TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Święto Politechniki Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich rozpoczęły się obchody Święta Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Głównym punktem uroczystości było przyznanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Leszczyńskiemu z amerykańskiego Jackson State University

– 15 listopada to symboliczny dzień w kalendarzu społeczności akademickiej Wrocławia. Tego dnia zawsze spotykamy się pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich by oddać cześć poległym. To także czas zadumy nad tymi, którzy 15 listopada 1945 r. zainaugurowali kształcenie akademickie na Uniwersytecie i Politechnice. Pochylmy się przed pomnikiem i oddajmy im cześć – powiedział prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wiceprzewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

swieto_1.jpg

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy we Wrocławiu Święto Nauki, a od 1984 roku także Święto Politechniki Wrocławskiej.

Pod pomnikiem znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele, przedstawiciele Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rektor Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej profesor Jurij Bobało, rektorzy wrocławskich uczelni oraz korpus dziekański Politechniki Wrocławskiej. Hołd pomordowanym oddały także delegacje szkół, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, a także studentów. Uroczystości pod pomnikiem odbywały się w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

swieto_2.jpg

Następnie na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r., odsłonięto kolejne dwanaście nazwisk naukowców z nominacjami profesorskimi otrzymanymi z rąk prezydenta RP. – To jeden z najmilszych momentów dzisiejszych uroczystości. Za chwilę na tablicach ukażą się nazwiska nowych profesorów tytularnych Politechniki Wrocławskiej. Jak wiadomo każda uczelnia stoi na profesurze, dlatego bardzo się cieszę, że ciągle ich przybywa – mówił prof. Cezary Madryas, rektor PWr.

Na tablicy pojawiły się następujące nazwiska:

  • prof. Ryszard Kutyłowski,
  • prof. Teodora Traczewska,
  • prof. Elżbieta Bereś-Pawlik,
  • prof. Jerzy Kaleta,
  • prof. Robert Masztalski,
  • prof. Helena Teterycz,
  • prof. Marcin Drąg,
  • prof. Tadeusz Dudycz,
  • prof. Przemysław Kazienko,
  • prof. Katarzyna Majewska-Nowak,
  • prof. Artur Mucha,
  • prof. Paweł Krupski.

Uroczystości związane ze Świętem Politechniki Wrocławskiej kontynuowano w auli gmachu głównego uczelni. Prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, przypomniał, że dzień ten został ustanowiony na pamiątkę pierwszego po wojnie wykładu, jaki odbył się w murach naszej uczelni 15 listopada 1945 r.

Profesor podsumował ubiegły rok akademicki, przypominając o sukcesach naukowców PWr. Zaznaczył także, że obecny rok będzie upływał pod znakiem prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym oraz na przygotowaniach do Narodowego Kongresu Nauki.

swieto_nauki_przemowienie_rektora-1.jpg- Kongres ma nie tylko podsumować obecny stan nauki i szkolnictwa wyższego, lecz także wyłonić zagrożenia oraz wskazać dla nich konkretne rozwiązania – tłumaczył. – Celem jest wypracowanie propozycji reform instytucji życia akademickiego w Polsce. Narodowy Kongres Nauki, planowany na wrzesień 2017 r., poprzedzi osiem konferencji programowych, organizowanych w różnych ośrodkach akademickich w całej Polsce, również we Wrocławiu, na naszej uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej, 8 i 9 grudnia będziemy rozmawiać o współpracy nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności (…). Już dziś zachęcam państwa, zarówno młodych badaczy, jak i profesorów z dużym dorobkiem naukowym, do czynnego uczestnictwa w tej konferencji oraz do dyskusji, z której wnioski przedstawimy na Narodowym Kongresie Nauki.

Rektor powiedział także, że złożył w Urzędzie Marszałkowskim wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych dwóch projektów – budowy kompleksu GEO-3EM i projektu Centrum Technologii Nanofotonicznych, który będzie realizowany we współpracy organizacyjnej z EIT+.

63. doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej

swieto_nauki_nadanie_tytulu_doktora_honris_causa.jpgW czasie uroczystości nadano tytuł doktora honoris causa naszej uczelni prof. Jerzemu Leszczyńskiemu. Naukowiec został uhonorowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie strukturalnej chemii obliczeniowej oraz w uznaniu zasług dla Politechniki Wrocławskiej.

Profesor ukończył studia w 1972 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk chemicznych i do 1986 r. pracował w Instytucie Chemii Nieorganicznej i Metalurgii Pierwiastków Rzadkich. Od 1990 roku pracuje w Jackson State University (JSU) w Stanach Zjednoczonych na stanowisku Profesor of Chemistry and President’s Distinguished Fellow. W 1998 r. stworzył od podstaw Computational Center for Molecular Structure and Interactions, a następnie - po zakończeniu finansowania centrum przez NSF założył nowe - Interdisciplinary Center for Nanotoxicity (ICN), którym obecnie kieruje.

W 2011 roku Jackson State University nazwał skrzydło jednego z uniwersyteckich budynków, w którym znajduje się ICN ‘Computational Center imieniem Jerzego Leszczyńskiego.

Profesor zajmuje się m.in. badaniami kwasów nukleinowych oraz rozwojem metod do przewidywania właściwości nanomateriałów, a w szczególności ich aktywności biologicznej. Jest to związane z możliwością zanieczyszczenia środowiska nanocząsteczkami stwarzającymi zagrożenia zdrowotne. Te potencjalne zagrożenia mogą być prognozowane metodami teoretycznymi. Jest autorem ponad 900 oryginalnych publikacji cytowanych ponad 16 tysięcy razy oraz edytorem cenionych serii wydawnictw książkowych z dziedziny chemii obliczeniowej.

Od 1992 r. organizuje coroczne konferencje Current Trends in Computational Chemistry oraz od 2001 r. Southern School on Computational Chemistry and Materials Science. Za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Białego Domu (2001) oraz był wyróżniony Nagrodą Prezydenta USA przez Baracka Obamę (2009). W 2010 r. został uhonorowany tytułem profesora nauk chemicznych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Od roku 2002 jest członkiem European Academy of Sciences, a od 2003 r. honorowym członkiem International Academy of Engineering. W roku 2003 uzyskał honorowy doktorat w Dniepropetrovsk National University na Ukrainie a w 2013 r. nagrodę Academic Council of the Taras Shevchenko National University w Kijowie, najwyższe akademickie wyróżnienie tego uniwersytetu.

Prof. Jerzy Leszczyński prowadzi bardzo intensywną współpracę z polskimi ośrodkami naukowymi. Został odznaczony m.in. medalem Marii Skłodowskiej Curie, przyznanym przez Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczególnie aktywnie współpracuje z Politechniką Wrocławską. Dzięki umowie między naszą uczelnią a Jackson State University kilkudziesięciu pracowników, doktorantów i studentów obydwu uczelni odbyło staże naukowe w instytucjach partnerskich. Współpraca ta zaowocowała także ponad 130 publikacjami w prestiżowych czasopismach oraz książkach, organizacją serii międzynarodowych konferencji, szkół naukowych, współedytorstwem książek, seminariami i wykładami naukowymi oraz realizacją wielu wspólnych projektów badawczych. Prof. Leszczyński był promotorem 21 obronionych rozpraw doktorskich, w tym dwojga absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Wspólnie z żoną Danutą, również absolwentką Politechniki Wrocławskiej, ufundowali stypendia dla doktorantów i studentów Wydziału Chemicznego. Prof. Leszczyński, jest profesorem honorowym Politechniki Wrocławskiej i jej wyróżnionym absolwentem.

swieto_nauki_prof_jerzy_leszczynski_doktorem_honoris_causa_pwr.jpgPodczas uroczystości prof. Leszczyński podkreślił, że jest niezwykle wzruszony, a tytuł doktora honoris causa macierzystej uczelni jest dla niego ogromnym wyróżnieniem. – Spędziłem tu 18 lat, prawdopodobnie najlepszych w moim życiu – zaznaczył. Podziękował też swojej żonie za wsparcie, na jakie zawsze mógł liczyć: - Miałem to szczęście, że już na początku moich studiów spotkałem bardzo ważną osobę, która wpłynęła na moje życie. Chcę jej podziękować za wszystkie góry i doliny w naszym życiu, za wiele wspólnych dni i współpracę naukową. Za wyrozumiałość, że absolwent uczelni technicznej nie potrafi naprawić kranu, ale za to robi świetny farsz do pierogów i czyni postępy w grillowaniu steków – żartował.

Profesor opowiedział także o znaczeniu badań, które prowadzi w swoim zespole. – Chemia obliczeniowa jest bardzo szeroką dziedziną nauki i ma zastosowanie w wielu kwestiach. Pomaga mierzyć się z wyzwaniami XXI wieku związanymi z energią, wodą i środowiskiem – tłumaczył. – Naukowcy na całym świecie pracują nad tym, byśmy w większym stopniu korzystali z odnawialnych źródeł energii, w tym z energii słońca. Obecnie większość komórek solarnych opiera się na krzemowych układach. Wprowadzane są też takie, które opierają się o polimery. Nadal są one jednak mało efektywne. Rozwiązaniem może być używanie nanomateriałów. Przeprowadziliśmy szereg obliczeń, które pokazują, w jaki sposób możemy usprawnić takie układy, i mamy obiecujące wyniki. Czekamy teraz na inżynierów, którzy zaczną sprawdzać te rozwiązania w praktyce.

swieto_nauki_jerzy_leszczynski_odslania_swoje_nazwisko_na_tablicy.jpgProfesor zaznaczył także, że używanie nanomateriałów może pomóc np. w tańszym uzyskiwaniu słodkiej wody w procesie odsalania oceanów. – Jednocześnie musimy jednak pamiętać o tym, że nanomateriały mogą być niebezpieczne dla środowiska – podkreślał. – Szacuje się, że w następnym roku zużyjemy już 20 tys. ton nanomateriałów i niestety nie wiemy, jakie mogą być tego skutki. Mamy świadomość, że są niezbędne dla rozwoju technologii, dlatego musimy także badać ich toksyczność. To bardzo ważne.

Nowy doktor honorisa causa PWr zwrócił się także z przesłaniem do społeczności naszej uczelni. Przypomniał słowa Jana Zamojskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” i sparafrazował słowa Johna Fitzgeralda Kenned’ego, mówiąc: „Nie pytaj swojej uczelni, co ona może zrobić dla ciebie, ale spytaj, co ty możesz zrobić dla niej”. – Myślę, że jeśli będziemy kierować się tymi przesłaniami, to Politechnika Wrocławska będzie mogła nadal szczycić się wieloma wspaniałymi absolwentami i to właśnie oni sprostają wyzwaniom, o których dziś opowiadałem.

35 nowych doktorów habilitowanych

swieto_nauki_promocje_doktorow_habilitowanych.jpgPodczas święta Politechniki Wrocławskiej nastąpiła również promocja doktorów habilitowanych, którzy stopień uzyskali w poprzednim i obecnym roku akademickim. Dyplomy odebrali:

Wydział Architektury (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: architektura i urbanistyka):
- dr hab. Przemysław Nowakowski,
- dr hab. Paweł Kirschke,
- dr hab. Grzegorz Wojtkun,
- dr hab. Maciej Borsa,
- dr hab. Dorota Winnicka-Jasłowska.

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: budownictwo):
- dr hab. Tomasz Trapko,
- dr hab. Piotr Jaśkowski,
- dr hab. Piotr Mackiewicz.

Wydział Chemiczny:
- dr hab. Grażyna Dąbrowska (dziedzina: nauki chemiczne, dyscyplina: chemia),
- dr hab. Tomasz Chmielewski (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: technologia chemiczna),
- dr hab. Włodzimierz Tylus (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: technologia chemiczna),
- dr hab. Tomasz Olszewski (dziedzina: nauki chemiczne, dyscyplina: chemia),
- dr hab. Piotr Jamróz (dziedzina: nauki chemiczne, dyscyplina: chemia).

swieto_nauki_promocje_doktorow_habilitowanych_zdjecie_zbiorowe.jpgWydział Elektroniki:
- dr hab. Adam Roman (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: informatyka),
- dr hab. Ryszard Klempous (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: automatyka i robotyka).

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: górnictwo i geologia inżynierska):
- dr hab. Aneta Michalak,
- dr hab. Przemysław Kowalczuk.

Wydział Inżynierii Środowiska (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: inżynieria środowiska):
- dr hab. Małgorzata Wolska,
- dr hab. Wioletta Rogula-Kozłowska,
- dr hab. Robert Banasiak,
- dr hab. Karol Prałat,
- dr hab. Kazimierz Gaj.

Wydział Informatyki i Zarządzania:
- dr hab. Krzysztof Juszczyszyn (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: informatyka),
- dr hab. Bożena Mielczarek (dziedzina: nauki ekonomiczne, dyscyplina: nauki o zarządzaniu),
- dr hab. Radosław Ryńca (dziedzina: nauki ekonomiczne, dyscyplina: nauki o zarządzaniu),
- dr hab. Agnieszka Bieńkowska (dziedzina: nauki ekonomiczne, dyscyplina: nauki o zarządzaniu),
- dr hab. Kazimierz Choroś (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: informatyka),
- dr hab. Grzegorz Kołaczek (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: informatyka),
- dr hab. Przemysław Niewiadomski (dziedzina: nauki ekonomiczne, dyscyplina: nauki o zarządzaniu).

Wydział Mechaniczno-Energetyczny:
- dr hab. Janusz Skrzypacz (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: budowa i eksploatacja maszyn).

Wydział Mechaniczny (dziedzina: nauki techniczne, dyscyplina: budowa i eksploatacja maszyn):
- dr hab. Przemysław Moczko, prof. nadzw. PWr.,
- dr hab. Michał Stosiak,
- dr hab. Piotr Osiński.

Wydział Podstawowych Problemów Techniki (dziedzina: nauki fizyczne, dyscyplina: fizyka):
- dr hab. Katarzyna Roszak,
- dr hab. Gabriela Statkiewicz-Barabach,
- dr hab. Witold Jacak.

Rozwijają i promują Politechnikę Wrocławską

swieto_nauki_krzyze_zaslugi_dla_pracownikow_pwr.jpgUczelniane uroczystości były także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych – przyznawanych na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki. Krzyże Zasługi naukowcom z Politechniki Wrocławskiej wręczyli prof. Cezary Madryas, rektor PWr i Jacek Jemioła, reprezentant dolnośląskiego wojewody. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono prof. Leszka Jurdziaka. Natomiast Brązowe Krzyże Zasługi przyznano dr. Wiktorowi Kawalcowi i prof. Radosławowi Zimrozowi. Wszyscy odznaczeni pracują na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Ogłoszono także nazwiska trzech nowych Konsulów Honorowych Politechniki Wrocławskiej. Senat przyznaje ten tytuł osobom spoza uczelni, które wybitnie przyczyniają się do jej rozwoju oraz jej promocji poza granicami kraju. Do tej pory tytuł Konsula Honorowego Politechniki Wrocławskiej przyjęli: dr Tu Duc Hoa, dr Hussam Jouhara i dr Bogdan Kasztenny.

swieto_nauki_trzech_nowych_konsuli_honorowych.jpgW tym roku dyplomy i pamiątkowe pióra odebrali prof. Jerzy Leszczyński oraz prof. Imre J. Rudas z Obuda University w Budapeszcie i Andrzej Zabłocki, prezes Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile i jednocześnie wiceprezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej.

Prof. Imre J. Rudas jest wybitnym specjalistą w dziedzinie nauk komputerowych i cybernetyki, aktywnym członkiem Institute of Electrical and Elecytonics Engineers. Od wielu lat aktywnie współpracuje z Wydziałem Elektroniki PWr, współorganizując wspólne konferencje oraz wspierając wymianę studentów i pracowników w ramach programu Erasmus. W uznaniu zasług dla naszej uczelni w 2013 r. otrzymał godność profesora honorowego Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast Andrzej Zabłocki jest absolwentem Wydziału Górniczego PWr. W 1982 r. wyjechał do Chile, gdzie podjął działalność w instytucjach górniczych. Od początku swojej pracy zawodowej zyskał duże uznanie i jest cenionym specjalistą w zakresie górnictwa. Od lat pełni funkcję prezesa Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chilem aktywnie organizując życie tamtejszej Polonii. Jest również wiceprezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej. Utrzymuje stały kontakt z Politechniką Wrocławską, macierzystym wydziałem i jego pracownikami, służąc wsparciem i pomocą.

Złote odznaki Politechniki Wrocławskiej

swieto_nauki_zlota_odznaka_z_brylantem_dla_prof.jpgOsobom, które swoją działalnością wybitnie przyczyniły się do rozwoju uczelni, przysparzając jej dobrego imienia i chwały, wręczono we wtorek Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej z Brylantem. Odznakę i legitymację jako pierwsza odebrała prof. Ewa Łużyniecka z Wydziału Architektury, którą uhonorowano już w ubiegłym roku – profesor nie mogła jednak wówczas wziąć udział w uroczystościach.

W tym roku Senat PWr zadecydował natomiast o przyznaniu odznak prof. Zdzisławowi Kremensowi z Central Connecticut State Univeristy, dr Zofii Krokosz-Krynke z Wydziału Informatyki i Zarządzania i Małgorzacie Stawskiej ze Studium Języków Obcych.

Prof. Andrzej Wiszniewski, były rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślał, że w tym roku mija 25 lat współpracy naszej uczelni z Central Connecticut State Univeristy. W jej ramach powstała School of Business (Polsko-Amerykańska Szkoła Biznesu), która swieto_nauki_zlota_odznaka_z_brylantem_laureaci_za_rok_2016.jpgwykształciła już ponad 900 absolwentów. – Wśród nich jest wiele wybitnych osób – mówił prof. Wiszniewski. – Prezesi dużych instytucji i banków, członkowie rządu – wymieniał. – Jesteśmy z nich dumni. A dziś dziękujemy osobom, których zaangażowanie i praca pozwoliły rozwijać współpracę Politechniki Wrocławskiej z Central Connecticut State Univeristy. Każde odznaczenie, jakie dziś wręczamy ma brylant. Te brylanciki są malutkie, ale nasze uznanie dla państwa zasług jest ogromne – zaznaczał profesor.

Nagrody rektora Politechniki Wrocławskiej

W czasie uroczystości swoje nagrody przyznał także rektor naszej uczelni. Laureatami Specjalnej Nagrody Naukowej Rektora zostali dr hab. Krzysztof Burnecki, prof. PWr z Wydziału Matematyki (Nagroda Naukowa im. Hugo Steinhausa) i prof. Waldemar Rebizant z Wydziału Elektrycznego (Nagroda Naukowa im. Ignacego Skowrońskiego).

Z kolei Nagrodę Naukową Rektora im. Dionizego Smoleńskiego, przyznawaną młodym naukowcom o wybitnych osiągnięciach naukowych, odebrał w tym roku dr Paweł Podemski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Uhonorowano go za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technologicznych.

Rektor przyznał także stypendia z własnego funduszu stypendialnego PWr pracownikom, którzy wyróżnili się aktywnością naukową i badawczą w kategorii naukowej, badawczej i komercjalizacji. Zyskało je dziewięcioro naukowców:

swieto_nauki_nagrody_z_funduszu_wlasnego_pwr.jpg- dr Tomasz Gorzelańczyk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (za wybitne osiągnięcia w kategorii komercjalizacji),
- dr Przemysław Kowalczuk z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Justyna Krzak z Wydziału Mechanicznego (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Tomasz Olszewski z Wydziału Chemicznego (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Tomasz Piasecki z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Paweł Regulski z Wydziału Elektrycznego (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Łukasz Sadowski z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej),
- dr Anna Sobolewska z Wydziału Chemicznego (za wybitne osiągnięcia w kategorii badawczej),
- prof. Michał Woźniak z Wydziału Elektroniki (za wybitne osiągnięcia w kategorii naukowej).

Lwy i lwiątka Politechniki Wrocławskiej

swieto_nauki_lwy_politechniki_dla_celiny_palczak_i_dr_marka_sikory.jpgOd 2011 r. obecny i byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wręczają Lwy Politechniki Wrocławskiej. To wyraz szczególnego wyróżnienia dla pracowników uczelni, niezależnie od zajmowanych przez nich stanowisk, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami rozsławiają imię Politechniki Wrocławskiej, przynosząc jej chlubę i podnosząc prestiż w środowisku akademickim. Statuetka nawiązuje do symbolu Lwowa i podkreśla intelektualne korzenie PWr. Do tej pory otrzymało ją 19 osób. Do tego grona 15 listopada 2016 r. dołączyły dwie osoby.

Celina Palczak, była kwestor Politechniki Wrocławskiej, została doceniona za niezłomną służbę dla uczelni. Natomiast dr Marek Sikora z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii za działalność na polu uczelni oraz środowiska regionu i kraju, podnoszącą renomę Politechniki Wrocławskiej.

swieto_nauki_najlepsi_studenci_2015.jpgWręczono także statuetki Lwiątek Politechniki Wrocławskiej, które trafiły do wyróżnionych absolwentów naszej uczelni. Jak tłumaczył prof. Andrzej Dziedzic, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. nauczania, nasza uczelnia od wielu lat docenia najlepszych studentów opuszczających jej mury. – Oceniając ich osiągnięcia, bierzemy pod uwagę przebieg studiów i pracę dyplomową, a także działalność naukową, czyli udział w projektach badawczych, organizacji konferencji, aktywność naukową, działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich.

Najlepszymi absolwentami studiów pierwszego stopnia są:
- Ewa Kirczuk - Wydział Architektury,
- Krzysztof Galik - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
- Łukasz Korycki - Wydział Elektroniki,
- Michał Kołtun - Wydział Elektryczny,
- Jakub Łuczak - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
- Sylwia Wiśniewska - Wydział Inżynierii Środowiska,
- Kamil Jędryczek - Wydział Informatyki i Zarządzania,
- Łukasz Pachnik - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
- Łukasz Chmielowski - Wydział Mechaniczny,
- Weronika Lamperska - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
- Monika Lenartowicz - Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
- Tomasz Skalski - Wydział Matematyki.

Najlepszym absolwentem pierwszego stopnia studiów roku akademickiego 2015/2016 została wybrana Weronika Lamperska.

Najlepszymi absolwentami studiów drugiego stopnia są:
- Tomasz Broma - Wydział Architektury,
- Rafał Kochański - Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
- Jakub Iwanejko - Wydział Chemiczny,
- Maria Pawliszewska - Wydział Elektroniki,
- Oskar Mizieliński - Wydział Elektryczny,
- Angelika Czesacz - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
- Justyna Machi - Wydział Inżynierii Środowiska,
- Tomasz Gawęda - Wydział Informatyki i Zarządzania,
- Eliza Lubryka - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
- Monika Michalak - Wydział Mechaniczny,
- Mateusz Szatkowski - Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
- Anna Szumska - Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
- Arkadiusz Jędrzejewski - Wydział Matematyki.

Najlepszym absolwentem drugiego stopnia studiów roku akademickiego 2015/2016 został wybrany Mateusz Szatkowski.

W konkursie „Najlepszy dyplom roku” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego laureatką ze studiów pierwszego stopnia została Weronika Lamperska, natomiast laureatem ze studiów drugiego stopnia Mateusz Szatkowski – oboje z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Dyplomy wręczył im Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Fundacja Banku Zachodniego WBK nagradza najbardziej zaangażowanych

swieto_nauki_laureaci_stypendiow_banku_bz_wbk.jpgPo raz pierwszy stypendia studentom Politechniki Wrocławskiej ufundowała Fundacja Banku Zachodniego. Nagrodzono nimi 30 osób. Stypendia im. Stefana Bryły są przyznawane za osiągnięcia naukowe, społeczne, sportowe, kulturalne i za działalność pozauczelnianą.

- Wnioski o stypendia, które do nas spłynęły, były niezwykłe – podkreślał dr Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr, członek komisji stypendialnej. – Wszyscy nagrodzeni mają niezwykły dorobek i osiągnięcia, poświęcają Politechnice Wrocławskiej w zasadzie całe swoje życie. Przeglądając ich dokumenty, utwierdziłem się w przekonaniu, że możemy być spokojni o przyszłość naszej uczelni, bo mamy wybitnych studentów.

Dyplomy stypendystom wręczyli Tomasz Mielniczuk, dyrektor departamentu Santander Universidades, dr Wojciech Myślecki, doradca BZ WBK i dr Jacek Lamperski.

Odebrali je:
- Kinga Łukaszczyńska z Wydziału Architektury,
- Karolina Popera z Wydziału Architektury,
- Krzysztof Galik z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
- Kamil Rogalski z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
- Anna Borowska z Wydziału Chemicznego,
- Monika Czerniejewska z Wydziału Chemicznego,
- Nina Tarnowicz z Wydziału Chemicznego,
- Mariusz Kondratowicz z Wydziału Elektroniki,
- Maciej Sabiniok z Wydziału Elektroniki,
- Alan Sierakowski z Wydziału Elektroniki,
- Aleksandra Raźniak z Wydziału Elektroniki,
- Daniel Lewandowski z Wydziału Elektrycznego,
- Krzysztof Szczurek z Wydziału Elektrycznego,
- Laura Downar-Zapolska z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
- Iwona Kurczab z Wydziału Inżynierii Środowiska,
- Barbara Rutz z Wydziału Inżynierii Środowiska,
- Piotr Dąbrowski z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
- Filip Drapejkowski z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
- Paulina Kwaśnicka z Wydziału Informatyki i Zarządzania,
- Dorota Gatnar z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
- Robert Kotwica z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
- Natalia Biała z Wydziału Mechanicznego,
- Dominik Obalski z Wydziału Mechanicznego,
- Mateusz Piesiak z Wydziału Mechanicznego,
- Wiktor Włodarczyk z Wydziału Mechanicznego,
- Weronika Lamperska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
- Hubert Stokowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,
- Piotr Cielecki z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
- Łukasz Leżaj z Wydziału Matematyki,
- Damian Lempart z Wydziału Techniczno-Inżynieryjnego.

W uznaniu działalności naukowej i zaangażowania w sprawy studentów stypendium za wybitne osiągnięcia – nagrodę Santander Universidades – otrzymał Szymon Sobieszek z Wydziału Matematyki.

Wybitni absolwenci rozsławiający uczelnię

swieto_nauki_wreczenie_odznak_absolwentom.jpgPo raz dwunasty wręczono także Odznaki Wyróżnionego Absolwenta Politechniki Wrocławskiej. To wyróżnienie ustanowione przez władze uczelni w związku z jubileuszem sześćdziesięciolecia uczelni. Stanowi wyraz szczególnego wyróżnienia i jest przyznawana absolwentom PWr legitymującym się uznanym dorobkiem zawodowym, których aktywność w różnych dziedzinach życia naukowego, społecznego i organizacyjnego przynosi chlubę uczelni.

Do tego grona dołączyli:
- Anita Fokczyńska – Wydział Inżynierii Środowiska (rocznik 1991),
- Piotr Fokczyński – Wydział Architektury (rocznik 1985),
- prof. Piotr Fryzlewicz – Wydział Podstawowych Problemów Techniki (rocznik 2000),
- Katarzyna Hawrylak-Brzezowska – Wydział Architektury (rocznik 1973),
- dr Adam Edward Heimrath – Wydział Podstawowych Problemów Techniki (rocznik 1979),
- prof. Andrzej Jędrczak – Wydział Chemiczny (rocznik 1975),
- Tomasz Konieczny – Wydział Inżynierii Środowiska (rocznik 2007),
- dr Michał Mańczak – Wydział Inżynierii Środowiska (rocznik 1970),
- Marek Marzec – Wydział Górniczy (obecnie Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, rocznik 1988),
- dr Paweł Miśta – Wydział Podstawowych Problemów Techniki (rocznik 2001),
- dr Zbigniew Radzimski – Wydział Elektroniki (rocznik 1973),
- dr Roman Sakowicz – Wydział Podstawowych Problemów Techniki (rocznik 1988),
- dr Julia Saloni – Wydział Chemiczny (rocznik 2001),
- Tomasz Smolarz – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego (rocznik 1992),
Tomasz Urbanowicz – Wydział Architektury (rocznik 1985),
- prof. Jerzy M. Wróbel – Wydział Podstawowych Problemów Techniki (rocznik 1978), Instytut Fizyki (1984),
- Janusz Zacharewicz – Wydział Górniczy (obecnie Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, rocznik 1977),
- Edward Ziaja – Wydział Elektryczny (rocznik 1971).

Michał Ciepielski, Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję