Prof. Mateusz Kwaśnicki doceniony za działalność naukową

Zdjęcie ilustracyjne

W sobotę, podczas Dnia Nauki Polskiej, poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. W gronie wyróżnionych znalazł się dr hab. inż. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni z Wydziału Matematyki.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 2020 r. Dzień Nauki Polskiej jest świętem państwowym i ma na celu uhonorowanie dokonań polskich naukowców. Obchodzimy go co roku, 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług.

Nagrody podczas specjalnej gali otrzymało w sumie 103 laureatów. Są one przyznawane w pięciu kategoriach – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Prof. Mateusz Kwaśnicki został doceniony za swoje osiągnięcia w pracy naukowej.

Laureat ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, na kierunku matematyka w 2006 r. Tytuł doktora otrzymał dwa lata później z wyróżnieniem. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk matematycznych, a jego rozprawa została wyróżniona przez Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Od 2019 r. należy do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Jest wybitnym przedstawicielem międzynarodowej grupy naukowców zajmujących się probabilistyczną teorią potencjału. Ponadto samodzielnie „atakuje” problemy badawcze o dużym ryzyku i wyznacza nowe kierunki badań.

Jego zainteresowania naukowe to teoria potencjału procesów Markowa, teoria spektralna półgrup operatorów Markowa, teoria fluktuacji procesów Lévy’ego i nielokalne równania różniczkowe.

W 2018 r. otrzymał nagrodę im. Michaiła Gordina, przyznaną po raz pierwszy przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne. Wyróżniono go za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

Prof. Kwaśnicki rozwiązał, wspólnie z R. Banuelosem, stuletni problem dotyczący normy dyskretnej transformacji Hilberta, badany wcześniej przez M. Riesza i E.C. Titchmarscha za co, pod koniec 2021 r. przyznano mu nagrodę „Iuvenes Wratislaviae". Wręcza ją Wrocławski Oddział Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcie naukowe młodych wrocławskich naukowców w obszarze nauk ścisłych i technicznych.

***

Dr Jan ZarębaDodatkowo podczas gali odczytano nazwiska 43 laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020.

Wśród laureatów znalazł się dr. inż. Jan Zaręba z Wydziału Chemicznego. O naszym badaczu, wyróżnionym za pracę doktorską na temat projektowania i syntezy nowej generacji nanomateriałów, pisaliśmy w listopadzie 2021 r.