TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badania nad koronawirusem – 125 tys. euro wsparcia od FNP dla zespołu prof. Marcina Drąga

125 tys. euro przekaże Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej zespołowi kierowanemu przez prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie prac badawczych związanych z koronawirusem.

laboratoria_na_w3.jpgDofinansowanie przekazane przez fundację jest częścią dotacji w wysokości 1 mln euro, którą Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego przekazał na walkę z COVID-19. Połowę tej kwoty otrzyma pięć wiodących europejskich instytucji prowadzących lub wspierających badania naukowe, mające na celu opracowanie szczepionki lub leku na COVID-19.

W tym gronie znalazła się właśnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, obok takich instytucji jak m.in. Instytut Pasteura czy Instytut Karolinska. Druga połowa dotacji zostanie przekazana pięciu organizacjom pozarządowym walczącym ze skutkami pandemii (m.in. Czerwony Krzyż i UNESCO).Władze FNP zdecydowały, że przyznane środki trafią do laboratorium prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

– Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Podkreśla to wysoką rangę i jakość prowadzonej przez FNP działalności. Cieszymy się też, że będziemy mogli przekazać te środki jednemu z wiodących polskich zespołów badawczych, który prowadzi badania istotnie wspierające walkę z pandemią COVID-19 – powiedział prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

prof_marcin_drag.jpgNasz naukowiec – wraz z swoim zespołem – dokonał odkrycia, które może istotnie pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Naukowcom udało się bowiem zidentyfikować enzym (proteazę), który jest niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie. To niezwykle istotne odkrycie dla opracowania szybkiego testu diagnostycznego oraz leku na koronawirusa.

Poszukiwanie leku-inhibitora proteazy, zespół prof. Drąga rozpoczął wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń. Wyniki dotyczące proteazy wirusowej osiągnięto bardzo szybko dzięki platformie technologicznej – Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów, za stworzenie której prof. Drąg otrzymał w 2019 r. Nagrodę FNP,  uznawaną za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.

newsletter-promo.png

To już kolejny grant, który wesprze badania nad koronawirusem prowadzone na Politechnice Wrocławskiej. Pod koniec marca Fundacja Frankor przekazała prof. Marcinowi Dragowi 100 tys. zł.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję