TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.09.2021 Kategoria: konkursy/stypendia, ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale, nauka/badania/innowacje, Wydział Mechaniczny
Naukowiec z Wydziału Mechanicznego PWr wygrał lokalny finał międzynarodowego konkursu dla badaczy, studentów, innowatorów i pionierów, których pomysły mogą zmienić świat. Swój projekt zaprezentuje teraz w Berlinie.
Falling Walls Lab to konkurs organizowany przez Fundację Falling Walls i finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF), Senat Berlina oraz korporacje Google i Huawei.
„Padające mury” są nawiązaniem do Muru Berlińskiego, który trzeba było rozbić, by połączyć Niemcy. W nawiązaniu do tego wydarzenia co roku w listopadzie Berlin poszukuje młodych ludzi z niezwykłymi, rewolucyjnymi pomysłami. Takimi, które mogłyby zmienić losy świata i ludzkości. Zwycięzcy spotykają się inwestorami zainteresowanymi finansowaniem ich projektów. Często wsparcie zyskuje nawet kilkanaście albo i kilkadziesiąt pomysłów – jeśli tylko zaprezentowane wynalazki i koncepcje zaintrygują przedsiębiorców.
Finaliści, którzy opowiadają o swoich projektach w Berlinie, są wybierani w lokalnych finałach.
Eliminacje dla Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowano we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnicy mieli zaledwie trzy minuty, by zaprezentować się po angielsku przed jurorami.
Swoje prezentacje przedstawiło 11 naukowców, których zgłoszenia wybrano w eliminacjach. Byli to Udita Shukla z Indii (UWr), dr inż. Andrzej Żak z Politechniki Wrocławskiej, Anna Chwalibóg z Polski (Integral Solutions, Kaunas), Sandra Thalerová z Czech (FNUSA-ICRC, IBP AS CR, Stroke Brno), Johnson Ezenwankwo z Nigerii (Politechnika w Liberecu), Karel Tesař z Czech (Politechnika Czeska w Pradze), Xia Peng z Chin (CEITEC, Politechnika w Brnie), Ján Jančík (Politechnika w Brnie), Inka Teschinska (Politechnika w Libercu), dr M. Ali Asadi-Vasfi z Iranu (Instytut Matematyki Akademii Nauk Republiki Czeskiej) oraz Paul Mark Ablorh z Ghany (Uniwersytet Masaryka w Brnie).
Za najciekawszy uznano pomysł dr. Żaka, który jest badaczem z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PWr. Podczas prezentacji „Breaking the wall of photodynamic therapy” opowiedział o swoich pracach nad budową nowego urządzenia do obserwowania wcześniej niewidocznych i nieznanych zjawisk interakcji bakteria-światło.
– Znacząco zmodyfikowałem specjalistyczny transmisyjny mikroskop elektronowy. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie na żywo i w nanoskali efektów traktowania bakterii światłem podczas m.in. terapii fotodynamicznej – tłumaczy naukowiec. – Ta terapia jest eksperymentalną metodą leczenia wykorzystującą światło i substancje światłouczulające do wybiórczego niszczenia komórek nowotworowych, bakterii, wirusów czy grzybów. Pacjentom pozwala często na uniknięcie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, a do tego jest nieinwazyjna i nietoksyczna dla organizmu. Do tej pory jednak badacze nie poznali dokładnego mechanizmu tej terapii, a to hamuje rozwój tej formy leczenia. Moje urządzenie może to zmienić.
W listopadzie uczestnicy międzynarodowego finału w Berlinie wezmą udział w sesji coachingowej, kolacji networkingowej i warsztatach eksperckich (m.in. na temat rozwoju kariery, przedsiębiorczości i publikacji akademickich), a także w wydarzeniach organizowanych przez prestiżowe niemieckie organizacje badawcze, takie jak Niemiecka Fundacja Badawcza (DFG).
Na finalistów będą czekały nagrody finansowe i szanse na zyskanie wsparcia inwestycyjnego dla ich pomysłów. W poprzednim roku w konkursie doceniono m.in. nowatorski projekt przetwarzania odpadów na paliwo do produkcji oleju napędowego i energii elektrycznej do modułowych zastosowań poza siecią, przygotowany z myślą o krajach Afryki Subsaharyjskiej, a także system dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, który pozwala na wprowadzanie cewnika ze zintegrowanymi mikroigłami, umożliwiającego dostarczanie leków do docelowych ścian naczyń krwionośnych.
Więcej informacji na temat laureatów konkursu i samej idei na stronie Falling Walls Lab.
Prezentacje we Wrocławiu oceniało jury w składzie: prof. Ludwik Turko, prof. Patrycja Mateusz,prof. Bogusław Pawłowski i prof. David Blaschke z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr inż. Piotr Górski z Politechniki Wrocławskiej, Jana Orlowski z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Tomasz Janos z Wrocławskiego Centrum Akademickiego oraz dr Jakub Jankowski z UWr, zwycięzca Falling Walls Lab w 2017 r.
Dr inż. Andrzej Żak zajmuje się mikroskopią elektronową i specjalizuje w metodach in-situ – budowie dedykowanej aparatury celem wykonywania eksperymentu bezpośrednio podczas obserwacji elektronowych. Jest dwukrotnym laureatem uczelnianego konkursu Secundus promującego doskonałość naukową na PWr, członkiem Academii Iuvenum. To także stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w ramach inicjatywy Exchange Program to the United States.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »