TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jakie tajemnice mają pszczoły? Opowie prof. Joseph Weiler w ramach ISN

Po przerwie wraca Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe PWr. W majowej edycji wykład wygłosi prof. Joseph Weiler – światowej sławy prawnik, wykładowca na Uniwersytecie Nowojorskim i pasjonat pszczelarstwa.

Ponadroczna przerwa w otwartych wykładach z udziałem specjalistów z różnych dziedzin nauki spowodowana była pandemią. ISN wznawia swoją działalność dostosowując formułę do obowiązujących na uczelni obostrzeń kornawirusowych. Dlatego pierwsze wykłady – w maju i czerwcu odbędą się jeszcze w trybie zdalnym.

ISN

Zrozumiale i inspirująco

Od 2021 Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe działa pod nowym kierownictwem: prof. Marka Samocia i dr hab. Renaty Krzyżyńskiej, prof. uczelni. 

– Pracujemy nad tym, aby Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe PWr było natchnieniem i inspiracją do dalszego rozwoju, naukowego i osobistego – mówi prof. Marek Samoć, przewodniczący ISN.

Cykliczne spotkania w ramach seminarium skierowane są do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wynikami badań.

–  Postaramy się, aby ISN było naprawdę interdyscyplinarne, w pełnym słowa tego znaczeniu, aby prezentowana tematyka była ciekawa dla każdego człowieka chłonnego wiedzy. Lista prelegentów na kolejne spotkania zapowiada się imponująco – dodaje prof. Renata Krzyżyńska, współprzewodnicząca ISN. 

Zdaniem organizatorów ISN, aby zainspirować innych do pozytywnej aktywności, trzeba umieć mówić o trudnych rzeczach w prosty i interesujący sposób. – To wielka sztuka i niewielu to potrafi. Co więcej, wielcy ludzie nauki mają też swoje pozazawodowe pasje, którym poświęcają niekiedy więcej czasu, zaangażowania i często pieniędzy niż niejednemu projektowi naukowemu. Wyników tych prywatnych badań i poszukiwań też jesteśmy bardzo ciekawi i będziemy namawiać naszych gości do podzielenia się nimi – mówi prof. Krzyżyńska. 

Rekrutacja 2021 trwa. Dołącz do nas

Profesor prawa, który pasjonuje się pszczołami

prof. Joseph WeilerJednym z takich prelegentów jest właśnie prof. Joseph Weiler - specjalista prawa konstytucyjnego i unijnego, a zarazem pasjonat pszczelarstwa.

W najbliższą środę, czyli 26 maja o godz. 17 wygłosi wykład dla słuchaczy ISN zatytułowany: “The secret life of bees”.

Profesor Joseph Weiler wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University School of Law), ale także w Centrum Studiów Europejskich (Center for European Studies) na Uniwersytecie Harvarda. Był również rektorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (European University Institute) we Florencji.

Jest redaktorem naczelnym czasopism: “European Journal of International Law” (EJIL) oraz “International Journal of Constitutional Law” (ICON). Zajmuje się związkami prawa i religii, napisał wiele prac z dziedziny prawa międzynarodowego.

Jego książki tłumaczone są na wiele języków, jak choćby “The Constitution of Europe – Do the New Clothes have an Emperor” (Cambridge, 1998). W Polsce ukazała się „Chrześcijańska Europa: Konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość?” (W drodze, Poznań 2003). Profesor Weiler napisał także po niemiecku powieść “Der Fall Steinmann”, która ukazała się w 1998 roku. Obecnie przygotowuje publikację “Reconsidering the Trial of Jesus – A Reading for our Times”. Opracowuje także książkę kucharską poświęconą kuchni koszernej – “Kosher, But Really Good”.

Profesor Weiler wychowywał się w Jerozolimie, ale ma polskie korzenie, bo jego ojciec urodził się w Zamościu.

Spotkanie z profesorem odbędzie się na platformie zoom i jest otwarte dla wszystkich chętnych. Link do transmisji:

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 roku, jego pierwszym przewodniczącym był prof. Arkadiusz Wójs, od 2021 roku funkcję tę pełni prof. Marek Samoć.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz czy ceniony matematyk z University College Dublin – prof. Frédéric Dias.


newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję