TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W poszukiwaniu szerszej perspektywy badawczej. Dni NCN na Politechnice Wrocławskiej

ncn_plaskie.jpg

Wykłady, warsztaty dotyczące oceny wniosków i spotkania z członkami Rady NCN – to główne punkty Dni Narodowego Centrum Nauki, które do czwartku potrwają na Politechnice Wrocławskiej.

dni_ncn_6.jpegDni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne, odbywające się za każdym razem w innej części Polski. Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Politechnika Wrocławska, a współorganizatorami są jednostki naukowe z południowo-zachodniej Polski reprezentowane przez Kolegium Prorektorów ds. Nauki Uczelni Wrocławia i Opola.

– Wrocław jest silnym ośrodkiem naukowym i akademickim, a nasze uczelnie i instytucje potwierdziły wysoki poziom prowadzenia badań chociażby w ostatniej ewaluacji. To, że Dni NCN odbywają się w naszym mieście, daje z jednej strony możliwość prezentowania osiągnięć wybitnych naukowców, którzy z powodzeniem aplikują o ośrodki z NCN, a z drugiej strony pozwoli badaczom i pracownikom, którzy wspomagają proces aplikowania o granty, uzyskać wiedzę i podnieść kompetencje w tym zakresie – mówił w trakcie otwarcia konferencji prof. Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki PWr.

Od 2011 r. naukowcy z województw dolnośląskiego i opolskiego złożyli do NCN prawie 11,5 tys. wniosków grantowych, z czego ok. 2,6 tys. uzyskało dofinansowanie na kwotę 1,3 mld zł. Co ważne, dotacje przyznano 672 projektom zgłoszonym przez naszych naukowców. Politechnika Wrocławska jest pod tym względem w ścisłej czołówce uczelni technicznych w Polsce.

– To pokazuje skalę działalności PWr oraz rolę środków konkursowych, które otwierają naszym naukowcom nowe perspektywy badawcze. Praktyka pokazuje, że osoby, które uzyskały grant z NCN, bardzo sprawnie aplikują później o granty w innych instytucjach – podkreślił prof. Andrzej Ożyhar.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. otwarte spotkanie z członkami Rady NCN oraz warsztaty dotyczące oceny wniosków. Dyskusja będzie dotyczyć założeń systemu grantowego NCN, zasad rządzących procedurami konkursowymi i odwoławczymi oraz ostatnich zmian regulaminów, w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej w Europie.

dni_ncn_2.jpeg– To już 9. edycja Dni Narodowego Centrum Nauki, których najważniejszym założeniem jest dyskusja i wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami centrum i środowiskiem akademickim. Chcemy się bliżej poznać i przedstawić wszystkie zasady, na których działa NCN, a także wsłuchać się w głos naukowców, bo efektem tego typu spotkań zawsze były różnego rodzaju pozytywne zmiany – zaznaczył dr Marcin Liana, zastępca dyrektora NCN.

Wykład inauguracyjny pt. „Odnajdowanie swojej ścieżki naukowej: wyzwania i wskazówki” wygłosił dr hab. inż. Grzegorz Soboń z Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Nasz naukowiec jest m.in. laureatem organizowanego przez NCN konkursu Preludium Bis 3.

W swoim projekcie „Projektowanie i technologie wytwarzania komponentów optyki światłowodowej dla laserów i wzmacniaczy optycznych” chce opracować i przebadać struktury nowego typu, wykonane ze światłowodów, które mają np. zdolność do skupiania światła w pewnej odległości za końcówką włókna.

Światłowody te będą zdolne do skupiania światła na powierzchni badanej tkanki oraz odbierania sygnału zwrotnego i przekazywania go do późniejszej analizy. Pozwoli to użyć ich np. jako sondy w czujnikach czy w diagnostycznej aparaturze medycznej.

newsletter_2023_14.jpg

Narodowe Centrum Nauki utworzono w 2011 r. jako agencję wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do 2021 r. centrum przyznało badaczkom i badaczom z całej Polski ponad 25 tys. grantów na łączną kwotę niemal 12 mld zł. Ponad połowa kwoty przyznanej przez NCN w 2021 roku wsparła rozwój młodych naukowców.

– Od samego początku w opracowywaniu konkursów i zasad ich oceny wzorowaliśmy się na najbardziej prestiżowej agencji w Europie, czyli European Research Council. Od wielu lat skupiamy się na tym, żeby nasza oferta skierowana była do badaczy na bardzo różnym etapie kariery naukowej. Dlatego właśnie w naszej palecie są programy dla osób przed doktoratem, na różnym etapie po doktoracie oraz dla najbardziej doświadczonych badaczy – podkreśla dr Marcin Liana.

Więcej informacji na stronie NCN.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję