Stypendium im. Leszczyńskich dla najlepszej studentki z Wydziału Chemicznego

Data: 18.10.2016 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Angelika Piotrowiak została kolejną laureatką stypendium im. Danuty i Jerzego Leszczyńskich. To nagroda przyznawana studentkom na Wydziale Chemicznym za najlepsze wyniki w nauce

- Przyznam, że telefon z dziekanatu z informacją o wyróżnieniu był dla mnie sporym zaskoczeniem – mówi Angelika, studentka kierunku inżyniera materiałowa. Uzyskała ona w minionym roku akademickim najwyższą średnią ocen. Aktualnie jest w trakcie pisania pracy inżynierskiej na temat emisji światła dwufazowych układów polimerowych domieszkowanych barwnikami luminescencyjnymi. Badania prowadzi pod kierunkiem dra Lecha Sznitko.

angelika_piotrowiak1.jpg- Nauka nie jest dla mnie jakoś specjalnie trudna, bo uczę się tego, co mnie naprawdę interesuje. Ponieważ jestem typem „słuchowca”, bardzo dużo zostaje mi w głowie już po samych wykładach - dodaje studentka.

Stypendium w wysokości tysiąca dolarów po raz pierwszy zostało przyznane w 2014 roku. Fundatorem nagrody jest małżeństwo absolwentów Wydziału Chemicznego - Danuta i Jerzy Leszczyńscy. Profesor Danuta Leszczyńska od blisko 30 lat pracuje na uczelniach amerykańskich, m.in. na University of Florida, Jackson State University czy Lawrence Livermoore National Laboratory. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami nad własnościami nanocząsteczek i ich interakcjami.

Decyzję o przyznaniu stypendium Angelice podjęła kapituła składająca się z wykładowców Wydziału Chemicznego - prof. Andrzeja Ożychara, prof. Ewy Żymańczyk-Dudy, prof. Andrzeja Michniewicza i prof. Jacka Pigłowskiego.

- To druga edycja nagrody, poprzednią laureatką została Ilona Góral – przypomina Kamil Nawirski z Fundacji Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, która pośredniczy w przekazywaniu stypendium. Dodaje, że na Politechnice, jak do tej pory, jest to jedyne imienne wsparcie finansowe ustanowione przez absolwentów uczelni: - Do podobnych inicjatyw zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby jakoś odwdzięczyć się macierzystej uczelni. Może to być nagroda za najlepsze wyniki w nauce, ale też na przykład za kreatywność czy ciekawy projekt – dodaje prezes fundacji.

Pochodząca z Legnicy Angelika Piotrowiak planuje kontynuować naukę na studiach magisterskich. – Interesuję się materiałami zawansowanymi technologicznie. To stosunkowo nowa dziedzina, która dopiero się w Polsce rozwija. Ponieważ nauka sprawia mi dużą przyjemność, pewnie będę myśleć też o studiach doktoranckich – mówi stypendystka. Zdradza, że otrzymaną nagrodę przeznaczyła na wymarzone wakacje w Grecji.

ISZ