TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zostań matematykiem nowej ery

Data: 29.05.2023 Kategoria: rekrutacja, Wydział Matematyki

Zdjęcie ilustracyjne

W październiku rozpoczniemy nauczanie na nowym kierunku inżynierskim – matematyce. To szansa, by poznać wiele działów matematyki, także tych związanych z dziedzinami przyszłości: nauką o danych, uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

Kierunek o takiej nazwie istnieje na Wydziale Matematyki od lat, jednak od teraz będzie można studiować go w formie siedmiosemestralnych studiów inżynierskich. Nowatorski program nauczania połączy klasyczną matematykę z dziedzinami przyszłości, takimi jak Data Science i sztuczna inteligencja, a nawet informatyka kwantowa.

Jako kierunek inżynierski będzie też lepiej przystosowany do szeroko rozumianego rynku pracy i kompatybilny z innymi kierunkami studiów na uczelni, czyli umożliwi kontynuację nauki na wielu kierunkach studiów magisterskich.

Kierunek przyszłości

Według prof. Romualda Lenczewskiego, kierownika Katedry Matematyki i jednego z autorów programu, będzie to jeden z najnowocześniejszych kierunków matematycznych w Polsce. Jego absolwenci nie tylko uzyskają wszechstronne wykształcenie matematyczne. Otrzymają też możliwość kontynuowania swojej kariery w dynamicznie rozwijających się dziedzinach przyszłości: nauce o danych, sztucznej inteligencji, technologiach cyfrowych oraz informatyce kwantowej.

Zdjęcie wykładowcy i studentów przy komputerze– Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że u ich podstaw leży matematyka – zwraca uwagę prof. Romuald Lenczewski i dodaje, że nowy kierunek na PWr to matematyka nowej ery, która połączy świat abstrakcyjnych pojęć z bardziej namacalnym światem dziedzin przyszłości. – W dużym uproszczeniu: na nowym kierunku proponujemy „dwa w jednym”. Nie uciekamy od klasyki ani od abstrakcji, ale pokazujemy też, jak matematyka się łączy z tymi dziedzinami – mówi prof. Lenczewski. – Tak jak wielu wykładowców Data Science mówimy o niej prawdę: jest w niej dużo matematyki, i tak jak wykładowcy AI, stwierdzamy: to nie magia, ale matematyka.

Zainteresowanie dziedzinami przyszłości już jest ogromne, a zdaniem specjalistów, będzie nadal rosło, ponieważ to na nich nowoczesne firmy opierają swoją działalność. Dlatego zapotrzebowanie na ludzi, którzy będą posiadali kompetencje w tym zakresie, będzie bardzo duże. Żeby je uzyskać, warto się zaprzyjaźnić z matematyką.

– Zaplanowaliśmy cały szereg kursów obowiązkowych nawiązujących do tych dziedzin, takie jak: Eksploracja danych, Sztuczna inteligencja, Uczenie maszynowe, Sieci neuronowe, czy Obliczenia kwantowe – wylicza prof. Lenczewski. – Jednocześnie nie zabraknie klasycznych kursów, jak Analiza matematyczna, Algebra liniowa, Rachunek prawdopodobieństwa czy Procesy stochastyczne, a ponadto Grafy i sieci, Programowanie liniowe i optymalizacja i wiele innych.

W programie studiów znalazł się też cały pakiet kursów informatycznych, w tym programowanie w kilku wariantach, Bazy danych, Algorytmy i struktury danych, jak również bogata oferta kursów wybieralnych.

Trzy specjalności do wyboru

Twórcy nowego kierunku wyszli z założenia, że absolwenci szkół średnich potrzebują trochę czasu, by wybrać swoją drogą zawodową. Dlatego zdecydowali, że przez pierwsze dwa lata studia będą miały charakter ogólny, pozwalając uzyskać wszechstronne wykształcenie matematyczno-informatyczne. A dopiero potem na studentki i studentów czekać będą do wyboru trzy specjalności: Uczenie maszynowe i inżynieria danych, Matematyka ogólna oraz Matematyka informatyczna.

Zdjęcie studentów i wykładowcy przy tablicyPierwszy z nich to nauka o danych w szerokim tego słowa znaczeniu, idąca w kierunku metod sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i sieci neuronowych. – Jest to bardzo nowoczesna tematyka, w której osiągnięcie odpowiednich kompetencji powinno zapewnić zatrudnienie u najbardziej wymagających pracodawców, w tym w firmach o charakterze globalnym – mówi dr hab. Jacek Małecki, prof. uczelni, prodziekan Wydziału Matematyki i jeden z autorów programu nowego kierunku.

Z kolei Matematyka ogólna powstała głównie z myślą o osobach, dla których „królowa nauk” jest sama w sobie najważniejsza. – Być może okaże się dla nich początkiem kariery naukowej lub po prostu wariantem, w którym wszystkie opcje kariery pozostaną otwarte – tłumaczy prof. Małecki.

Natomiast Matematyka informatyczna jest przeznaczona dla interesujących się głównie informatycznymi aspektami matematyki, związanymi z głębszym zrozumieniem podstaw informatyki i algorytmów. – Ta specjalność stanowić będzie bardzo dobrą podstawę do dalszej kariery w zakresie informatyki, sztucznej inteligencji czy matematyki stosowanej – wyjaśnia dr hab. Szymon Żeberski, prof. uczelni, wykładowca przedmiotów informatycznych.

Grafika przedstawiająca siatkę zajęć

Dobry czas dla matematyków

Aby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy, program kształcenia był konsultowany ze współpracującymi z wydziałem firmami.  – Po analizie otrzymanych uwag stworzyliśmy optymalny zestaw kursów informatycznych – mówi prof. Tadeusz Kulczycki, przewodniczący komisji programowej kierunku Matematyka.

Zdjęcie studentów i wykładowców Wydziału Matematyki przy tablicyAbsolwenci Wydziału Matematyki bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy. Są cenieni przez pracodawców, a lista stanowisk, na które z powodzeniem aplikują, w instytucjach finansowych, branży IT oraz firmach wykorzystujących analizę danych, jest coraz dłuższa.

Należą do nich m.in. Nokia, Capgemini, Amazon, UBS, KRUK, Kredyt Inkaso, Santander Bank Polska, Credit Suisse, BNY Mellon, HSBC, Dentsu, Atos, SpyroSoft, Ultimo, EY Polska, Objectivity, Deepsense.ai.

– Nowa formuła studiów i szansa uzyskania zupełnie nowych kompetencji otwierają naszym absolwentom dodatkowe możliwości w branży AI – dodaje prof. Kulczycki.

Po uzyskaniu dyplomu inżyniera swoją naukę można kontynuować na kierunku magisterskim o tej samej nazwie. Już wkrótce będzie on w pełni dopasowany zarówno do programu kierunku inżynierskiego matematyka, jak i drugiej nowej propozycji od W13 na ten rok akademicki: matematyki i analizy danych.

– Absolwenci obu kierunków poradzą sobie także na innych naszych kierunkach magisterskich, ale też na kierunkach magisterskich na innych wydziałach. Myślę, że możemy śmiało założyć, że będą wręcz mieli istotną przewagę nad innymi studentami z uwagi na uzyskane u nas bardzo dobre wykształcenie matematyczne – wyjaśnia prof. Tadeusz Kulczycki.

Wydział z górnej półki, uśmiechnięta kadra

Na nowy kierunek warto też zwrócić z uwagi na renomę Wydziału Matematyki. Prof. Jacek Małecki, szczególnie ceni wysoki poziom badań naukowych i kwalifikacje kadry. – Prowadzimy badania naukowe na najwyższym światowym poziomie, w dyscyplinie matematyka posiadamy kategorię A+ jako jeden z trzech wydziałów w Polsce. Ponadto w prestiżowym rankingu szanghajskim wyżej od nas w kraju sklasyfikowane są tylko dwa Uniwersytety: Warszawski oraz Jagielloński.

Zdjęcie studentów i wykładowcy w sali

Siłą wydziału jest kadra, z dwoma laureatami prestiżowej w środowisku Nagrody Banacha oraz wieloma znakomitymi młodymi matematykami. – Również nasi studenci cenią sobie pracę z naszymi wykładowcami, ale też pracownikami dziekanatu – wyjaśnia prof. Jacek Małecki. Wydział Matematyki nieprzerwanie od 2016 r. wygrywa bowiem uczelniany plebiscyt „Uśmiechnięty Dziekanat”, w którym wskazywane są najbardziej przyjazne, pomocne i wspierające dziekanaty na PWr.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję