TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Święto Politechniki Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich rozpoczęły się w środę obchody Święta Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Głównym punktem uroczystości było przyznanie tytułu doktora honoris causa prof. Wojciechowi Witkiewiczowi, dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

swieto_nauki2.jpg15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.

– Kiedy w 1945 r. w czerwcu prof. Ludwik Hirszfeld, a w listopadzie prof. Kazimierz Idaszewski wygłaszali pierwsze wykłady, nikt nie podejrzewał, że za kilkadziesiąt lat we Wrocławiu będzie się uczyło 120 tys. studentów. To ogromny sukces wszystkich wykładowców i wrocławski uczelni. Uczelnie to miejsca, gdzie powinna kwitnąć prawda, a pierwszoplanową rolę powinna odgrywać nauka, a nie pseudonauka – mówił prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. – To hasło na pomniku „Nasz los przestrogą” przestrzega m.in. przed nacjonalizmem, przed tymi, którzy nie widzą zagrożeń nie tylko zewnętrznych, lecz także wewnętrznych, które on ze sobą niesie. 

Pod pomnikiem na Skwerze prof. Idaszewskiego kwiaty złożyli Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele, rektor Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej profesor Jurij Bobało, rektorzy wrocławskich uczelni oraz korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej. Hołd pomordowanym oddały także delegacje szkół, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, a także studentów. Uroczystości pod pomnikiem odbywały się w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

swieto_pwr_2017_5.jpgNastępnie na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r. odsłonięto kolejne nazwiska naukowców z nominacjami profesorskimi otrzymanymi z rąk prezydenta RP. 

– Chociaż jest to uroczystość relatywnie młoda, to jednak bardzo ważna i wzbudzająca wiele pozytywnych emocji. Po raz kolejny odsłaniamy na naszej tablicy kilkanaście nowych nazwisk, ale proszę się nie martwić, mamy jeszcze miejsce, dlatego zachęcam do robienia profesury – mówił prof. Cezary Madryas, rektor PWr.

Rozwój badań i współpraca z regionem

Główne uroczystości związane ze Świętem Politechniki Wrocławskiej odbyły się w auli gmachu głównego uczelni. Prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, wspominał m.in. pierwszy powojenny wykład wygłoszony 15 listopada 1945 r. na Politechnice Wrocławskiej.

– To także okazja, by przypomnieć o pionierach polskiej nauki w powojennym Wrocławiu oraz oddać hołd wszystkim, którzy kształtowali naukowo, intelektualnie i kulturowo zarówno Politechnikę, jak i inne wrocławskie instytucje akademickie. Korzystając z obecności wielu znakomitych gości, chciałbym już dziś zaprosić na planowany w maju jubileusz 95-lecia prof. Zdzisława Samsonowicza, osoby obecnej w życiu akademickim Wrocławia od 1945roku, członka Straży Akademickiej – mówił rektor.

doktorat_h_c_dla_prof_witkiewicza_6.jpgProfesor podsumował ubiegły rok akademicki, przypominając o sukcesach naukowców PWr, a także o rozwijającej się współpracy m.in. z działającymi w regionie firmami oraz władzami samorządowymi Dolnego Śląska. Jako przykłady takiego współdziałania rektor wymienił m.in. współpracę w projekcie poprawy żeglowności Odry, podpisanie umowy o współpracy badawczej z koreańskim koncernem LG Chem, który buduje pod Wrocławiem fabrykę baterii do samochodów elektrycznych oraz plany powołania Lotniczego Ośrodka Badawczego naszej uczelni w Lubinie.

– Porozumienie w tej sprawie podpisaliśmy z władzami Lubina w październiku. Finalizuje to prowadzone od ponad 10 lat starania o własną przestrzeń na realizację badań lotniczych. Nie udało nam się jej pozyskać w Oleśnicy, ale udało się w Lubinie, gdzie ośrodek powstanie na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. W pierwszej kolejności skorzystają z niego naukowcy i studenci wydziałów Mechaniczno-Energetycznego, Mechanicznego, Elektroniki i Elektrycznego – tłumaczył rektor.

Prof. Madryas przypomniał, że Politechnika Wrocławska znalazła się w ścisłej czołówce szkół wyższych pod względem liczby patentów. W 2016 r. uczelnia zgłosiła 105 nowych wynalazków i wzorów użytkowych oraz uzyskała 194 patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe, a nasi naukowcy przywożą medale z targów wynalazczości w kraju i za granicą. 

nowi_czlonkowie_konwentu_pwr_3.jpg– Jak widać, możliwości i kompetencje mamy w tym zakresie duże, teraz pozostaje mieć nadzieję na wdrożenie tych innowacyjnych rozwiązań. Liczę tu na współpracę z nowo powołanym Konwentem Politechniki Wrocławskiej, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele władz, instytucji i biznesu z całego Dolnego Śląska – dodał rektor.

Pełną listę nowo powołanych członków Konwentu PWr można znaleźć na stronie.

W trakcie uroczystości list gratulacyjny od premier Beaty Szydło odczytała Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Niewiele jest w Polsce uczelni technicznych, które mogą się poszczycić takim prestiżem i historią jak Politechnika Wrocławska. Natomiast dotychczasowy dorobek i naukowe osiągnięcia trafnie odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. (…) Dajecie niebywałą szansą rozwoju studentom, a Politechnika Wrocławska gwarantuje wysoką jakość kształcenia zgodną z rozwojem rynku pracy, ale też pielęgnuje kluczowe wartości – czytała minister.

List gratulacyjny w imieniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, absolwenta Politechniki Wrocławskiej, odczytał natomiast Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. – W momencie, gdy powstała Politechnika Wrocławska skończyły się w Polsce złe czasy, ale nowe także były mroczne. Udało nam się sprostać tym wyzwaniom, które przed nami stanęły, ale teraz życzę wszystkim naukowcom, by w swojej pracy mierzyli się tylko z wyzwaniami naukowymi – napisano w liście.

Prof. Witkiewicz doktorem h.c. Politechniki Wrocławskiej

W czasie uroczystości nadano tytuł doktora honoris causa naszej uczelni prof. Wojciechowi Witkiewiczowi. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu został uhonorowany za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej medycyny i techniki medycznej, związanych m.in. z wprowadzeniem nowatorskich narzędzi, materiałów i technik operacyjnych, w tym robotyki, a także za zasługi na rzecz integracji środowiska akademickiego oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej.

doktorat_h_c_dla_prof_witkiewicza_5.jpgProf. Witkiewicz ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1968 r., a dwa lata później, po odbyciu stażu, rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, a następnie w Klinice Chirurgii Naczyniowej, zdobywając kolejne specjalizacje i stopnie naukowe. Stopień doktora uzyskał w 1974 r., habilitację w 1984 r., a tytuł profesora otrzymał w 1996 r.

Naukowiec jest wybitnym specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, angiologii oraz transplantologii. Od 1990 r. pełni funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i ordynatora Chirurgii. Do 2014 r. był wykładowcą wrocławskiej Akademii Medycznej, a następnie Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Prof. Witkiewicz ma w swoim dorobku 410 prac naukowych, 534 krajowe i zagraniczne referaty i doniesienia konferencyjne, a także 3 rozdziały w podręcznikach akademickich i 12 rozdziałów w książkach. Jego prace były cytowane ponad 550 razy, publikuje też w ważnych i prestiżowych czasopismach, jak np. PLOS One i The Lancet (impact factor 48).

To właśnie prof. Witkiewicz w 2010 r. wprowadził w Polsce technikę chirurgii robotowej. Dzięki niemu we Wrocławiu pojawił się robot chirurgiczny da Vinci, przy użyciu którego przeprowadzono pierwsze w Polsce operacje wycięcie pęcherzyka żółciowego i usunięcia marskich nerek. Następnie naukowiec wraz z zespołem wykonał ponad 300 operacji, w tym najwięcej prostatektomii z powodu nowotworu, operacji na jelicie grubym z powodu raka i histerektomii.

Prof. Witkiewicz uczestniczy także w międzynarodowych programach badania leków. W ramach projektu Humacyte w 2013 r. dokonał wszczepienia pierwszego naczynia krwionośnego, wyhodowanego całkowicie poza organizmem chorego, za pomocą zaawansowanych technik inżynierii tkankowej. Bogata jest także działalność dydaktyczna uhonorowanego, która obejmuje nauczania studentów oraz szkolenia podyplomowe dla lekarzy. Pod jego kierunkiem specjalizację uzyskało 65 lekarzy chirurgów, w tym 41 z chirurgii ogólnej i 24 lekarzy z chirurgii naczyniowej.

doktorat_h_c_dla_prof_witkiewicza_3.jpgProfesor jest także członkiem wielu towarzystw naukowych. Od 1977 r. jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, którego w latach 2007-2009 był prezesem. Od 1980 r. działa w International Union D’Angiologie, od 1991 r. jest członkiem Association Franco-Polonaise D’Angiologie oraz European Surgeon Academy, od 2011 r. New European Surgeon Academy, od 2012 r. Clinical Robotic Surgery Association, a od 2015 r. należy do Rady Nakowej przy Ministrze Zdrowia oraz Rady Narodowej Komitetu Seniora.

Do najważniejszych wyróżnień otrzymanych przez profesora można zaliczyć m.in. Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Medal dla Największej Osobowości w Polskie Gastroenterologii, Order Rycerski św. Sylwestra (najwyższe odznaczenie przyznane przez papieża Benedykta XVI osobom świeckim) oraz tytuł Ambasadora Wrocławia.

– Chciałem podziękować władzom Politechniki Wrocławskie za ten zaszczyt, który mnie dzisiaj spotyka. Jestem wzruszony, że przyznano mi, jako lekarzowi, najwyższego wyróżnienia honorowego ze strony uczelni. Przyjmuję je, jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi i zespołów, z którymi kiedykolwiek przyszło mi współpracować – mówił prof. Witkiewicz odbierając nagrodę.

W swoim wykładzie naukowiec mówił m.in. o związkach nauk technicznych z medycyną, których przykłady można znaleźć już w starożytności. – Dziś jesteśmy w miejscu, gdzie rozwijają się fizyka, chemia i nauki techniczne i to właśnie rozwój nauk podstawowych był główną siłą napędową dla tego, czym dzisiaj dysponujemy. Dawniej podstawowym celem medycyny było przedłużanie życia, obecnie celem jest poprawa jego jakości. Sama medycyna tego nie osiągnie, ale dzięki współpracy z naukami technicznymi jest to już możliwe – podkreślił naukowiec.

Prof. Wojciech Witkiewicz jest 64. osobą, której Politechnika Wrocławska nadała tytuł doktora honoris causa.

W trakcie obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej wręczono także nagrody za szczególne zasługi dla naszej uczelni i stypendia dla wyróżniających się pracowników PWr, nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągniecia naukowe, a także specjalną nagrodę naukową rektora naszej uczelni oraz Lwy Politechniki 2017.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję