TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.04.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia, Wydział Chemiczny
Młode dziewczyny z narzędziami budowlanymi, chłopcy dźwigający cegły, gwar rozmów i unoszący się wokół pył. Do tego charakterystyczne chabrowe czapki, spodnie w kant, koszule z kołnierzykiem i staranie ułożone fryzury. Tak właśnie mogła wyglądać wiosna 1947 roku na terenie kampusu Politechniki.
Zdjęcie pochodzi najprawdopodobniej z 1947 roku (jego autorem jest Bronisław Kupiec, który do Wrocławia przyjechał ze Lwowa).
Od kilkunastu miesięcy w stolicy Dolnego Śląska działa uczelnia o nazwie Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu. Jej rektorem jest profesor Stanisław Kulczyński, a prorektorem Politechniki – profesor Edward Sucharda.
W przywracanie i odbudowywanie Politechniki włączyli się nie tylko pracownicy uczelni technicznej, ale i jej studenci. Budynki Politechniki po zakończeniu działań wojennych były w dobrym, jak na ówczesne czasy, stanie. Jednak przed społecznością akademicką stało wiele wyzwań związanych z ich porządkowaniem, naprawą i rozbudową kampusu.
Na fotografii studentki i studenci pracujący na dziedzińcu Politechniki na tle dzisiejszych budynków A-3 (otynkowany) i A-2, w narożu ulicy Łukasiewicza i wybrzeża Wyspiańskiego. Odzyskują cegły z niedokończonej przez Niemców siedziby katedr chemicznych, wznoszonej do 1939 roku w miejscu obecnego A-2.
Młodzi ludzie noszą charakterystyczne czapki wyróżniające ich jako członków Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, organizacji założonej we wrześniu 1945 roku.
W marcu 1946 roku wprowadzono jednolite nakrycia głowy dla wszystkich członków „Bratniaka”. Były to ośmiokątne czapki, w kolorze chabrowym, ze złotym sznurkiem dla Uniwersytetu i srebrnym dla Politechniki. Barwne elementy pozwalały identyfikować przynależność wydziałową, np. Budownictwo miało ciemnozielony otok z pomarańczową tasiemką, a Chemia Techniczna – czarny z błękitną tasiemką.
Dzisiejszy budynek A-2 – zwany kiedyś „Nową Chemią” – został oddany do użytku w 1951 roku. Jak dawna nazwa wskazuje, należy do Wydziału Chemicznego, obecnie mieści się tu m.in. nowoczesne Laboratorium Obrazowania prof. Marcina Drąga.
Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce O Politechnice.
Fotografia pochodzi ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »