12 polskich medali na matematycznych mistrzostwach

Reprezentacja Polski w Paryżu - zdjęcie

Dwa złote, osiem srebrnych i dwa brązowe medale – to dorobek reprezentacji Polski na 38. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Podczas rozgrywanych w Paryżu zawodów srebro w drużynie wywalczył czteroosobowy zespół studentów i studentek z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Francuskie zawody, nazywane nieoficjalnymi matematycznymi mistrzostwami świata, rozegrano 25 i 26 sierpnia w paryskiej École Polytechnique. Wzięła w nich udział 46-osobowa reprezentacja Polski. Nasi przedstawiciele rywalizowali we wszystkich ośmiu kategoriach wiekowych. W grupie studenckiej znalazły się cztery osoby z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej: Oliwia Makuch, Bartosz Wędziński, Łukasz Simbiga oraz Karolina Pyś, z kolei dr Tomasz Skalski z W13 o medal walczył w kategorii HC, czyli osób zawodowo zajmujących się matematyką i informatyką.

Tuzin medali

Dekoracja zwycięzców - zdjęcieW mistrzowach wzięło udział ponad 530 osób z Polski, Francji, Kanady, Peru, Włoch, Szwajcarii, Ukrainy, Tunezji, Dominikany, Belgii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii i Słowenii. Zgodnie z regulaminem zawodów najmłodsi mieli pięć problemów do rozwiązania w 60 minut, a dla tych najbardziej zaawansowanych przygotowano 18 zadań, które trzeba było rozwiązać w 180 minut.

Polscy zawodnicy i zawodniczki spisali się znakomicie, zdobywając w sumie jedenaście medali, w tym dwa złote. W kategorii uczniów klas trzecich szkół podstawowych bezkonkurencyjny okazał się Adam Penszyński. Natomiast najlepszy wśród uczniów wyższych klas szkół średnich był Norbert Dąbrowski.

Srebro wywalczyło kolejne siedem osób. Są to: Jan Fronczyk (kategoria CM – uczniowie klas czwartych i piątych), Aleksander Dembny (kategoria C1 – uczniowie klas szóstych i siódmych), Maria Janyska (kategoria C2 – uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich), Łukasz Ganczarek (kategoria L1 – uczniowie wyższych klas szkół średnich), Maciej Ignaciuk (kategoria L2 – studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych), Daniel Błażewicz (kategoria GP – dorośli nie występujący w kategorii L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych) i Łukasz Bożyk (kategoria HC – osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką).

Ósmy krążek w tym kolorze przypadł czteroosobowemu zespołowi studentów i studentek Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Wystartowali oni w rozgrywanej po raz pierwszy konkurencji drużyn studenckich. Najlepsi okazali się Szwajcarzy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Z kolei brązowe krążki dla naszego kraju zdobyli Agata Fudała (kategoria CM) i student PWr Łukasz Simbiga (kategoria L2).

Reprezentanci i reprezentantki Polski w stolicy Francji zostają do 28 sierpnia. Tego dnia planowany jest ich wylot do Wrocławia.