Absolwentka W13 doceniona w konkursie PTM

Data: 26.03.2024 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Matematyki

Zdjęcie Kingi Sztonyk

Praca magisterska Kingi Sztonyk, absolwentki Wydziału Matematyki PWr, została nagrodzona drugim miejscem w konkursie Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Konkurs na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki został zorganizowany już po raz 57. Jego celem jest propagowanie wśród studentów problematyki teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki oraz promocji młodych matematyków uzyskujących oryginalne wyniki teoretyczne lub rezultaty znajdujące zastosowania w innych dziedzinach nauki oraz gospodarce.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji zajęła praca magisterska „Półgrupy Feynmana-Kaca dla procesów stabilnych o niezależnych składowych”. Napisała ją absolwentka W13 Kinga Sztonyk, a jej opiekunem był prof. Tadeusz Kulczycki (Wydział Matematyki PWr).

– Moja praca dotyczy pewnego dwuwymiarowego procesu stochastycznego. Składowe tego procesu są niezależnymi stabilnymi procesami jednowymiarowymi – wyjaśnia Kinga Sztonyk. – Rozpatrywałam operatory Schrödingera związane z tym procesem, a najważniejszy otrzymany wynik dotyczy ich własności i oszacowań funkcji własnej. Ta tematyka jest obecnie intensywnie badana i odgrywa ważną rolę w mechanice kwantowej.

Kinga Sztonyk w lipcu ukończyła studia na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki. Teraz kontynuuje naukę w Szkole Doktorskiej PWr, gdzie w dyscyplinie matematyka zajmuje się tematyką zbliżoną do tej, którą poruszała w swojej pracy magisterskiej.