TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagroda premiera dla chemika z PWr

Dr inż. Jan Zaręba z Wydziału Chemicznego został laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się pracę doktorską. Jego badania dotyczą projektowania i syntezy nowej generacji nanomateriałów.

Naukowiec pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych w zespole prof. Marka Samocia. Zajmuje się m.in. nieliniowymi właściwościami optycznymi polimerów koordynacyjnych. Są to zaawansowane badania nad wykorzystanie optyki nieliniowej do termometrii.

Dr inż. Jan Zaręba

– Istotna jest tu bezkontaktowa forma pomiaru temperatury, czasem bardzo małych elementów. W dużym uproszczeniu działa to tak, że świecimy laserem femtosekundowym na dany obiekt, w którym umieszczamy naszą sondę z cząsteczkami luminescencyjnymi. Dokonujemy detekcji promieniowania, które jest generowane przez sondę i na podstawie analizy widma wiemy, jaką obiekt ma temperaturę – tłumaczy dr Zaręba.

Zagadnienia związane z optyką nieliniową badacz z PWr zgłębiał także na stażu naukowym na uniwersytecie w Canberze w Australii. Z kolei w ośrodkach w Niemczech (Technische Universitat Munchen oraz Ruhr Universitat Bochum) zajmował się syntezą porowatych sieci metaloorganicznych, których nieliniowe właściwości optyczne badał później w Polsce.

newsletter-promo.png


Jego rozprawa doktorska (pod kierunkiem dr. hab. inż. Marcina Nyka) dotyczyła projektowania i syntezy nowej generacji nanomateriałów. W swojej pracy wykorzystał mechanizmy przebiegające w polimerach koordynacyjnych lantanowców z zastosowaniem ich jako spektroskopowych termometrów bezkontaktowych.

Wyniki jego badań znajdą zastosowane w optoelektronice i nanofotonice, w tym w diagnostyce medycznej np. w bioobrazowaniu (pomiary temperatury wewnątrz tkanek), ale także w przemyśle np. do mierzenia temperatury trudno dostępnych elementów mechanicznych.

Dr Jan Zaręba znalazł się w gronie 25 laureatów nagrody premiera za wyróżniającą się rozprawę doktorską w roku 2020.  



Więcej o badaniach dr. Jana Zaręby:

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję