TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowości na W6. Cztery nowe specjalności na kierunku górnictwo i geologia

Studenci górnictwa i geologii będą mogli wybierać spośród aż siedmiu specjalności na studiach inżynierskich. Do dotychczasowych dołączyły geologia inżynierska i geotechnika, cyfrowe górnictwo, inżynieria mineralna i ochrona środowiska oraz geoturystyka i rewitalizacja.

gornicy.jpgPierwsze trzy semestry na górnictwie i geologii są jeszcze czasem studiowania bez specjalizacji. Wówczas studenci zdobywają kluczową wiedzę, którą powinien mieć każdy absolwent tego kierunku – niezależnie od tego, jaką drogę wybierze później.

Uczą się więc m.in. podstaw ochrony środowiska, górnictwa i geologii, a także mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, techniki strzelniczej czy hydrogeologii.

Potem czeka ich decyzja: czym chcieliby się zajmować w przyszłości? Jaka dziedzina górnictwa albo geologii interesuje ich najbardziej?

Górnictwo, czyli co?

Do tej pory mieli do wyboru trzy specjalności – górnictwo podziemne, górnictwo odkrywkowe oraz eksploatację podziemną i odkrywkową złóż. Teraz Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii wprowadza cztery kolejne. Będą to: cyfrowe górnictwo, geoturystyka i rewitalizacja, inżynieria mineralna i ochrona środowiska oraz geologia inżynierska i geotechnika.

gornictwo_ilustracyjne.jpg– Chcemy trochę „odczarować” negatywny wizerunek górnictwa, które powszechnie kojarzone jest z górnictwem węglowym jako nierentownym i mającym znaczny wpływ na środowisko. A górnictwo to przecież dużo więcej – podkreśla dr inż. Gabriela Paszkowska, prof. uczelni, prodziekan ds. ogólnych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. – To przecież także m.in. górnictwo miedzi, srebra czy złota, surowców skalnych – np. bazaltu czy granitów, a także wydobycie wód termalnych. I wbrew temu, co nieraz zdarza nam się słyszeć w mediach, górnictwo nie należy do przeszłości. Bez wydobycia surowców do produkcji aluminium, stali czy pierwiastków ziem rzadkich nie możemy myśleć o rozwijaniu fotowoltaiki czy farm wiatrowych, a więc o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii.

Prodziekan zaznacza także, że górnictwo to wyjątkowo nowoczesna gałąź przemysłu, stale korzystająca z najnowszych osiągnięć techniki oraz bardzo interdyscyplinarna.

– Dlatego naszych studentów uczymy przedmiotów biologicznych, bliskich geografii, informatyki, matematyki, nauk społecznych czy ekonomii. Bardzo stawiamy też na przekazywanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska i rozwiązań, które ograniczają wpływ górnictwa na środowisko – opowiada profesor. – Nowe specjalności otwieramy, by z jednej strony dać naszym absolwentom możliwości zdobycia specjalistycznej wiedzy i doświadczenia na bardzo różnych polach w ramach dziedziny górnictwo, a z drugiej strony pokazać też, jak szeroka jest ta branża i jak wiele opcji rozwoju stwarza.

geoinformatyka_belka.jpg

Drony, skanery i nowoczesne kopalnie

gornictwo_cyfrowe_gornctwo.jpgCyfrowe górnictwo skupi się na problemach adaptacji koncepcji przemysłu 4.0 w sektorze surowcowym i innych nowoczesnych technologiach wykorzystywanych i rozwijanych w górnictwie. Studenci będą uczyć się m.in. korzystania z najnowszych programów (modelowanie przestrzenne 3D) i urządzeń takich jak skanery, sterować dronami i robotami oraz zdobywać podstawy automatyki, sztucznej inteligencji i zaawansowanej analityki danych. Nieobce będą im zagadnienia związane z takimi trendami jak „e-kopalnia”, „inteligentna kopalnia” czy „invisible mine”, które wyznaczają standardy nowoczesnego górnictwa.

– Współczesne kopalnie to m.in. wykorzystywane do transportu surowców autonomiczne monstrualne wozy odstawcze, które nie mają operatora, a do nawigacji wykorzystują GPS – opowiada prodziekan dr Karolina Adach-Pawelus, opiekun tej specjalności. – To także przypominające kokpit samolotu symulatory do szkolenia operatorów maszyn. Nowoczesne technologie w górnictwie nie są już więc kwestią przyszłości, a teraźniejszością. Dlatego naszych studentów chcemy jak najlepiej przygotować do pracy z nimi.

Na tej specjalności w siatce zajęć studentów znajdą się m.in. takie kursy jak technologie pozyskiwania danych przestrzennych, podstawy modelowania fizycznego dla gruntów i skał czy komputerowe wspomaganie projektowania kopalń.

Kliknij, żeby powiększyć:

plany_studiow_w6.jpg

Absolwenci cyfrowego górnictwa znajdą pracę nie tylko w podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych, ale także np. w biurach projektowych czy placówkach badawczo-rozwojowych – zarówno związanych z branżą wydobywczą, jak i budownictwem, geotechniką czy ochroną środowiska.

Kopalnia jako atrakcja turystyczna

Tych, którzy zainteresowania techniczne łączą z historycznymi i przyrodniczymi, z pewnością zainteresuje geoturystyka i rewitalizacja. – To specjalność skupiająca się m.in. na nieczynnych obiektach górniczych. Na całym świecie, w tym także w Polsce, takie miejsca stają się atrakcjami turystycznymi, a wiele kolejnych może taką transformację przejść – opowiada dr Barbara Kiełczawa. – Nasi absolwenci będą wiedzieli, jak przeprowadzić zmiany w dawnej kopalni czy wyrobisku górniczym, by obiekt ten był bezpieczny dla zwiedzających, a jednocześnie jak najlepiej pokazywał swoją historię.

Studenci będą mieli zajęcia m.in. z naukowcem, który przed laty kierował projektem przekształcenia historycznej kopalni w obiekt geoturystyczny z wyrobiskami podziemnymi.

– Czekają ich też kursy przygotowujące do własnej działalności gospodarczej, zatem z pewnością jest to specjalność, o której powinny myśleć także osoby, które widzą siebie w przyszłości w roli menedżera czy szefa firmy związanej z geoturystyką – dodaje prof. Urszula Kaźmierczak.

Absolwenci geoturystyki i rewitalizacji będą znali budowę geologiczną regionu, historię zagospodarowania kopalin, potrafili organizować trasy geoturystyczne, obsługiwać geologiczne i turystyczne bazy danych, a także planować projekty geoturystyczne i nimi zarządzać.

W siatce ich kursów znajdą się m.in. takie przedmioty jak adaptacja i waloryzacja obiektów poprzemysłowych, dokumentowanie obiektów geoturystycznych, mechanika górotworu, podstawy systemów maszynowych, podziemne i odkrywkowe technologie górnicze czy aspekty środowiskowe i społeczne rewitalizacji.

Kliknij, żeby powiększyć:

plany_studiow_w62.jpg

Wiedza zdobyta na tych studiach przyda się m.in. w jednostkach administracji państwowej i samorządowej, uzdrowiskach, parkach krajobrazowych i narodowych, naukowych i resortowych instytucjach, organizacjach pozarządowych i biurach projektowych, a także w obsłudze turystyki górniczej lub w roli konsultanta w zakresie organizacji i tworzenia projektów geoturystycznych.

Dla lubiących chemię

Zdjęcie ilustracyjneProgramowi trzeciej z nowych specjalności powinni przyjrzeć się ci, którzy lubią chemię i bliskie są im tematy związane z ekologią.

Inżynieria mineralna i ochrona środowiska pozwoli im poznać procesy przeróbcze różnych surowców mineralnych – m.in. energetycznych, metalicznych i skalnych.

– Będą uczyć się także o związanych z tym problemach ekologicznych i sposobach zapobiegania im – opowiada prof. Urszula Kaźmierczak. – Ważnym elementem tych studiów będą też tematy związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Pod tym sformułowaniem rozumiemy wszelkie działania podejmowane, by w jak najmniejszym zakresie wpływać na środowisko. Studenci dowiedzą się więc, np. jak nowocześnie prowadzić działalność metalurgiczną czy kamieniarską, tak żeby nie powodować emisji zanieczyszczeń i negatywnych efektów dla lokalnej społeczności.

W siatce ich zajęć znajdą się m.in. kursy: podstawy przeróbki kopalin, gospodarka odpadami, badania i zastosowanie surowców skalnych, ocena wpływu na środowisko w cyklu życia przedsięwzięcia czy podstawy prawne ochrony środowiska.

Kliknij, żeby powiększyć:

plany_studiow_w64.jpg

Absolwenci będą mogli znaleźć pracę np. w laboratoriach badawczych zajmujących się przeróbką i wykorzystaniem surowców mineralnych albo badaniem właściwości wytwarzanych produktów skalnych, ceramicznych czy koncentratów miedzi. Będą potrzebni także w instytucjach i firmach związanych z przemysłem górniczym, budowlanym, energetycznym, metalurgicznym i chemicznym oraz w ochronie środowiska – w tym także w jednostkach administracji i samorządowych.

Geologia pod kątem inżynierskim

Zdjęcie ilustracyjneZ kolei geologia inżynierska i geotechnika będzie w pewnym zakresie pokrewna z zagadnieniami, jakich uczą się studenci budownictwa, ale z naciskiem na geologię inżynierską i badania gruntów oraz zagadnienia geotechniczne w czasie przygotowań terenu do budowy nowego obiektu.

– Studenci będą się więc uczyć prowadzić badania geotechniczne gruntów oraz sporządzać dokumentację geotechniczną i geologiczno-inżynierską – opowiada prodziekan praktyki_pz_4.jpgKarolina Adach-Pawelus. – Po studiach będą umieli projektować powierzchniowe i podziemne obiekty geoinżynierskie, wykorzystując nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które bazuje m.in. na metodach numerycznych. Będą też potrafili oceniać stateczność obiektów geoinżynierskich i proponować sposoby ich stabilizacji, uwzględniając zagrożenia naturalne.

W czasie studiów nauczą się też kierowania zespołami i podejmowania decyzji w warunkach ryzyka zagrożeń naturalnych. Zdobędą też potrzebną im wiedzę prawną i ekonomiczną.

W siatce zajęć znajdą się m.in. takie kursy jak dokumentowanie  geologiczno-inżynierskie, modelowanie i monitorowanie geometrii obiektów geoinżynierskich, metody numeryczne w projektowaniu geoinżynierskim czy specjalne technologie w geotechnice. 

Kliknij, żeby powiększyć:

plany_studiow_w63.jpg

Absolwenci tej specjalności będą potrzebni np. w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i realizacją prac geotechnicznych oraz badaniami geologicznymi, geotechnicznymi i hydrogeologicznymi, w kopalniach odkrywkowych i podziemnych, w firmach konsultingowych, w instytucjach administracji i samorządu oraz projektowych i naukowo-badawczych.

Dlaczego Politechnika Wrocławska?

Dziekan Paszkowska podkreśla, że warto rozważyć studia na górnictwie i geologii właśnie na Politechnice Wrocławskiej nie tylko ze względu na duży wybór możliwości specjalizacji, doświadczoną kadrę naukową i nowoczesne laboratoria.

– Tym, co nas wyróżnia, jest fakt, że jesteśmy niewielkim wydziałem. Jednym z mniejszych na uczelni i najmniejszym wydziałem górniczym w Polsce. A to sprawia, że doskonale znamy swoich studentów – przesadą nie będzie nawet stwierdzenie, że panuje u nas rodzinna atmosfera – opowiada profesor. – Dzięki temu, że jesteśmy mniejsi, jesteśmy także bardziej elastyczni. Staramy się stale dostosowywać do oczekiwań studentów i pracodawców. Dużą wagę przykładamy też do ułatwiania studentom wyjazdów zagranicznych. Górnictwo to międzynarodowy biznes, więc nasi absolwenci muszą być przygotowani do podejmowania wyzwań zarówno poza granicami kraju, jak i do pracy w międzynarodowym środowisku tutaj, w Polsce.

Dlatego poza oferowaniem wyjazdów w ramach programu Erasmus (w tym m.in. do TU Bergakademie Freiberg w Niemczech, Montanuniversität Leoben w Austrii czy Uniwersytetów Technicznych w Madrycie i Tallinie, a także do uczelni na Krecie czy Sardynii), Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii stale uczestniczy też w innych międzynarodowych programach umożliwiających tworzenie dodatkowych okazji dla studentów, by zdobyli wiedzę i doświadczenie także poza PWr.

Na bazie dwóch programów oferowanych studentom w poprzednich latach wydział aplikuje teraz o EIT Labels –  dążąc do utworzenia dwóch różnych programów magisterskich w języku angielskim, z udziałem europejskich uczelni.

Dzięki Open Your Mine studenci z trzech uczelni z Francji, Portugalii i Polski spędzali razem dwa tygodnie, realizując trzy kursy. Do tego konsorcjum dołączyły kolejne szkoły wyższe i razem przygotowują teraz studia magisterskie, na których poszczególne semestry będzie można zrealizować na innej uczelni, a w planach jest także podwójne dyplomowanie.

Z kolei dzięki projektowi Mobi.Us studenci po pierwszym semestrze studiów magisterskich mogą wyjechać albo na Politechnikę w Zagrzebiu, by tam skupić się na kursach związanych z geologią lub na Uniwersytet w Miszkolcu na Węgrzech, aby specjalizować się w ochronie środowiska. Teraz ten projekt ma przekształcić się w międzynarodowe studia magisterskie.

Więcej na temat poszczególnych specjalności i współpracy międzynarodowej wydziału na jego stronie internetowej.

Zajrzyj także na naszą stronę rekrutacyjną – do 7 lipca możesz rekrutować się na Politechnikę Wrocławską

Lucyna Róg

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję