TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.09.2016 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki
Dwie popularyzatorki nauki z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego od soboty goszczą na Festiwalu Nauki w Pekinie. Zostały zaproszone przez organizatorów, by wspólnie z naukowcami z całego świata prowadzić doświadczenia i pokazy dla publiczności oraz dzielić się doświadczeniami z innymi popularyzatorami
Pekiński Festiwal Nauki (Beijing Science Festival) organizuje Beijing Association of Science and Technology (BAST). Od 17 września trwa szósta edycja wydarzenia. Jej głównymi tematami są kosmos i aeronautyka, a wśród wiodących są także: zdrowie, nauki o życiu i środowisko.
Organizatorzy zaprosili do uczestnictwa dwie popularyzatorki nauki z Wrocławia – doc. dr Annę Hajdusianek, fizyk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Barbarę Cader-Srokę, astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Przygotowałyśmy szereg doświadczeń ilustrujących zjawiska fizyczne, które występują podczas podboju kosmosu i w astronomii – relacjonuje z Pekinu dr Hajdusianek. – Codziennie, od godz. 9 do 17 odwiedzają nas tłumnie dzieci i ich rodzice. Podczas doświadczeń pomagają nam wolontariusze – także dzieci, ale trochę starsze od publiczności. W pierwszym dniu przychodziły do nas całe rodziny – dziadkowie, rodzice i ich dzieci. W niedzielę odwiedzały nas już klasy, które przyszły ze swoimi nauczycielami. We wtorek mamy natomiast zaplanowaną wizytę w szkole i tam także poprowadzimy zajęcia z uczniami. Nasza mała publiczność jest bardzo sympatyczna. Jedne dzieci mówią po angielsku, inne uczą mnie chińskiego. Wszystkie chętnie przeprowadzają eksperymenty – pisze dr Hajdusianek.
W festiwalu biorą udział popularyzatorzy nauki z całego świata, w tym m.in. z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology oraz naukowcy z uczelni i festiwali naukowych z południowej Afryki, Francji i USA.
Festiwal odbywa się w namiotach rozstawionych tuż przy stadionie olimpijskim w Pekinie.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »