Wspólnie przeciwko wirusowi – 100 tysięcy złotych od Fundacji Frankor dla zespołu prof. M. Drąga

Data: 31.03.2020 Kategoria: aktualności ogólne, covid-19, Wydział Chemiczny

100 tysięcy złotych na rozwój działalność Laboratorium Obrazowego, którego kierownikiem jest prof. Marcin Drąg, przekazała Fundacja Frankor. W laboratorium prowadzone są prace nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro, w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Laboratorium prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego zajmuje się enzymami proteolitycznymi. Są to białka, które pełnią funkcje katalityczne i znajdują się we wszystkich organizmach żywych, w tym również w wirusach. Obecnie zespół naszego naukowca, wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Biotechnologii i Antybiotyków oraz grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, zajął się badaniami nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Ma to na celu zahamowanie działania tego enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

frankor.jpg

– Jesteśmy małą fundacją wspierającą między innymi badania oraz rozwój innowacji. Gdy tylko pojawiła się informacja o prowadzonych na uczelni badaniach, stwierdziliśmy, że jesteśmy zainteresowani ich wsparciem – mówi Donat Raczkowski, absolwent Wydziału Architektury PWr i prezes zarządu Fundacji Frankor.

Pieniądze od fundacji wpłynęły już na konto Politechniki Wrocławskiej, a o sposobie ich rozdysponowania zdecyduje prof. Marcin Drąg.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem badań naszych naukowców zapraszamy do kontaktu: rzecznik.prasowy@pwr.edu.pl.