TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Historia jednego zdjęcia. Studenci odzyskują cegły #75latPWr

Data: 24.04.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia, Wydział Chemiczny

Młode dziewczyny z narzędziami budowlanymi, chłopcy dźwigający cegły, gwar rozmów i unoszący się wokół pył. Do tego charakterystyczne chabrowe czapki, spodnie w kant, koszule z kołnierzykiem i staranie ułożone fryzury. Tak właśnie mogła wyglądać wiosna 1947 roku na terenie kampusu Politechniki.

1947_cegly_75pwr.jpg

Zdjęcie pochodzi najprawdopodobniej z 1947 roku (jego autorem jest Bronisław Kupiec, który do Wrocławia przyjechał ze Lwowa).

Od kilkunastu miesięcy w stolicy Dolnego Śląska działa uczelnia o nazwie Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu. Jej rektorem jest profesor Stanisław Kulczyński, a prorektorem Politechniki – profesor Edward Sucharda.

W przywracanie i odbudowywanie Politechniki włączyli się nie tylko pracownicy uczelni technicznej, ale i jej studenci. Budynki Politechniki po zakończeniu działań wojennych były w dobrym, jak na ówczesne czasy, stanie. Jednak przed społecznością akademicką stało wiele wyzwań związanych z ich porządkowaniem, naprawą i rozbudową kampusu.

baner_75lat.jpg


Na fotografii studentki i studenci pracujący na dziedzińcu Politechniki na tle dzisiejszych budynków A-3 (otynkowany) i A-2, w narożu ulicy Łukasiewicza i wybrzeża Wyspiańskiego. Odzyskują cegły z niedokończonej przez Niemców siedziby katedr chemicznych, wznoszonej do 1939 roku w miejscu obecnego A-2.

Młodzi ludzie noszą charakterystyczne czapki wyróżniające ich jako członków Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, organizacji założonej we wrześniu 1945 roku.

W marcu 1946 roku wprowadzono jednolite nakrycia głowy dla wszystkich członków „Bratniaka”. Były to ośmiokątne czapki, w kolorze chabrowym, ze złotym sznurkiem dla Uniwersytetu i srebrnym dla Politechniki. Barwne elementy pozwalały identyfikować przynależność wydziałową, np. Budownictwo miało ciemnozielony otok z pomarańczową tasiemką, a Chemia Techniczna – czarny z błękitną tasiemką.

Dzisiejszy budynek A-2 – zwany kiedyś „Nową Chemią” – został oddany do użytku w 1951 roku. Jak dawna nazwa wskazuje, należy do Wydziału Chemicznego, obecnie mieści się tu m.in. nowoczesne Laboratorium Obrazowania prof. Marcina Drąga.



newsletter-promo.png

Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce O Politechnice.

Fotografia pochodzi ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

ISZ

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję