TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.05.2023 Kategoria: aktualności ogólne
Komisja Europejska zakończyła proces oceny drugiej fazy wdrażania założeń Europejskiej Karty Naukowca na PWr. Według otrzymanego właśnie raportu nasza uczelnia otrzymała od audytorów najwyższą możliwą ocenę, co daje nam prawo do korzystania z wyróżnienia „HR Excellence in Research” przez kolejne trzy lata.
– Nieustannie pracujemy nad tym, by na Politechnice Wrocławskiej warunki pracy były przyjazne i stabilne dla wszystkich naukowców, zarówno osób pochodzących z Polski, jak i z innych krajów – mówi prof. Tomasz Nowakowski, prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni. – Dlatego cieszy mnie fakt, że dostrzega to też Komisja Europejska, a nasze działania są oceniane jako wysoce profesjonalne, zgodne z założeniami europejskimi i potwierdzają, że Politechnika Wrocławska jest w gronie europejskich uczelni badawczych.
W przesłanym raporcie czytamy, że Politechnika Wrocławska wdraża odpowiednie i wysokiej jakości działania, zgodnie z założonym planem i wszystkimi wymaganiami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca we wszystkich czterech obszarach tj. aspektów etycznych i zawodowych, rekrutacji i oceny, warunków pracy i ubezpieczeń społecznych oraz szkoleń dla naukowców.
Pracami zespołu monitorującego wdrożenie Europejskiej strategii dla naukowców na PWr kieruje dr hab. inż. Agnieszka Wojciechowska, prof. uczelni. To ona od ponad dwóch lat przygotowywała naszą uczelnię do audytu oraz dbała o promocję i rozpoznawalność programu.
– Za nami dziesiątki spotkań ogólnouczelnianych i na wydziałach, do tego setki często trudnych rozmów i odpowiedzi na niełatwe pytania, szukanie ścieżek i rozwiązań ale efekt końcowy pokazuje, że było warto – mówi prof. Agnieszka Wojciechowska. – Bardzo wzrosła świadomość naszej społeczności odnośnie tego, jakie korzyści dla uczelni i naukowców wnosi wdrożenie wytycznych Europejskiej Karty. Także osoby zaangażowane w proces zarządczy i organizacyjny uczelni kładą większy nacisk na to, by zapewnić jak najlepsze warunki zatrudnienia swoim pracownikom na każdym etapie kariery naukowej.
Ważny znak jakości
Prestiżowe logo „HR Excellence in Research” nadawane jest instytucjom, które stosują zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Kartę opracowała Komisja Europejska, a nadrzędnym celem jest tutaj stworzenie porównywalnych warunków pracy dla naukowców na wszystkich uczelniach europejskich.
Jego otrzymanie, to nie tylko satysfakcja że uczelnia utrzymuje poziom europejski, ale także premiowanie m.in. w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej, niektórych konkursach Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Logo to dla uczelni także prestiż i wyróżnienie jako instytucji stwarzającej naukowcom najlepsze warunki pracy przy realizacji działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej zgodnie z europejskimi standardami. A także ogromna szansa, aby np. na PWr przyjeżdżali naukowcy z zagranicy i mieli przy tym gwarancję europejskich standardów pracy.
– W proces wdrażania założeń Europejskiej Strategii dla Naukowców na naszej uczelni zaangażowana jest cała społeczność: zarówno jednostki organizacyjne, realizujące poszczególne zadania, jak i naukowcy aktywnie biorący udział w ankietyzacji – mówi prof. Agnieszka Wojciechowska.
Politechnika Wrocławska ma prawo do używania znaku „HR Excellence in Research” od czerwca 2016 roku i była jedną z pierwszych instytucji w Polsce ocenianych przez Komisję Europejską. W 2019 r. odbył się natomiast pierwszy audyt tzw. ocena fazy wdrożeniowej, po którym Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu pozytywnej decyzji dla PWr do 2023 r. Obecny raport przedłuża ten okres o kolejne 36 miesięcy, do maja 2026 roku.
***
Czym są Europejska Karta Naukowca i Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych? Jakie zalecenia z tych dokumentów są realizowane na naszej uczelni? Jakie korzyści mają pracownicy naukowi z faktu posiadania przez PWr znaku "HR Excellence in Research"?
Te informacje, a także wszystkie dokumenty dotyczące wdrażania zasad i zaleceń dotyczących Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, znajdują się na stronie internetowej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »