TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.04.2023 Kategoria: nauka/badania/innowacje, praca/praktyki/staże, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Anna Szagdaj z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki została wyróżniona w konkursie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. W nagrodę wyjedzie na roczny staż na University of Virginia, gdzie będzie pracować w laboratorium prof. Norberta Leitingera.
Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów i studentek studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych, medycznych i pokrewnych. Jego laureaci i laureatki odbywają roczne staże w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.
Wyniki prowadzonych tam badań często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica.” Stypendyści i stypendystki programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.
W tegorocznej edycji do USA wyjedzie 48 studentów i studentek, wśród nich Anna Szagdaj, doktorantka drugiego roku inżynierii biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Swoją pracę doktorską realizuje pod opieką dr hab. inż. Marty Kopaczyńskiej, prof. uczelni we współpracy z dr hab. n. med. Magdaleną Wawrzyńską (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) oraz dr. hab. Wojciechem Kałasem (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk).
– Moje zainteresowania obejmują problematykę chorób układu krążenia i ograniczoną wytrzymałość implantów kardiologicznych, głównie sztucznych zastawek serca oraz stentów – wyjaśnia Anna Szagdaj, która w swojej rozprawie doktorskiej zajęła się scharakteryzowaniem oraz zbudowaniem sfunkcjonalizowanego stentu z biodegradowalną powłoką polimerową ze związanymi biocząsteczkami przeciwzapalnymi.
Nasza doktorantka wyjedzie na roczny staż na University of Virginia, gdzie będzie pracować w laboratorium prof. Norberta Leitingera.
– Wybieram się tam, by zgłębić tematykę komórkowych i molekularnych mechanizmów regulacji odpowiedzi zapalnej w przewlekłych schorzeniach, takich jak miażdżyca czy niewydolność serca – wyjaśnia Anna Szagdaj.
W swojej pracy będzie m.in. badać związek między metabolizmem lipidów, a reakcjami zapalnymi w komórkach odpornościowych. – Wybrałam ten projekt ze względu na możliwość rozwoju w interesującej mnie tematyce oraz szansę rozwijania swoich umiejętności z dziedziny hodowli komórkowych, badań na małych zwierzętach, metod spektroskopowych i wielu innych – dodaje doktorantka W11.
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Komisji Fulbrighta.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »