Premiera książek o prof. Kulczyńskim

Data: 06.06.2018 Kategoria: życie uczelni

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na piątek, 8 czerwca, zaplanowano premierę dwóch publikacji poświęconych prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu, pierwszemu rektorowi Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym dniu odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica poświęcona profesorowi

kulczynski.jpgZapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach upamiętniających prof. Stanisława Kulczyńskiego. Najpierw w Auli Leopoldyńskiej odbędzie się uroczysta premiera książek poświęconych profesorowi - początek o godz. 16. Następnie, na willi przy al. Kasprowicza 17, której w latach 1945–1957 mieszkał wraz z rodziną prof. Kulczyński, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Ta uroczystość rozpocznie się o godz. 18.30.

Swój udział w wydarzeniach zapowiedzieli m.in. rektorzy wrocławskich uczelni, w tym dr Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr, przedstawiciele władz miasta i oczywiście potomkowie prof. Kulczyńskiego.

„Nauka jest treścią mojego życia… Prof. Stanisław Kulczyński – życie i dzieło” to obszerna, ponad 350-stronicowa monografia autorstwa dr Magdaleny Mularczyk i prof. Eugeniusza Kuźniewskiego. W przystępny sposób przedstawia ona nie tylko losy prof. Kulczyńskiego, którego życie przypadło na bardzo trudny i niejednokrotnie wymagający tragicznych wyborów okres, ale zawiera także pełne omówienie jego dorobku naukowego oraz bibliografię wszystkich prac.

„Wrocław Kulczyńskiego” autorstwa Kamilli Jasińskiej oraz Michała Karczmarka to bogato ilustrowany współczesnymi i archiwalnymi fotografiami przewodnik po Wrocławiu śladami prof. Kulczyńskiego, pokazujący miejsca, z którymi był związany, które wielu mu zawdzięczają oraz takie, w których w różny sposób został upamiętniony.

Książki będzie można nabyć w trakcie premiery, a do sprzedaży w księgarniach trafią w połowie czerwca. Zainteresowani będą mogli nabyć książki także w sklepie internetowym ATUT.

Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypomnijmy, że decyzją Rady Miejskiej Wrocławia z 26 kwietnia. prof. Stanisław Kulczyński został Honorowym Obywatelem Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus”. Nadanie tytułu zaplanowano na niedzielę, 24 czerwca, w trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.

Prof. Kulczyński oficjalnie został zgłoszony jako kandydat na honorowego wrocławianina na początku tego roku. Podpisy pod listem nominacyjnym złożyli: prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski oraz władze ośmiu uczelni, w tym prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej. Wcześniej specjalną uchwałę wspierającą wszelkie działania w obronie dobrego imienia prof. Stanisława Kulczyńskiego podjęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Również 26 kwietnia Senat Politechniki Wrocławskiej podjął uchwałę o nadaniu bulwarowi PWr imienia Rektora Stanisława Kulczyńskiego. Wielkim orędownikiem tego pomysłu był profesor Andrzej Wiszniewski, rektor Politechniki w latach 1990-96.