TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 29.12.2021 Kategoria: aktualności ogólne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptowało przygotowaną przez Bibliotekę Narodową listę instytucji, w których zostanie wdrożony najnowocześniejszy na świecie system biblioteczny ALMA. W tym gronie – z najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w kraju - znalazła się Biblioteka Politechniki Wrocławskiej.
Nasza biblioteka w grudniu wystartowała w ogłoszonym przez Bibliotekę Narodową konkursie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” na darmowe wdrożenie i utrzymanie systemu ALMA. Według ogłoszonej listy rankingowej znaleźliśmy się na pierwszym miejscu listy zawierającej instytucje zakwalifikowane do otrzymania programu.
Wdrożenie łącznie obejmie 16 dużych bibliotek publicznych i zaliczonych do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej (OSB) oraz 124 publiczne z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.
System ALMA to nowoczesny, darmowy program działający w chmurze. Połączone katalogi pozwalają bibliotekom rozwijać nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom opracowaną według jednolitych zasad informację o zbiorach. Nie ma więc potrzeby instalacji lokalnej systemu, utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa prowadzona będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.
- Ten program umożliwi realizację naszych zadań na najwyższym światowym poziomie – mówi Jędrzej Leśniewski, dyrektor Biblioteki Politechniki Wrocławskiej. – Aktualnie to jeden z najnowocześniejszych na świecie tego typu systemów zarządzania biblioteką i jej zasobami. Nie tylko działa w chmurze, ale też opiera się na procesach, a nie na typie dokumentu. Ponadto pozwala na zunifikowane zarządzanie zasobami – niezależnie od tego, czy mowa o materiałach tradycyjnych, pierwotnie elektronicznych czy już zdigitalizowanych – dodaje Jędrzej Leśniewski.
Wśród instytucji, które używają na co dzień systemu ALMA znajdują się m.in. University of Cambridge, Harvard University, Boston College czy Princeton University Library, a w Polsce Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.
- Warto zaznaczyć, że zasoby biblioteczne PWr będą współkatalogowane z Biblioteką Narodową – mówi Jędrzej Leśniewski. – Oznacza to, że nasze zbiory będą widoczne z poziomu wspólnego katalogu Biblioteki Narodowej oraz innych polskich bibliotek, należących do Ogólnokrajowej Sieci Bibliotecznej.
Nasza uczelnia w ramach programu otrzyma również darmowy dostęp do wyszukiwarki PRIMO. Oba systemy pojawią się na PWr na przełomie 2022 i 2023 roku.
Wszystkie koszty związane z podłączeniem i utrzymaniem systemu w poniesie Biblioteka Narodowa.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »