TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

12 polskich medali na matematycznych mistrzostwach

Reprezentacja Polski w Paryżu - zdjęcie

Dwa złote, osiem srebrnych i dwa brązowe medale – to dorobek reprezentacji Polski na 38. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Podczas rozgrywanych w Paryżu zawodów srebro w drużynie wywalczył czteroosobowy zespół studentów i studentek z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Francuskie zawody, nazywane nieoficjalnymi matematycznymi mistrzostwami świata, rozegrano 25 i 26 sierpnia w paryskiej École Polytechnique. Wzięła w nich udział 46-osobowa reprezentacja Polski. Nasi przedstawiciele rywalizowali we wszystkich ośmiu kategoriach wiekowych. W grupie studenckiej znalazły się cztery osoby z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej: Oliwia Makuch, Bartosz Wędziński, Łukasz Simbiga oraz Karolina Pyś, z kolei dr Tomasz Skalski z W13 o medal walczył w kategorii HC, czyli osób zawodowo zajmujących się matematyką i informatyką.

Tuzin medali

Dekoracja zwycięzców - zdjęcieW mistrzowach wzięło udział ponad 530 osób z Polski, Francji, Kanady, Peru, Włoch, Szwajcarii, Ukrainy, Tunezji, Dominikany, Belgii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii i Słowenii. Zgodnie z regulaminem zawodów najmłodsi mieli pięć problemów do rozwiązania w 60 minut, a dla tych najbardziej zaawansowanych przygotowano 18 zadań, które trzeba było rozwiązać w 180 minut.

Polscy zawodnicy i zawodniczki spisali się znakomicie, zdobywając w sumie jedenaście medali, w tym dwa złote. W kategorii uczniów klas trzecich szkół podstawowych bezkonkurencyjny okazał się Adam Penszyński. Natomiast najlepszy wśród uczniów wyższych klas szkół średnich był Norbert Dąbrowski.

Srebro wywalczyło kolejne siedem osób. Są to: Jan Fronczyk (kategoria CM – uczniowie klas czwartych i piątych), Aleksander Dembny (kategoria C1 – uczniowie klas szóstych i siódmych), Maria Janyska (kategoria C2 – uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich), Łukasz Ganczarek (kategoria L1 – uczniowie wyższych klas szkół średnich), Maciej Ignaciuk (kategoria L2 – studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych), Daniel Błażewicz (kategoria GP – dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych) i Łukasz Bożyk (kategoria HC – osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką).

Ósmy krążek w tym kolorze przypadł czteroosobowemu zespołowi studentów i studentek Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Wystartowali oni w rozgrywanej po raz pierwszy konkurencji drużyn studenckich. Najlepsi okazali się Szwajcarzy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Z kolei brązowe krążki dla naszego kraju zdobyli Agata Fudała (kategoria CM) i student PWr Łukasz Simbiga (kategoria L2).

Reprezentanci i reprezentantki Polski w stolicy Francji zostają do 28 sierpnia. Tego dnia planowany jest ich wylot do Wrocławia.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję