Artykuł prof. Elżbiety Wojaczyńskiej w Nature Chemistry

Data: 27.01.2023 Kategoria: książki/publikacje, Wydział Chemiczny

W prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Chemistry opublikowany został artykuł dr hab. inż. Elżbiety Wojaczyńskiej, prof. uczelni. Badaczka z Wydziału Chemicznego przedstawia w nim nowe podejście do syntezy chiralnych związków sulfinylowych.

elzbieta_wojaczynska_pwr.jpgArtykuł „Chiral sulfinyls from sulfones” powstał na zaproszenie redakcji czasopisma Nature Chemistry i stanowi wprowadzenie do pracy przedstawiającej nowe podejście do syntezy chiralnych związków sulfinylowych, czyli dziedziny, w której specjalizuje się prof. Elżbieta Wojaczyńska.

– Połączenia, o których piszę w publikacji, wykazują często aktywność biologiczną i są stosowane w medycynie, a ich selektywna i wydajna synteza z łatwo dostępnych materiałów wyjściowych stanowi nadal wyzwanie, z którym mierzą się grupy badawcze na całym świecie – wyjaśnia prof. Elżbieta Wojaczyńska, współautorka m.in. dwóch artykułów przeglądowych w Chemical Reviews.

Pod koniec 2022 r. wydawnictwo Wiley wydało też książkę „Chiral Building Blocks in Asymmetric Synthesis. Synthesis and Application”, której współautorką jest również prof. Wojaczyńska. Tytułowe chiralne bloki budulcowe to różnorodne związki chemiczne używane między innymi do otrzymywania leków i agrochemikaliów.

Książkę współtworzyli uznani specjaliści w dziedzinie syntezy asymetrycznej z Francji, Hiszpanii, Kanady, Portugalii, Słowacji, USA, Włoch i Polski. Autorem przedmowy jest prof. Bernard Feringa, laureat Nagrody Nobla z chemii z 2016 roku.

Elżbieta Wojaczyńska, Jacek Wojaczyński. Chiral sulfinyls from sulfones. Nature Chemistry (2023).

750x96_v2.png