TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocław znów ma bulwar imienia prof. Stanisława Kulczyńskiego

Data: 04.07.2018 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Bulwar Politechniki Wrocławskiej otrzymał patrona. Został nim pierwszy rektor Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Stanisław Kulczyński. W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczył m.in. Grzegorz Fałda, wnuk profesora

bilwar_odsl_tabli_06.jpgUchwałę o nadaniu bulwarowi PWr imienia Rektora Stanisława Kulczyńskiego podjął w kwietniu 2018 roku Senat Politechniki Wrocławskiej. – Dzisiejsza uroczystość jest swego rodzaju zwieńczeniem wszystkich działań w obronie dobrego imienia prof. Kulczyńskiego – mówił rektor PWr, prof. Cezary Madryas, przypominając wydarzenia z początku roku, kiedy to na skutek ustawy dekomunizacyjnej usunięto nazwisko profesora z tabliczek ulicznych.

– Zabolało nas, że poprzez różne działania o charakterze politycznym próbowano odebrać cześć pierwszemu rektorowi Uniwersytetu i Politechniki, człowiekowi, który był niezaprzeczalnym twórcą środowiska naukowego w powojennym Wrocławiu. Już w grudniu ubiegłego roku na posiedzeniu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola podjęliśmy uchwałę, żeby rozpocząć walkę w obronie pamięci o profesorze Kulczyńskim. Zaangażował się w nią Uniwersytet Wrocławski, który wydał przepiękną monografię poświęconą Stanisławowi Kulczyńskiemu, Rada Miejska – nadając mu tytuł honorowego obywatela Wrocławia i Politechnika Wrocławska – nazywając jego imieniem bulwar – podsumował rektor.

Podkreślił też, że decyzja o zmianie nazwy na Bulwar im. Rektora Stanisława Kulczyńskiego została przez senat uczelni przyjęta jednogłośnie przez aklamację.

bulwar_odsl_tablicy_04.jpgWielkim orędownikiem idei uczczenia w ten sposób pamięci o profesorze Stanisławie Kulczyńskim był profesor Andrzej Wiszniewski. – Jestem szczerze dumny i szczęśliwy, że jeden z najpiękniejszych bulwarów we Wrocławiu będzie teraz nosił imię wybitnego profesora, tak zasłużonego dla całego środowiska naukowego naszego miasta. Władze polityczne próbowały zepchnąć jego osobę w ciemność historycznej niepamięci. My jednak pamiętamy! – mówił prof. Wiszniewski. – Jeszcze jako rektor Politechniki Lwowskiej bronił swojej uczelni przed nacjonalistycznym chuligaństwem. Przyjechał do Wrocławia, aby zbudować tu środowisko akademickie i to mu się udało. Czego my, dzisiaj tu zgromadzeni, jesteśmy dowodem. Nasza obecność jest też protestem przeciwko próbom zakłamania historii i sfałszowania biografii wielkiego człowieka – stwierdził profesor. 

Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do szczęśliwego zakończenia starań o nadanie bulwarowi imienia prof. Kulczyńskiego, wymieniając m.in. prof. Cezarego Madryasa, dra Wojciecha Myśleckiego, prof. Jerzego Jasieńkę, prorektora PWr i senat uczelni.

– Przychodźcie tutaj jak najczęściej  i oddychajcie pełną piersią – zwrócił się do zebranych prof. Andrzej Wiszniewski. – A przy okazji  wspomnijcie człowieka, który jest patronem tego miejsca. Pomyślcie też o tym, że o prawdę i godność należy walczyć i niekiedy się nawet zwycięża – zakończył.

Bulwar za bulwar

Rektor Politechniki Wrocławskiej wspomniał zaangażowanie prof. Wiszniewskiego w przywróceniu miastu postaci profesora. W wyniku ustawy dekomunizacyjnej we Wrocławiu zlikwidowano bowiem bulwar im. Stanisława Kulczyńskiego na Wyspie Piasek. – Prof. Wiszniewski przyszedł wtedy i zaproponował zamianę: bulwar za bulwar – opowiadał rektor.

bulwar_odsl_tabl_08.jpgGościem honorowym uroczystości był wnuk profesora Kulczyńskiego – Grzegorz Fałda. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważnym i nieoczekiwanym wydarzeniem dla niego i całej rodziny była środowa uroczystość.

– Dziadek był mi szczególnie bliski. Zapamiętałem go jako osobę, dla której nauka była najważniejsza i jej w całości się  poświęcił – mówił Grzegorz Fałda. Przywołał też wydarzenia z 1938 roku, kiedy prof. Kulczyński jako rektor Politechniki Lwowskiej odmówił złożenia podpisu pod antysemickim dokumentem o wprowadzeniu „getta ławkowego” i zrezygnował z pełnionej funkcji. – Zrobił to dla idei. Był bardzo zatroskany o to, że niezależność polityczna uczelni jest atakowana – powiedział, dziękując środowisku akademickiemu Wrocławia za skuteczne starania w obronie czci jego dziadka.

Wśród uczestników uroczystości był też dr Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, który podkreślił, że prof. Kulczyński był mądrym, prawym i szlachetnym człowiekiem. –  Niech już nigdy nikomu nie przyjdzie do głowy psuć jego dobrego imienia – zaapelował.

Autorem pamiątkowej tablicy prof. Stanisława Kulczyńskiego, znajdującej się na budynku H-14 na bulwarze, jest prof. Janusz Kucharski z Akademii Sztuk Pięknych.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję