TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwie nominacje dla PWr w konkursie POP Science! Zagłosuj!

Data: 07.09.2023 Kategoria: popularyzacja nauki

Grafiki konkursowe

Kanał Polilab z filmami edukacyjnymi dla uczniów szkół średnich i popularnonaukowa audycja Radia Luz „Na Synapsach” walczą o nagrody w ogólnopolskim konkursie POP Science. Organizuje go Śląski Festiwal Nauki Katowice. Do 15 listopada można zagłosować na politechniczne produkcje w plebiscycie internautów.

Głosowanie trwa tutaj

POP Science jest konkursem wyróżniającym popularyzatorów nauki z całej Polski. Nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach – trzech ogólnopolskich: wideoblog, blog lub strona internetowa oraz podcast lub audycja radiowa, a także „myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni działającej na terenie województwa śląskiego” i „myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego”.

W tym roku Politechnika Wrocławska może pochwalić się aż dwiema nominacjami w konkursie.

Grafika PolilabowaW kategorii wideoblog o nagrodę walczy politechniczny kanał na YouTube – Polilab. Publikujemy na nim filmy edukacyjne przygotowane wspólnie z naszymi naukowcami. W poszczególnych odcinkach wyjaśniają zagadnienia z programu szkół średnich z fizyki i chemii – stawiając na popularyzatorski przekaz i wychodząc z założenia, że o nauce da się mówić „po ludzku”.

Do tej pory na kanale tłumaczyliśmy m.in. czym jest moment pędu, rozwiązywaliśmy zadanie maturalne z miareczkowania zasady kwasem wobec wskaźnika, pokazywaliśmy pole elektryczne w wybuchowych doświadczeniach czy wyjaśnialiśmy, jak przewrócić bryłę sztywną. W przygotowaniu są już kolejne odcinki, które będziemy publikować na kanale od października.

Redakcja popularnonaukowa Radia LuzW kategorii audycja radiowa lub podcast szansę na nagrodę główną ma Na Synapsach – audycja tworzona przez redakcję popularnonaukową Akademickiego Radia Luz. Prezentuje ona wrocławskie osiągnięcia naukowe i innowacje, w tym przedsięwzięcia studentów, członków kół naukowych, a także wydarzenia organizowane na różnych wrocławskich uczelniach i dorobek związanych z nimi badaczy. Zespół redakcyjny angażuje się też w walkę z dezinformacją i fake newsami i dąży do poszerzania horyzontów słuchaczy. Atutem zespołu reporterów „Na Synapsach” jest ich wykształcenie– na co dzień związani są z branżą STEM i life-science.


Konkurs POP Science ma otwarty charakter – każda zainteresowana osoba mogła zgłosić popularnonaukowe inicjatywy lub projekty. Następnie jury konkursu ogłosiło listę nominowanych. Zwycięzców wybiorą wszyscy zainteresowani poprzez głosowanie internetowe na stronie slaskifestiwalnauki.pl oraz jury – z zachowaniem proporcji 50 proc. głosów internautów i 50 proc. głosów jury.

Dlatego zachęcamy do oddawania głosów na reprezentantów z Politechniki Wrocławskiej.

Jury konkursu tworzą: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ, biolog – promotorka postaw prośrodowiskowych opartych na faktach naukowych, dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – fizyk, popularyzator nauki, pomysłodawca i wieloletni koordynator Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, Wiktor Niedzicki – dziennikarz radiowy i telewizyjny, zrealizował kilkaset programów popularnonaukowych, dr Michał Brol – koordynator konkursu i sekretarz nagrody POP Science

oraz zwycięzcy trzech poprzednich edycji konkursu o nagrodę POP Science: Ola i Piotr Stanisławscy (laureaci 2020 za bloga „Crazy Nauka” i za audycję „Homo Science” w radiu Tok FM), prof. Piotr Skubała (laureat 2020 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni), dr Ryszard Kulik (laureat 2020 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego),  Anna Denslow (reprezentantka laureatów 2021 za stronę „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”), dr Maciej Korkuć (laureat 2021 za audycję „Datownik historyczny” w RMF Classic), dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (laureatka 2021 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – pracownik uczelni), dr inż. Marcelina Jureczko (laureatka 2021 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkaniec województwa śląskiego), Dawid Łasiński (laureat 2022 za wideobloga „Pan Belfer”), dr Aleksandra Kardaś (reprezentantka laureatów 2022 za stronę „Nauka o klimacie”), Katarzyna Głuch-Juszkiewicz (laureatka 2022 za audycję „Nauka Każdego Dnia”), dr hab. n med. Krzysztof Nowosielski, prof. SUM (laureat 2022 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie), Michał Szydłowski, Laboratorium Pana Korka (laureat 2022 w kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego).

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

Śląski Festiwal Nauki jako jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie należy do sieci European Science Engagement Association (EUSEA). Został również wyróżniony "Złotą różą", czyli pierwszą nagrodą podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), a także triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis "Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

lucy 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję