TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwie badaczki z PWr w zestawieniu TOP-100 Women in AI

2022-05-09-top100-ai-a.jpg

Prof. Halina Kwaśnicka i prof. Urszula Markowska-Kaczmar z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji znalazły się na liście czołowych ekspertek, które zajmują się tematyką AI. Zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.

Lista TOP-100 Women in AI powstała w związku z organizowaną na początku czerwca największą w Europie konferencją dla kobiet o technologiach – Women in Tech Summit 2022. Do listy ekspertki wybrano w dziesięciu kategorachi: Fighting AI Bias, Ethical AI, AI Leadership, AI Research, AI Entrepreneur, AI Rising Star, AI Promoter, Young AI enthusiast, AI in Culture oraz Leading projects where AI is an important element.

Prof. Halinę Kwaśnicką i prof. Urszulę Markowską-Kaczmar nominowano w kategorii AI Research.

Z wszystkich nominowanych kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli dziesięć najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards. Najlepsze ekspertki zawodowo związane z obszarem AI poznamy właśnie w trakcie konferencji Women in Tech Summit 2022.

W przygotowaniu zestawienia uczestniczyli eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Tworzone przez nich systemy informatyczne organizują i integrują dane dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Prof. Halina KwaśnickaProf. Halina Kwaśnicka pracuje w Katedrze Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. To jedna z najwybitniejszych specjalistek w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, metod generowania hierarchii grup obiektów, pozyskiwanie wiedzy z danych i obliczeń ewolucyjnych.

Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych, pięciu książek, współredaktorem dwóch książek (Springer). Wygłosiła wiele zaproszonych wykładów, kierowała projektami badawczymi dotyczącymi zastosowania metod sztucznej inteligencji w medycynie i analizie obrazu. Aktywnie działa na forum międzynarodowym – brała udział m.in. w naukowych projektach unijnych oraz kierowała polsko-singapurskim projektem badawczym.

Wśród największych sukcesów prof. Haliny Kwaśnickiej jest utworzenie Europejskiego Centrum Badań nad Inteligencją Sieciową (ENGINE), jednostki badawczej specjalizującej się w inteligencji sieciowej. Instytucja powstała dzięki funduszom europejskim, a badaczka została koordynatorką naukową całego przedsięwzięcia. Powołanie centrum pozwoliło na nawiązanie współpracy z czołowymi naukowcami w dziedzinie inteligentnych systemów z USA, Kanady, Hiszpanii czy Francji.

Prof. Urszula Markowska-KaczmarProf. Urszula Markowska-Kaczmar pracuje w Katedrze Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Ukończyła studia na Wydziale Elektroniki. Tutaj też obroniła pracę doktorską. W 2008 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dziedzinie informatyki.

Od początku kariery naukowej jej zainteresowania badawcze koncentrują się na metodach inteligencji obliczeniowej. Początkowe pracy dotyczyły klasycznych sieci neuronowych i możliwości objaśniania ich działania, co dziś nazwalibyśmy badaniami w kierunku wyjaśnialnej sztucznej inteligencji. Wraz z rozwojem tej dziedziny badania migrowały przez impulsowe sieci neuronowe do modeli głębokich i ich zastosowań w ostatnich latach.

Jest autorką ponad 130 publikacji dotyczących sieci neuronowych, sztucznego życia i sieci głębokich. Jest członkinią międzynarodowych komitetów prestiżowych konferencji i recenzentką w wiodących czasopismach z dziedziny sieci neuronowych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Pełną listę TOP-100 Women in AI można znaleźć na tutaj.

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję