TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.12.2020 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne
Centrum Konsultacji Psychologicznych i Mediacji zostało uruchomione na uczelni w ramach projektu „Politechnika Nowych Szans”. Mogą z niego korzystać zarówno pracownicy, którzy czują się wypaleni zawodowo, jak i studenci w kryzysie.
Spotkania mogą się odbyć w języku polskim, angielskim lub w migowym. Centrum powstało we współpracy ze Stowarzyszeniem Równego Dostępu do Kształcenia – „Twoje Nowe Możliwości”.
- Często spotykam się z dość powszechnie panującą opinią, że psycholog jest dla tych, którzy są słabi, zbyt wrażliwi, nie radzą sobie w życiu. Stereotyp, zgodnie, z którym wmawia się dzieciom, że „chłopaki nie płaczą” utwierdza w przekonaniu chłopców, później mężczyzn, że „prawdziwy facet” radzi sobie sam. Jednak coraz więcej rodziców zwraca uwagę, na to by ich dzieci miały świadomość, że wszystkie emocje są potrzebne i że można sobie z nimi w bezpieczny sposób poradzić. Że chłopcy też płaczą i mogą być smutni, a dorośli czasami jak mają problem, również szukają wsparcia u psychologa czy terapeuty – opowiada Mateusz Kur, psycholog z Centrum Konsultacji Psychologicznych i Mediacji PWr.
Dlatego też Kur oferuje wsparcie nie tylko studentom, którzy z różnych powodów znaleźli się w kryzysie, nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością czy izolacją spowodowaną pandemią, zajęciami online i częstym brakiem kontaktu z rówieśnikami. Psycholog oferuje również pomocy pracownikom PWr którzy doświadczają wypalenia zawodowego.
- Do niedawna wypalenie zawodowe było uznawane za duże natężenie stresu. Tymczasem jest różnica między stresem a wypaleniem. Stres działa na nas na początku fizycznie. Z kolei wypalenie zawodowe, to już problem na poziomie emocjonalnym. Tak więc mogą się do mnie zgłaszać osoby, które zauważyły u siebie pewne zmiany w funkcjonowaniu, podejściu do pracy, osiąganych wyników w stosunku do wymagań, z brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy – wylicza Kur.
Psycholog przypomina, że w 2020 r. wypalenie zawodowe zostało uznane przez WHO jako syndrom zawodowy. Nie jednostka chorobowa ale syndrom zawodowy, to znaczy, że może dotknąć każdego z nas.
- Sytuacja związana z nauką zdalną wprowadziła na początku dość duży chaos. Wszyscy musieliśmy się jakoś odnaleźć. Myślę, że to wpłynęło na zmianę postrzegania siebie w roli dydaktyka, na zmianę naszego funkcjonowania, na poziom stresu – mówi Kur.
Dlatego też centrum oferuje wsparcie dla pracowników w zakresie: pełniejszego zrozumienia problemów z jakimi borykają się studenci z niepełnosprawnościami, przygotowania udogodnień czy sposobu pracy ze studentem z niepełnosprawnością, problemów w komunikacji student-uczelnia czy uczelnia-student, sytuacji konfliktowych na zajęciach bądź w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej.
- Pomagam też adaptować się w nowym miejscu czy nowej roli. To może dotyczyć studentów, którzy przyjeżdżają do nowego miasta odległego od rodzinnych stron. Wyobrażam sobie, że taka zmiana może być stresująca bez względu na to czy jest się studentem czy pracownikiem. Można tutaj odczuwać pewnego rodzaju trudność.
Ważnym aspektem działalności centrum jest pomoc studentom z różnym rodzajem niepełnosprawności, którzy mogą liczyć na wsparcie z zakresu kształcenia i aktywizacji społeczno-zawodowej w ramach Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.
Psycholog Mateusz Kur zachęca wszystkich potrzebujących wsparcia do kontaktu on-line, rozmowy telefonicznej lub spotkania osobistego w siedzibie Stowarzyszenie “Twoje nowe możliwości”, (ul. Grabiszyńskiej 163 lok. 210-215) lub na Politechnice Wrocławskiej (ul. Wróblewskiego 25 pok. 6.1) podczas cotygodniowych dyżurów we wtorki od 12:00 do 16:00 i środy od 8:00 do 12:00.
Umawiać się można drogą mailowa: m.kur@tnm.org.pl lub telefonicznie pod numerem 516 005 583. Wiecej informacji o centrum tutaj.
Mateusz Kur z wykształcenia jest psychologiem i antropologiem kulturowym. Interesuje się człowiek w ujęciu holistycznym, co pozwala w pracy terapeutycznej łączyć „różne modalności na gruncie poznawczym, emocjonalnym oraz pracy z ciałem”. Bliska jest mu tematyka osób z niepełnosprawnościami w tym osób niesłyszących, dzięki znajomości języka migowego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z obcokrajowcami poparte biegłą znajomością języka angielskiego oraz kierunkiem studiów pozwala mu poruszać się w tematyce wsparcia osób z odmiennego kręgu kulturowego.
Politechnika Nowych Szans, czyli wcześniej „Uczelnia dostępna”, to projekt PWr, na który uczelnia otrzymała 14 mln zł z NCBiR. W jego ramach zostanie m.in. przeszkolonych 2,5 tys. pracowników i studentów. W ramach projektu mają zostać usunięte bariery, ale nie architektonicznych, lecz mentalne.
Szkolenia mają przede wszystkim uświadomić, jak poprawić obsługę niepełnosprawnych studentów, jak - w sumie niewielkim kosztem - być bardziej efektywnym i wspierać ich. Rekrutacja na szkolenia prowadzona jest niemal nieustannie. Zapisy na szkolenia tutaj.
Ponadto w ramach projektu zostanie wykonanych ponad 50 planów nawigacyjnych, które trafią w kluczowe miejsca PWr.
Obecnie na uczelni znajduje się 30 znaczników systemu TOTUPOINT. Docelowo będzie ich 130. Dzięki bezpłatnej aplikacji, którą instaluje się w telefonie, osoba z dysfunkcją wzroku może dowiedzieć się jakie jest menu danego dnia w SKS lub jak skorzystać z Polinki. W gmachu głównym aplikacja skieruje do auli, windy czy biblioteki. System posiada też opcję wezwania asystenta w razie kłopotów czy zagubienia się przez osobę niepełnosprawną.
Ponadto powstanie wirtualny spacer po PWr i poradnik dla osób, które chciałby współpracować z niepełnosprawnymi, tworzyć dostosowane do ich potrzeb dokumenty czy materiały edukacyjne.
W planach są także prace dostosowujące wnętrza akademików, gdzie będą likwidowane bariery architektoniczne.
Uczelnia na realizację projektu ma trzy lata.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »