TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.04.2023 Kategoria: ludzie politechniki
Prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz dr hab. inż. Waldemar Dołęga, prof. uczelni z Wydziału Elektrycznego zostali powołani do Komitetu Problemów Energetyki PAN na kadencję 2023-26.
Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk działa od 1961 r. i jest jednym z sześciu komitetów problemowych działających przy Prezydium PAN.
Gremia te zajmują się wykonywaniem określonych zadań naukowych, mających duże znaczenie poznawcze, społeczne lub gospodarcze. Ze względu na interdyscyplinarny charakter działania komitetów problemowych do składów powoływani są - przez Prezydium PAN - naukowcy i specjaliści reprezentujący różne dziedziny nauki lub dyscypliny naukowe.
Celem Komitetu Problemów Energetyki PAN jest inspirowanie i opiniowanie interdyscyplinarnych prac badawczych w zakresie programowania rozwoju energetyki kompleksowej, w tym elektroenergetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, energetyki przemysłowej i niekonwencjonalnej oraz przemysłu maszyn i urządzeń energetycznych, z uwzględnieniem zagadnień ekonomicznych i środowiskowych w warunkach zmian struktury gospodarczej i społecznej kraju.
W ramach swojej aktywności programowej komitet zajmuje się ważnymi problemami rozwoju energetyki w Polsce. Należą do nich: polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne; odnawialne źródła energii i bioenergetyka; energetyka jądrowa; wyzwania ekologiczne i ekonomiczne rozwoju energetyki; technologie magazynowania energii elektrycznej i ciepła; rozwój metodyki i modeli do analiz i badań systemowych, w warunkach liberalizacji rynku krajowego i unijnego oraz średnio- i długookresowych wyzwań ochrony klimatu; konsekwencje społeczne zmian struktury wytwarzania w energetyce oraz przystosowanie kształcenia wyższego do potrzeb nowej struktury wytwarzania.
W kadencji 2023-2026 Komitet Problemów Energetyki liczy 41 członków, a funkcję przewodniczącego pełni prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej.
Z kolei na wiceprzewodniczącego ponownie wybrano dr. hab. inż. Waldemara Dołęgę prof. uczelni z PWr.
Nasz naukowiec, który pracuje na Wydziale Elektrycznym, jest specjalistą w zakresie elektroenergetyki. W swojej działalności naukowo-badawczej zajmuje się planowaniem rozwoju sieciowej infrastruktury elektroenergetycznej oraz problematyką ekonomiczno-prawną w elektroenergetyce, bezpieczeństwa dostaw energii, odnawialnymi źródłami energii, a także instalacjami i urządzeniami elektroenergetycznymi.
Jest autorem 5 monografii i podręczników akademickich, poradnika i skryptu akademickiego oraz 275 krajowych i zagranicznych artykułów i referatów konferencyjnych. Dr hab. inż. Waldemar Dołęga jest kierownikiem Zespołu Urządzeń Elektroenergetycznych i Elektroenergetyki Przemysłowej w Katedrze Energoelektryki na Wydziale Elektrycznym i opiekunem kierunku elektrotechnika oraz specjalności elektroenergetyka na Wydziale Elektrycznym.
Drugim przedstawicielem PWr w komitecie jest prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, wybitny specjalista w zakresie kriogeniki, nadprzewodnictrwa stosowanego oraz energetyki.
Prof. Maciej Chorowski na Politechnice Wrocławskiej pełnił m.in. funkcje dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (2005-2012), a obecnie kieruje Katedrą Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej.
Należy m.in. do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (sekcja Nauka i Innowacje), rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, rady naukowej Instytutu Fizyki Molekularnej PAN. W latach 2016-2019 był dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Od 1998 r. współpracował z CERN m.in. jako członek kadry (Member of Personnel), w latach 1996-1997 na stanowisku Scientific Associate. Był także inicjatorem i jednym z twórców Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie w latach 2002-2011 pełnił funkcję prezesa.
Autor i współautor 280 prac, w tym 84 artykułów, 176 cytowań (wg DONA), 1039 (wg Google Scholar).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »