Ruszył projekt „OpenYourMine”. Studenci z W6 odwiedzają europejskie kopalnie

Studenci z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii mają szansę przyjrzeć się funkcjonowaniu kopalni iberyjskiego pasa pirytowego. Wyjazdy połączone z wykładami i pracą nad projektami są organizowane w ramach inicjatywy „OpenYourMine”. Pierwsza grupa niedawno wróciła z Portugalii i Republiki Zielonego Przylądka. Kolejna będzie rekrutowana w przyszłym roku.

openyourmine8.jpg27 studentów z trzech uczelni – Politechniki Wrocławskiej, francuskiego Université Grenoble Alpes i portugalskiego NOVA University Lisbon – miało okazję obejrzeć kopalnie i zakłady przetwórcze iberyjskiego pasa pirytowego (z ang. Iberian Pyrite Belt – IPB).

– Zwiedzili m.in. odkrywkową kopalnię piasku w Sifucel w Rio Maior, 80 km na południe od Lizbony – opowiada dr inż. Anna Gogolewska z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, polski kierownik projektu „OpenYourMine”. – To zakład całkowicie skomputeryzowany. Pracuje w nim zaledwie 15 osób, co nie przeszkadza w osiąganiu bardzo dobrych wyników produkcji. Wyjazd był także okazją dla studentów, by obejrzeli struktury geologiczne, których nie spotkają w Polsce, przyjrzeli się złożom eksploatowanym w czasach rzymskich i zapoznali się z innymi niż w Polsce formami przeróbki minerałów skalnych. Dużym walorem tego projektu jest także możliwość poznania zupełnie innej kultury wydobycia i zdobycia kontaktów zagranicznych, co w przyszłości może pomóc studentom.

Na trasie międzynarodowej grupy znalazły się kopalnia w miejscowości Praia – największym mieście Republiki Zielonego Przylądka oraz kopalnia pirytów, siarczków i innych rud w portugalskim Aljustrel, kopalnia w Sifucel, wybrzeże Costa Alentejana nad Oceanem Atlantyckim i miejscowość Montemor-o-Novo, gdzie znajdują się bogate złoża złota.

newsletter-promo.png

Wyjazd, wykłady, projekty

openyourmine6.jpgStudencka wyprawa jest pierwszą z trzech planowanych w ramach projektu „OpenYourMine”, który rozpoczął się w tym roku. Finansuje go Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w ramach działania EIT Raw Materials (to partnerstwo na rzecz surowców nieenergetycznych, którego plan działań ma umożliwić zachowanie bezpieczeństwa surowcowego w Europie). Liderem projektu jest Université Grenoble Alpes, a poza naszą uczelnią i uniwersytetem w Lizbonie bierze w nim udział także KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Uczestnicy wyjazdów to studenci kierunków związanych z geologią, ekonomią, socjologią i ochroną środowiska – w przypadku naszej uczelni to studenci studiów drugiego stopnia na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, którzy mają wysoką średnią ocen i pomyślnie przejdą rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim, w czasie której opowiedzą m.in. o tym, dlaczego chcą być częścią projektu. Takie zróżnicowane specjalizacji uczestników wynika z charakteru programu, który kładzie nacisk nie tylko na rozwijanie wiedzy i umiejętności związanych z samym wydobyciem, lecz także zapobieganiem lub radzeniem sobie z potencjalnymi konfliktami społecznymi oraz kwestiami związanymi z ochroną środowiska.

openyourmine1.jpgW trakcie wyjazdów studenci odwiedzają kopalnie i zakłady przeróbcze rud metali a także innych minerałów, uczestniczą w wykładach i realizują wymagające projekty związane z zasobami naturalnymi i zrównoważoną gospodarką zasobami (mają np. napisać artykuł na temat odziaływania na środowisko konkretnej kopalni). Udział w projekcie jest dla nich równoważny z realizacją przedmiotów wybieralnych (mogą uzyskać w ten sposób 12 punktów ECTS).

Obejrzą także nasze kopalnie

W przyszłym roku rekrutowana będzie następna grupa, która wyjedzie na Półwysep Iberyjski. Natomiast w 2021 r. studenci z Portugalii i Francji razem ze studentami naszej uczelni będą przyglądać się wydobywaniu surowców mineralnych w Polsce.

– Na pewno będziemy chcieli pokazać im górnictwo skalne, jedną z dolnośląskich kopalni granitu, a także kopalnię piasku. Myślimy też o wyjeździe do Żelaznego Mostu, największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych, należącego do KGHM – opowiada dr Gogolewska. – Szczegółowy program będzie jeszcze dopracowywany, ale już dziś zachęcam studentów pierwszego stopnia, żeby zainteresowali się projektem „OpenYourMine” w przyszłym i kolejnym roku, bo naprawdę warto.

Lucyna Róg