TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Budynek pomocowy dla uchodźców powstał we Lwowie. Przy wsparciu PWr

We Lwowie powstał budynek dla uchodźców zaprojektowany w systemie SHS (Styrofoam Housing System) przez japońskiego architekta Shigeru Bana. W jego stworzenie zaangażowani byli dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury i studenci i studentki z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego PWr.

Budowa budynku we Lwowie - zdjęcieSHS opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość. System tworzą panele typu „sandwicz” wypełnione styropianem pokrytym włóknem szklanym i żywicą. Tego typu rozwiązanie sprawia, że budynek można postawić w ok. 24 godziny.

Pierwszy projekt domu pomocowego powstał we wrześniu 2022 r. Zbudowali go studenci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej oraz studenci z Ukrainy. Prototyp budynku może służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – biuro czy obiekt o innych przeznaczeniu.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili na budynku badania wytrzymałościowe, termiczne i akustyczne, żeby sprawdzić, czy konstrukcja będzie dostosowana do panujących w Ukrainie warunków klimatycznych oraz obowiązujących norm prawnych.

– Dom o takim samym rozkładzie i powierzchni 36 m kw. powstał właśnie we Lwowie, gdzie będzie pełnił funkcję świetlicy. Dzieci i młodzież będą się tam uczyć języków obcych i gry na instrumentach. Składa się z aneksu kuchennego, toalety i pomieszczenia głównego. Powstał na osiedlu kontenerowców dla osób, które w wyniku wojny straciły dach nad głową. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano na 30 czerwca – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka.

Konstruktorzy i projektanci mają nadzieję, że wkrótce we Lwowie powstanie więcej konstrukcji tego typu. W planach są już dwie inne inicjatywy związane z budową tymczasowych budynków dla uchodźców – FHS (Furniture Housing System) oraz CLT (Cross Laminated Timber Structure). Projekty przygotowuje założona przez Shigeru bana organizacja pomocowa Voluntary Architects’ Network (VAN).

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję