TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Academia Professorum Iuniorum po raz pierwszy w pełnym składzie

Zdjęcie osób siedzących przy stole w Bibliotechu

Kolejnych osiemnaście osób dołączyło do składu Academii Professorum Iuniorum. Tym samym gremium, które powstało, by wspierać młodych doktorów habilitowanych podejmujących innowacyjną tematykę oraz budujących nowe zespoły naukowe, jest już w pełnym składzie. 

Academia Professorum Iuniorum została powołana w październiku 2023 roku przez rektora prof. Arkadiusza Wójsa. Stanowi jeden z kluczowych elementów działań naszej uczelni w promowaniu doskonałości naukowej, a jej głównym zadaniem jest wyłonienie i wspieranie w rozwoju grupy wybitnych, młodych, samodzielnych pracowników nauki, reprezentujących różne dyscypliny i budujących zespoły naukowe lub podejmujących nową tematykę badawczą. 

– Akademia pełni także rolę platformy do nieskrępowanej, twórczej wymiany intelektualnej pomiędzy jej członkami, a także ułatwia badaczom wyrażanie swojej opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Kadencja osiemnastu powołanych właśnie osób rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. i potrwa dwa lata. Łącznie z osiemnastką badaczy i badaczek wybranych w 2023 roku liczba członków akademii osiągnęła tym samym docelową liczbę 36.

Wybory kolejnych 18 nowych członków odbywać się będą corocznie. Wszyscy otrzymują dwuletni grant wewnętrzny w wysokości 120 tys. zł. Może być on przeznaczony na wydatki związane z utworzeniem lub rozwojem zespołu badawczego bądź podjęciem nowej tematyki badawczej.

W skład Academii Professorum Iuniorum na lata 2025-2027 weszli:

Zdjęcie dr. Łukasza DamurskiegoDr hab. inż. Łukasz Damurski, prof. uczelni

Wydział Architekury, Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej
dyscyplina: architektura i urbanistyka

Urbanista, badacz miasta, specjalista z zakresu usług miejskich. Jego zainteresowania badawcze obejmują tworzenie i funkcjonowanie lokalnych centrów usługowych w osiedlach mieszkaniowych, zjawiska wirtualizacji usług, a także partycypację społeczną w podejmowaniu decyzji przestrzennych.

Jest kierownikiem międzynarodowych projektów badawczych finansowanych przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Inicjator i organizator cyklicznej międzynarodowej konferencji naukowej „Centrality in the Age of Dispersion”.

W 2021 r. otrzymał stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i prowadził projekt badawczy w Harvard University Graduate School of Design, Cambridge, USA. W 2025 r. nakładem wydawnictwa Springer Nature ukaże się jego najnowsza książka „The Foundations of Multi-channel Neighborhood Governance”.

Zdjęcie dr. hab. Karola Krzempka Dr hab. inż. Karol Krzempek, prof. uczelni

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

Jego zainteresowania badawcze skupiają się na laserowej spektroskopii gazów, optyce nieliniowej i laserach światłowodowych. Jest autorem lub współautorem 143 artykułów naukowych, w tym 78 z listy JCR, a także współautorem jedenastu patentów krajowych.

Laureat wielu stypendiów i nagród dla młodych naukowców, m.in.: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium w ramach programu Start przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie) i Stypendium im. Maxa Borna.

Brał udział w ponad 15 projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz FNP, w tym w trzech jako kierownik projektu.

Zdjęcie dr. hab. Damiana WojcieszakaDr hab. inż. Damian Wojcieszak, prof. uczelni

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

W swojej pracy naukowej zajmuje się wytwarzaniem i charakteryzacją funkcjonalnych powłok cienkowarstwowych przeznaczonych do zastosowania m.in. w transparentnej elektronice, technologii sensorowej czy też w medycynie.

Ma za sobą staż w Thin Film Centre (Wielka Brytanii), podczas którego zajmował się wytwarzaniem powłok optycznych metodami próżniowymi. Jest współautorem 102 publikacji w czasopismach z listy JCR, a także promotorem czterech rozpraw doktorskich. Brał udział w realizacji 19 projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań  i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz M.Era-Net.

Jego dotychczasowa praca naukowa została nagrodzona m.in. Nagrodą Promocyjną Siemensa (za rozprawę doktorską), a także stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznanym przez MNiSW oraz stypendium Rektora PWr w kategorii aktywność publikacyjna (2021).

Zdjęcie dr. hab. Piotra BródkiDr hab. inż. Piotr Bródka, prof. uczelni

Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Katedra Sztucznej Inteligencji
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

W swojej pracy zajmuje się modelowaniem i analizą sieci złożonych, od tych społecznych, po wodociągowe, oraz dynamicznych procesów (np. rozprzestrzenianie informacji, chorób czy wpływu społecznego) w nich zachodzących.

Pełnił funkcję zastępcy kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji. Brał udział w kilkudziesięciu projektach finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Unię Europejską, Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundusz Wyszehradzki. Kierownik projektów finansowanych przez NCN w obszarze analizy i modelowania procesów rozprzestrzeniania w sieciach wielowarstwowych.

Stypendysta programu Top500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda i stypendium dla młodych naukowców MNiSW, profesor wizytujący na University of Technology Sydney. Autor ponad 100 artykułów naukowych z obszaru obliczeniowej nauki o sieciach (computational network science).

Zdjęcie dr. hab. Sebastiana KraszewskiegoDr hab. inż. Sebastian Kraszewski, prof. uczelni

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Inżynierii Biomedycznej
dyscyplina: inżynieria biomedyczna

Absolwent inżynierii biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Stopień doktora uzyskał w dziedzinie fizyki na Université de Franche-Comté (Besançon, Francja), a doktora habilitowanego na Politechnice Śląskiej w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

Specjalizuje się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie i wspieraniu pracy lekarzy przy użyciu zaawansowanych metod numerycznych. Jego praca naukowa obejmuje rozwój nowoczesnych technologii dla ochrony zdrowia, od komórkowych mechanizmów molekularnych, poprzez poszukiwanie nowych leków, na opracowywaniu narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych kończąc.

Kierował licznymi projektami krajowymi i międzynarodowymi, w tym z zakresu leczenia nowotworów, chorób metabolicznych i zakażeń antybiotykoopornych. Dwukrotny laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju oraz zwycięzca wrocławskiego konkursu "Pokolenie W" za innowacyjne rozwiązania naukowe. Prowadzi zajęcia dla studentów i wdraża innowacyjne rozwiązania informatyczne w ochronie zdrowia w ramach Koła Naukowego SIGNUM. Zaangażowany w promocję zdrowia i profilaktykę.

Zdjęcie dr. hab. Joanna WolskaDr hab. inż. Joanna Wolska, prof. uczelni

Wydział Chemiczny, Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych
dyscyplina: inżynieria chemiczna

W swojej pracy badawczej zajmuje się tematyką tzw. polimerów specjalnych, mających zastosowanie, m.in. w procesach oczyszczania wód.

Syntetyzuje molekularnie wdrukowane polimery do monitorowania obecności w wodach antybiotyków, herbicydów czy też ksenoestrogenów. Otrzymuje membrany polimerowe stosowane w procesach jonowymiennych, jak również katalitycznych. Bada żywice do selektywnego odzyskiwania metali szlachetnych. Zajmuje się także procesami modyfikacji polimerów zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, wykorzystując do tego plazmę lub promieniowanie mikrofalowe.

Uczestniczyła w realizacji wielu projektów finansowanych przez Unię Europejską, NATO, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie kieruje projektem w ramach programu finansowego przez NAWA, który realizuje we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Graz. Ma za sobą staże naukowe na Uniwersytecie w Turynie, Uniwersytecie Egejskim oraz Uniwersytecie w Conception.

Zdjęcie dr. hab. Marka KawyDr hab. inż. Marek Kawa, prof. uczelni

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa
dyscyplina: inżynieria lądowa, geodezja i transport

W swojej pracy naukowej, realizowanej m.in. na Uniwersytecie McMaster w Kanadzie, zajmuje się anizotropią wytrzymałości geomateriałów oraz zastosowaniami zaawansowanych technik Monte-Carlo do oceny prawdopodobieństwa awarii konstrukcji geotechnicznych.

Interesuje go również wszystko co znajduje się na styku tych dwóch tematów. W ramach swojej działalności w Academii Professorum Iuniorum chce rozszerzyć swoje zainteresowania badawcze m.in. na określanie efektywnych właściwości wytrzymałości kompozytów losowych.  

Pełni funkcję przewodniczącego Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Komitetu Geotechniki. Jest współorganizatorem wielu konferencji krajowych i międzynarodowych związanych z geotechniką.

Zdjęcie dr. hab. Joanny Olesiak-BańskiejDr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska, prof. uczelni

Wydział Chemiczny, Instytut Materiałów Zaawansowanych
dyscyplina: inżynieria materiałowa

Założyła i prowadzi grupę badawczą NONA, która zajmuje się zrozumieniem, jak działają nanocząstki i jak projektować nanocząstki metali szlachetnych o szczególnych właściwościach, m.in. fluorescencji. Osoby działające w jej grupie wykorzystują nanocząstki oraz zaawansowane techniki spektroskopowe, aby badać białka, a w szczególności ich agregację i powstawanie amyloidów, które związane są z wieloma schorzeniami, w tym np. chorobą Alzheimera.

Autorka ponad 70 prac naukowych, laureatka programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej First Team, Narodowego Centrum Nauki, NAWA Polonium oraz wielu odznaczeń (m .in. Iuvenes Wratislaviae PAN czy też ministerialnego stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców).

Zdjęcie dr. hab. Mariusza PtakaDr hab. inż. Mariusz Ptak, prof. uczelni

Wydział Mechaniczny, Katedra Konstrukcji Badań Maszyn i Pojazdów
dyscyplina: inżynieria mechaniczna

Specjalizuje się w biomechanice urazów głowy i projektowaniu urządzeń ochronnych dla sportowców oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Opracował zaawansowane modele numeryczne głowy dziecka, osoby dorosłej i seniora, wykorzystywane w badaniach nad urazami czaszkowo-mózgowymi w ramach zespołu aHEAD.

Jego badania obejmują również rozwój naturalnych materiałów energochłonnych, medycynę personalizowaną oraz prace nad fuzją obrazów w leczeniu operacyjnym nowotworów piersi.

Jest laureatem Nagrody Polityki i konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia. Stypendysta MNiSW dla wybitnych młodych naukowców oraz Uniwersytetu Stanforda w USA w ramach programu TOP500.

Zdjęcie dr. hab. Patrycji Szymczyk-ZiółkowskiejDr hab. inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska, prof. uczelni

Wydział Mechaniczny, Katedra Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji
dyscyplina: inżynieria mechaniczna

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na wdrażaniu i rozwoju technik przyrostowych w medycynie regeneracyjnej, łącząc aspekty technologiczne z badaniami materiałowymi oraz inżynierią biomedyczną. Prowadzone prace badawcze mają potencjał zwiększenia skuteczności terapii dzięki personalizacji wyrobów medycznych, a także otwierają nowe możliwości w zakresie tworzenia innowacyjnych materiałów.

Laureatka grantów badawczych, w tym finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (konkurs Lider), Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (program wymiany bilateralnej naukowców między Polską a Portugalią) oraz Narodowe Centrum Nauki (konkurs Miniatura).

Została również wyróżniona nagrodami w ramach uczelnianych konkursów Primus i Secundus, a także Nagrodą Naukową im. Dionizego Smoleńskiego.

Zdjęcie dr. hab. Wojciecha MilczarkaDr hab. inż. Wojciech Milczarek, prof. uczelni

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Katedra Geodezji i Geoinformatyki
dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół satelitarnej interferometrii radarowej, monitorowaniu powierzchni na terenach górniczych i pogórniczych oraz badaniem dynamiki zmian lodowców.

Jest ekspertem i autorem licznych opracowań na rzecz przemysłu w zakresie oceny eksploatacji górniczej na powierzchnię.

Wykonawca w projektach Narodowego Centrum Nauki oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Obecnie kieruje projektem w ramach konkursu Opus od NCN. Jest też instruktorem w konsorcjum EarthScope.

Zdjęcie dr. hab. Bartosza ZajączkowskiegoDr hab. inż. Bartosz Zajączkowski, prof. uczelni

Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Katedra Techniki Cieplnej
dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

W swoich badaniach skupia się na badaniach podstawowych procesów cieplnych i mechanicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przemian oraz przepływów wielofazowych. Uzyskane wyniki mają zastosowanie w inżynierii cieplnej, energetyce i technologii chłodniczej. Jego aktualne projekty badawcze dotyczą przemian fazowych w warunkach subatmosferycznych oraz wykorzystania nanocząstek do poprawy właściwości termicznych i fizycznych płynów roboczych i powierzchni grzewczych.

Na co dzień kieruje Katedrą Techniki Cieplnej. Jest laureatem grantów badawczych Narodowego Centrum Nauki: Opus i Preludium Bis. Zdobywał doświadczenie podczas międzynarodowych staży naukowych w Norwegii, Japonii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Był członkiem dwóch międzynarodowych sieci badawczych COST, a obecnie współpracuje z zespołami naukowymi z Lyonu, Paryża, Castello oraz Drezna. Pełni funkcję promotora pięciorga doktorantów, a troje jego wcześniejszych podopiecznych uzyskało już stopień doktora.

Zdjęcie dr. hab. Kamila KaletyDr hab. inż. Kamil Kaleta, prof. uczelni

Wydział Matematyki, Katedra Matematyki
dyscyplina: matematyka

W swojej pracy badawczej zajmuje się tematyką z pogranicza analizy funkcjonalnej, teorii prawdopodobieństwa (w tym procesów stochastycznych) i fizyki matematycznej.

Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą operatorów Schrödingera, związanych z nimi półgrup ewolucyjnych, półgrup splotowych, procesów stochastycznych w ośrodkach losowych, na fraktalach i w przestrzeniach dyskretnych.

Laureat wielu stypendiów i nagród m.in. Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego Instytutu Matematycznego PAN i Polskiego Towarzystwa Matematycznego, stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych uczonych, stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta (Niemcy), konkursów Fuga i Opus Narodowego Centrum Nauki, stypendium naukowego Rektora PWr w kategorii aktywność publikacyjna.

Zdjęcie dr. hab. Rafała KowalczykaDr hab. inż. Rafał Kowalczyk, prof. uczelni

Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Bioorganicznej
dyscyplina: nauki chemiczne

Jego badania naukowe skupiają się na innowacyjnych podejściach w katalizie homogenicznej, a zwłaszcza na synergii organokatalizy i chemii palladu, wspieranej przez mechanochemię i oddziaływania solwatofobowe.

Naukowiec z W3 dąży do opracowania nowych, wysoce selektywnych metod aktywacji wiązań C-H, opartych na templatowym podejściu. Metody te zamierza zastosować do syntezy złożonych związków organicznych, w tym cząsteczek biologicznie czynnych i materiałów wykazujących unikalne właściwości optyczne.

Dotychczasowe osiągnięcia prof. Rafała Kowalczyka zostały docenione przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, która przyznała mu stypendium Start. Kierował również projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki.

Zdjęcie dr. hab. Joanny JadczakDr hab. inż. Joanna Jadczak, prof. uczelni

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Fizyki Doświadczalnej
dyscyplina: nauki fizyczne

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu efektów wielociałowych. W szczególności zaś odziaływań elektron-fonon oraz elektron-elektron w dwuwymiarowych heterostrukturach van der Waalsa (vdW) złożonych z pojedynczych warstw półprzewodzących dichalkogenków metali przejściowych grupy VI, takich jak WS 2 czy MoS 2 mających strukturę podobną do grafenu i stanowiących jego alternatywę.

Do najważniejszych rezultatów naukowych prof. Jadczak należą procesy konwersji światła z niskoenergetycznego na wysokoenergetyczne w ściśle dwuwymiarowych strukturach vdW oraz kontrola zysku energetycznego wynikającego z odziaływań wielociałowych lub transferu energii.

Laureatka X polsko-tajwańskiego konkursu na dwustronne projekty badawcze oraz konkursu Quantera w ramach programu Horyzont, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zdjęcie dr. hab. Alessandro SurrenteDr hab. Alessandro Surrente, prof. uczelni

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Fizyki Doświadczalnej
dyscyplina: nauki fizyczne

Absolwent Politechniki Turyńskiej (2007). Stopień doktora uzyskał na EPFL w Lozannie (2013). Ma za sobą szereg staży podoktorskich. Przebywał w Laboratorium Fotoniki i Nanostruktur w Marcoussis (Francja), Narodowym Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych w Tuluzie oraz na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, gdzie otrzymał grant w programie Marie Curie. Od 2020 roku jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na PWr, gdzie kieruje projektem w programie Sonata 16.

Laureat stypendium dla wizytującego profesora w Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych w Tuluzie. 

Zdjęcie dr hab. Liliany HawryszDr hab. inż. Liliana Hawrysz, prof. uczelni

Wydział Zarządzania, Katedra Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji
dyscyplina: nauki o zarządzaniu i jakości

W swojej działalności naukowej zajmuje się zarządzaniem, w tym w podstawowej opiece zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania wiedzą, przywództwa oraz jakości usług.

Autorka lub współautorka 118 artykułów naukowych w renomowanych krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, w tym sześciu monografii naukowych. Jest laureatką sześciu nagród naukowych rektora Politechniki Opolskiej i Politechniki Warszawskiej, dwóch nagród w ramach programu Primus, dwóch nagród Samorządu Politechniki Warszawskiej „Złota Kreda” w kategorii najlepszy wykładowca oraz w kategorii najlepszy prowadzący zajęcia zdalne. Recenzentka wniosków do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, NEWFELPRO (program Ministerstwa Nauki, Edukacji i Sportu w Chorwacji).

Uczestniczyła w realizacji projektów finansowanych w ramach Unii Europejskiej, IDUB (Politechnika Warszawska) oraz Narodowego Centrum Nauki. Obecnie kieruje projektem NCN Opus (Opracowanie modelu pomiaru jakości podstawowej opieki zdrowotnej w oparciu o cztery wymiary (pierwszy kontakt, koordynacja, kompleksowość, ciągłość(4Cs)) i jego weryfikacja wśród pacjentów przewlekle chorych z chorobami współistniejącymi).

Zdjęcie prof. Tomasza Sozańskiegoprof. Tomasz Sozański

Wydział Medyczny, Katedra Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej
dyscyplina: nauki medyczne

Farmakolog, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej oraz prodziekan ds. ogólnych na Wydziale Medycznym. Specjalizuje się w badaniach związków naturalnych w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Współautor badań z zakresu farmakologii i toksykologii na liniach komórkowych, modelach zwierzęcych oraz niekomercyjnych badań klinicznych oceniających wpływ interwencji dietetycznych u pacjentów i sportowców.

Współautor prac z wykorzystaniem wielu technik badawczych, m.in. modelu indukowanej dietą dyslipidemi i miażdżycy, perfuzji pozaustrojowej i farmakokinetyki. Znaczna część prac prof. Sozańskiego dotyczy wpływu ekstraktów i związków pozyskanych z owoców na zmiany w przebiegu chorób układu sercowo naczyniowego i zaburzeń metabolicznych. Ich wyniki zostały opublikowane miedzy innymi w „Atherosclerosis” i „Phytomedicine”.

Współpracuje z wieloma ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Członek Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Współautor 75 artykułów naukowych i sześciu patentów, nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli - Brussels Innova oraz złotym medalem na Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji Eureka International Paris 2024.

W rankingu opracowanym przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i firmę SciTech Strategies znalazł się w zestawieniu 2% najczęściej cytowanych naukowców w 2023 roku.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję