TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwie badaczki z PWr dołączyły do Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Zdjęcie obu badaczek

Mgr inż. Agnieszka Michalak-Chowaniec (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) i dr inż. Karolina Kordek-Khalil (Wydział Chemiczny) zostały powołane do Akademii Młodych Uczonych i Artystów. To ciało doradcze prezydenta Wrocławia ds. nauki, a także jednostka prowadząca projekty m.in. edukacyjne i wpierająca interdyscyplinarne badania.

Wrocławska Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa od 2010 r. Jej członkowie mogą realizować wspólne przedsięwzięcia na styku różnych dziedzin nauki i sztuki. Mogą też organizować cykliczne spotkania takie jak wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii mogą również tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze, a także prowadzić w swoim gronie projekty naukowe.

Akademia dysponuje budżetem – przeznaczanym na projekty (edukacyjne, edukacyjno-badawcze i popularyzatorskie) i bieżące działania członków Akademii, a zespoły złożone z członków Akademii mogą również pozyskiwać środki z zewnętrznych instytucji finansujących naukę.

Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35. roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Obecnie do Akademii należy osiem osób z Politechniki Wrocławskiej. Dwie z nich zostały powołane we wrześniu 2024 r. Są to:

mgr inż. Agnieszka Michalak-Chowaniec (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Zdjęcie Agnieszki Chowaniec-MichalakPracuje jako asystentka w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego. Jest także zaangażowana w realizację grantu „Synergia odpadów tworzyw sztucznych, odpadów budowlanych z rozbiórki oraz innych odpadów przemysłowych do wykonywania chodników i ścieżek rowerowych w 100% z recyklingu (SORCERER)”, w ramach programu Lider Narodowego Centrum Nauki.

Kierowała także projektem „Eksperymentalna ocena właściwości powłok z żywicy epoksydowej modyfikowanych odpadowymi mączkami mineralnymi (ANSWER)”, na który otrzymała grant Preludium od Narodowego Centrum Nauki. 

– Mojej zainteresowania naukowe obejmują badania materiałów budowlanych, z naciskiem na ideę zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez wykorzystywanie materiałów odpadowych – opowiada Agnieszka Michalak-Chowaniec. – Zajmuję się także żywicami epoksydowymi, metodami nieniszczącymi i adhezją.

Agnieszka Michalak-Chowaniec jest współautorką dwóch patentów. Uzyskała też stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2023 r. oraz stypendium w ramach programu Start 2023 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

– Podczas mojej kadencji w Akademii Młodych Uczonych i Artystów zamierzam aktywnie uczestniczyć w organizacji wydarzeń i spotkań popularyzujących naukę, wykorzystując przy tym moje doświadczenie zdobyte podczas organizacji np. „Kuźni Młodych Talentów Akademii Młodych Uczonych – mówi badaczka. – Chcę także pokazać, jakie możliwości daje prowadzenie badań oraz kariera naukowa. Członkostwo w akademii umożliwi mi ponadto pracę w interdyscyplinarnej grupie oraz bliższe poznanie utalentowanych osób, także spoza ram nauk ścisłych. 

dr inż. Karolina Kordek-Khalil (Wydział Chemiczny)

Zdjęcie Karoliny Kordek-KhalilPracuje w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Jej zainteresowania naukowe obejmują materiały elektrokatalityczne, stosowane w technologiach konwersji i magazynowania energii. – W szczególności zajmuję się syntezą i badaniem materiałów węglowych i ich kompozytów z metalami przejściowymi jako materiałów elektrodowych do uzyskiwania wodoru w wyniku elektrolizy wody i magazynowaniu energii w akumulatorach cynkowo-powietrznych – mówi dr inż. Karolina Kordek Khalil. – Interesuje mnie też to, jak zmienia się struktura, morfologia i skład takich materiałów w trakcie użytkowania.

Studia doktoranckie dr Karolina Kordek-Khalil ukończyła na PWr, ale część badań do rozprawy doktorskiej zrealizowała na Griffith University w Gold Coast w Australii, w ramach programu Erasmus Mundus. – Po powrocie kierowałam projektem „Wpływ termicznej modyfikacji włókien węglowych na ich właściwości elektrokatalityczne w reakcji wydzielania tlenu z wody”, na który dostałam grant Preludium od Narodowego Centrum Nauki. 

Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych doktorantów oraz stypendium Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W ramach swojej pięcioletniej kadencji w akademii zamierza realizować tam projekty interdyscyplinarne, szczególnie w kierunku upowszechniania energetyki wodorowej we Wrocławiu. – Chcę też promować wśród studentów ścieżkę kariery naukowej, wspomagać ich, a także młodych doktorantów, w pozyskiwaniu środków na badania i staże naukowe – opowiada dr Karolina Kordek-Khalil. – Będę też działać na rzecz ułatwienia doktorantom wrocławskich uczelni przygotowania rozpraw doktorskich w formie cyklu publikacji.

Osoby z PWr w składzie Akademii Młodych Uczonych i Artystów:

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję