TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.06.2023 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, współpraca międzynarodowa, Wydział Architektury
We Lwowie powstał budynek dla uchodźców zaprojektowany w systemie SHS (Styrofoam Housing System) przez japońskiego architekta Shigeru Bana. W jego stworzenie zaangażowani byli dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury i studenci i studentki z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego PWr.
SHS opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość. System tworzą panele typu „sandwicz” wypełnione styropianem pokrytym włóknem szklanym i żywicą. Tego typu rozwiązanie sprawia, że budynek można postawić w ok. 24 godziny.
Pierwszy projekt domu pomocowego powstał we wrześniu 2022 r. Zbudowali go studenci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej oraz studenci z Ukrainy. Prototyp budynku może służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – biuro czy obiekt o innych przeznaczeniu.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili na budynku badania wytrzymałościowe, termiczne i akustyczne, żeby sprawdzić, czy konstrukcja będzie dostosowana do panujących w Ukrainie warunków klimatycznych oraz obowiązujących norm prawnych.
– Dom o takim samym rozkładzie i powierzchni 36 m kw. powstał właśnie we Lwowie, gdzie będzie pełnił funkcję świetlicy. Dzieci i młodzież będą się tam uczyć języków obcych i gry na instrumentach. Składa się z aneksu kuchennego, toalety i pomieszczenia głównego. Powstał na osiedlu kontenerowców dla osób, które w wyniku wojny straciły dach nad głową. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano na 30 czerwca – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka.
Konstruktorzy i projektanci mają nadzieję, że wkrótce we Lwowie powstanie więcej konstrukcji tego typu. W planach są już dwie inne inicjatywy związane z budową tymczasowych budynków dla uchodźców – FHS (Furniture Housing System) oraz CLT (Cross Laminated Timber Structure). Projekty przygotowuje założona przez Shigeru bana organizacja pomocowa Voluntary Architects’ Network (VAN).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »