TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr Andrzej Żak zwycięzcą wrocławskiego Falling Walls Lab

Naukowiec z Wydziału Mechanicznego PWr wygrał lokalny finał międzynarodowego konkursu dla badaczy, studentów, innowatorów i pionierów, których pomysły mogą zmienić świat. Swój projekt zaprezentuje teraz w Berlinie.

Zdjęcie Andrzeja ŻakaFalling Walls Lab to konkurs organizowany przez Fundację Falling Walls i finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF), Senat Berlina oraz korporacje Google i Huawei.

„Padające mury” są nawiązaniem do Muru Berlińskiego, który trzeba było rozbić, by połączyć Niemcy. W nawiązaniu do tego wydarzenia co roku w listopadzie Berlin poszukuje młodych ludzi z niezwykłymi, rewolucyjnymi pomysłami. Takimi, które mogłyby zmienić losy świata i ludzkości. Zwycięzcy spotykają się inwestorami zainteresowanymi finansowaniem ich projektów. Często wsparcie zyskuje nawet kilkanaście albo i kilkadziesiąt pomysłów – jeśli tylko zaprezentowane wynalazki i koncepcje zaintrygują przedsiębiorców.

Trzy minuty na prezentację

Finaliści, którzy opowiadają o swoich projektach w Berlinie, są wybierani w lokalnych finałach.

Eliminacje dla Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowano we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnicy mieli zaledwie trzy minuty, by zaprezentować się po angielsku przed jurorami.

Swoje prezentacje przedstawiło 11 naukowców, których zgłoszenia wybrano w eliminacjach. Byli to Udita Shukla z Indii (UWr), dr inż. Andrzej Żak z Politechniki Wrocławskiej, Anna Chwalibóg z Polski (Integral Solutions, Kaunas), Sandra Thalerová z Czech (FNUSA-ICRC, IBP AS CR, Stroke Brno), Johnson Ezenwankwo z Nigerii (Politechnika w Liberecu), Karel Tesař z Czech (Politechnika Czeska w Pradze), Xia Peng z Chin (CEITEC, Politechnika w Brnie), Ján Jančík (Politechnika w Brnie), Inka Teschinska (Politechnika w Libercu), dr M. Ali Asadi-Vasfi z Iranu (Instytut Matematyki Akademii Nauk Republiki Czeskiej) oraz Paul Mark Ablorh z Ghany (Uniwersytet Masaryka w Brnie).

Jak przełamać ograniczenia terapii fotodynamicznej?

Za najciekawszy uznano pomysł dr. Żaka, który jest badaczem z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr. Podczas prezentacji „Breaking the wall of photodynamic therapy” opowiedział o swoich pracach nad budową nowego urządzenia do obserwowania wcześniej niewidocznych i nieznanych zjawisk interakcji bakteria-światło.

Zdjęcie Andrzeja Żaka– Znacząco zmodyfikowałem specjalistyczny transmisyjny mikroskop elektronowy. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie na żywo i w nanoskali efektów traktowania bakterii światłem podczas m.in. terapii fotodynamicznej – tłumaczy naukowiec. – Ta terapia jest eksperymentalną metodą leczenia wykorzystującą światło i substancje światłouczulające do wybiórczego niszczenia komórek nowotworowych, bakterii, wirusów czy grzybów. Pacjentom pozwala często na uniknięcie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, a do tego jest nieinwazyjna i nietoksyczna dla organizmu. Do tej pory jednak badacze nie poznali dokładnego mechanizmu tej terapii, a to hamuje rozwój tej formy leczenia. Moje urządzenie może to zmienić.

Finał w Berlinie

W listopadzie uczestnicy międzynarodowego finału w Berlinie wezmą udział w sesji coachingowej, kolacji networkingowej i warsztatach eksperckich (m.in. na temat rozwoju kariery, przedsiębiorczości i publikacji akademickich), a także w wydarzeniach organizowanych przez prestiżowe niemieckie organizacje badawcze, takie jak Niemiecka Fundacja Badawcza (DFG).

Na finalistów będą czekały nagrody finansowe i szanse na zyskanie wsparcia inwestycyjnego dla ich pomysłów. W poprzednim roku w konkursie doceniono m.in. nowatorski projekt przetwarzania odpadów na paliwo do produkcji oleju napędowego i energii elektrycznej do modułowych zastosowań poza siecią, przygotowany z myślą o krajach Afryki Subsaharyjskiej, a także system dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, który pozwala na wprowadzanie cewnika ze zintegrowanymi mikroigłami, umożliwiającego dostarczanie leków do docelowych ścian naczyń krwionośnych.

newsletter-promo.png

Więcej informacji na temat laureatów konkursu i samej idei na stronie Falling Walls Lab.

Prezentacje we Wrocławiu oceniało jury w składzie: prof. Ludwik Turko, prof. Patrycja Mateusz,prof. Bogusław Pawłowski i prof. David Blaschke z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr inż. Piotr Górski z Politechniki Wrocławskiej, Jana Orlowski z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Tomasz Janos z Wrocławskiego Centrum Akademickiego oraz dr Jakub Jankowski z UWr, zwycięzca Falling Walls Lab w 2017 r.


Dr inż. Andrzej Żak zajmuje się mikroskopią elektronową i specjalizuje w metodach in-situ – budowie dedykowanej aparatury celem wykonywania eksperymentu bezpośrednio podczas obserwacji elektronowych. Jest dwukrotnym laureatem uczelnianego konkursu Secundus promującego doskonałość naukową na PWr, członkiem Academii Iuvenum. To także stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w ramach inicjatywy Exchange Program to the United States.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję