TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

AKL podbił USA! Worek medali na zawodach SAE Aero Design West

AKL z nagrodami z SAE Aero Design West

Wygrane w dwóch klasach konkursu i czwarte miejsce w kolejnej – studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr spisali się na medal w międzynarodowych prestiżowych zawodach dla konstruktorów lotniczych. W rywalizacji uczestniczyło 47 zespołów z całego świata.  

Do USA studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po covidowej przerwie za ocean lecieli w większości członkowie klubu, dla których był to pierwszy start w tak prestiżowych i wymagających zawodach.

AKL na zawodachSAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

W miniony weekend w miejscowości Van Nuys, niedaleko Los Angeles, rozegrano edycję West. Nasi studenci polecieli tam z trzema samolotami własnej konstrukcji, z którymi wystartowali w każdej z konkursowych klas – Micro, Regular i Advanced. Każda z tych kategorii wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać. Szczegółowo opisaliśmy to w naszym tekście tutaj.

Do Wrocławia studenci wrócą z workiem medali. Zwyciężyli w klasie Micro i Advanced.

W Micro ich samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w Advanced ich samolot miał przetransportować wodę i części łazika, które miał zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji.

W ostatniej z klas – Regular – członkowie AKL zapracowali na czwarte miejsce.

Samolot z klasy regular– Biorąc pod uwagę, że w tej kategorii rywalizowaliśmy po siedmioletniej przerwie, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku! – podkreśla Bartłomiej Dziewoński, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

W klasyfikacjach składowych członkowie zespołu mogą pochwalić się czterema złotymi medalami, jednym srebrnym i jednym brązowym:

Klasa Advanced (1 miejsce w klasyfikacji generalnej):

  • 1 miejsce za wykonanie misji,
  • 1 miejsce za prezentację techniczną projektu,
  • 2 miejsce za raport techniczny projektu.

Klasa Micro (1 miejsce w klasyfikacji generalnej):

  • Członkowie AKL1 miejsce za wykonanie misji,
  • 1 miejsce za prezentację techniczną projektu,
  • 4 miejsce za raport techniczny projektu.

Klasa Regular (4 miejsce w klasyfikacji generalnej):

  • 3 miejsce za wykonanie misji,
  • 14 miejsce za prezentację techniczną projektu,
  • 10 miejsce w klasyfikacji raportów technicznych projektu.

W zawodach uczestniczyło 47 zespołów z ośmiu krajów.

Akademicki Klub Lotniczy PWr działa przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, ale skupia studentów z kilku wydziałów uczelni. To jedno z kół strategicznych PWr.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję