TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.03.2025 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, współpraca z przemysłem, Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Weronika Janowicz i Małgorzata Mielczarek, absolwentki Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu Women's Energy in Transition. Program wspiera kobiety w rozwoju ich karier w branży energetycznej.
W konkursie nagradzane są najlepsze prace dyplomowe dotyczące zagadnienia transformacji energetycznej. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody w dwóch kategoriach – inżynierskiej i magisterskiej, a dodatkowo wręczono również specjalne wyróżnienie – nagrodę Ambasadora Francji w Polsce, którą jest miesięczny staż naukowy we Francji.
W sumie do konkursu zgłoszono 46 prac. W kategorii prac inżynierskich pierwszą nagrodę zdobyła Weronika Janowicz za pracę „Wodny system chłodzenia modułów fotowoltaicznych”. Laureatka ukończyła kierunek odnawialne źródła energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr, a swoją pracę napisała pod kierunkiem dr. inż. Michała Pomorskiego.
W kategorii prac magisterskich drugą nagrodę zdobyła Małgorzata Mielczarek za pracę „Study of the electrolysis process of an aqueous salt solution as a method of producing green hydrogen” napisaną pod opieką naukową dr inż. Moniki Tkaczuk. Laureatka studiuje obecnie w Szkole Doktorskiej PWr, a jej badania koncentrują się na produkcji zielonego wodoru za pomocą elektrolizy.
To kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie przyznane naszej doktorantce. W grudniu 2024 r. została laureatką miejskiego stypendium z zakresu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W styczniu 2025 r. zakwalifikowała się do programu mentoringowego TopMinds organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i Stowarzyszenie Top500 Innovators.
Laureatki, poza nagrodami pieniężnymi, otrzymają także możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek Dalkii – organizatora konkursu – w Warszawie lub Katowicach oraz dalsze wsparcie na drodze zawodowej.
Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że kobiety stanowią mniejszość (tylko 22% stanowisk w produkcji i dystrybucji energii, a tylko 14% w zarządzaniu) w sektorze energetycznym. Również w sektorze energii odnawialnej, mimo nieco lepszej reprezentacji kobiet (32%), dominują one głównie w obszarach administracyjnych.
Polska edycja programu jest organizowana od 2022 r. i została zainspirowana francuską nagrodą Women’s Energy in Transition, której pomysłodawczynią jest Sylvie Jéhanno, dyrektorka generalna Grupy Dalkia. We Francji to szczególne wyróżnienie przyznawane jest studentkom, absolwentkom i profesjonalistkom, które wiążą swoją przyszłość naukową i zawodową z kierunkami technicznymi, za szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie od 2018 r.
Pełna lista laureatek
Nagrodę Ambasadora Francji w Polsce otrzymała Hanna Bachowska z Politechniki Krakowskiej.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »