TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Programowanie to dopiero początek. Nowe studia na PWr – studiuj geoinformatykę!

W branżach związanych m.in. z geologią, geodezją, geoinżynierią czy surowcami naturalnymi programiści i specjaliści od sztucznej inteligencji, którzy rozumieją specyfikę tych sektorów, są na wagę złota. Dlatego na Politechnice Wrocławskiej uruchamiamy kierunek, na którym studenci zdobędą nie tylko solidną wiedzę i umiejętności z zakresu IT, ale także nauk o Ziemi.

Nowy kierunek – geoinformatykę – otwiera Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Na razie na studiach pierwszego stopnia, a docelowo także na studiach magisterskich.

zdjęcie ilustracyjnePierwsze trzy semestry będą dla studentów czasem zdobywania solidnych podstaw matematycznych i informatycznych. Stąd w planie ich studiów zajęcia m.in. z analizy matematycznej i algebry, podstaw programowania obiektowego, baz danych czy metod numerycznych i elementów optymalizacji.

– W trzecim semestrze studenci wezmą udział w dwóch szczególnych kursach. Będą to seminarium i zajęcia o charakterze przekrojowym, w czasie których różni prowadzący z wydziału przedstawią im specyfikę poszczególnych dziedzin nauk o Ziemi – opowiada dr inż. Krzysztof Hołodnik, członek komisji programowej i współautor programu kierunku. – Zakładamy, że osoby zainteresowane przede wszystkim programowaniem, sztuczną inteligencją, matematyką i fizyką, nie muszą doskonale orientować się w tym, czym zajmująe się np. geologia, geofizyka, geoinżynieria czy geotechnika. To będzie dla nich okazja, żeby przyjrzeć się tym dziedzinom i zastanowić, co może ich zainteresować i w którym kierunku chcieliby się dalej rozwijać. Dzięki temu łatwiej będzie im wtedy wybrać specjalność, a taką decyzję muszą podjąć pod koniec trzeciego semestru.

geoinformatyka3.jpgDo wyboru będą mieli cztery specjalności – systemy informacji geograficznej, informatykę w geoinżynierii, geologię stosowaną i inżynierię surowców mineralnych. Na razie wydział przygotował program studiów dla dwóch pierwszych, a kolejne są właśnie ustalane.

Od czwartego semestru w programie studiów geoinformatyków oprócz przedmiotów związanych z IT – takich jak algorytmy i struktury danych, uczenie maszynowe, sieci neuronowe czy przetwarzanie danych masowych w chmurze – będą także kursy specjalnościowe – m.in. fotogrametria i teledetekcja, przetwarzanie geodanych, geomechanika, geotechnika czy reologia skał i gruntów.

siatka-w6__systemy_informacji_geograficznej_1.jpg

siatka-w6_informatyka_w_geoinzynierii_1.jpg

Lubisz matematykę i informatykę? Te studia mogą być dla ciebie

Siedem semestrów na geoinformatyce da studentom szansę nauczenia się nowoczesnych technologii informatycznych i programowania w językach obiektowych i językach wyższego poziomu (jak C++ i Pyton ), a także poznania systemów baz danych i baz danych przestrzennych, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i przetwarzania w chmurze (Cloud Conputing) oraz uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Będą też potrafili tworzyć procedury analizy danych i je automatyzować.

Dr Hołodnik podkreśla, że geoinformatyka z pewnością jest kierunkiem dla maturzystów, którzy lubią matematykę i fizykę. – Kluczem do stworzenia symulacji czy dobrego modelu z wykorzystaniem np. sieci neuronowych, jest odpowiednia wiedza z zakresu tych obu dziedzin – wyjaśnia naukowiec.

Zdobądź certyfikat z obsługi zaawansowanych aplikacji

– Studenci nauczą się również obsługi bardzo zaawansowanych narzędzi i aplikacji geoinformatycznych, których licencje są drogie, a korzystają z nich prestiżowe ośrodki badawcze i największe przedsiębiorstwa górnicze i geologiczne na świecie – opowiada dr Hołodnik.

To m.in. Datamine Studio (koszt jej licencji, zależnie od zestawu modułów, to kilkaset tysięcy dolarów), a także ArcGIS firmy ESRI i aplikacje firm Geovia, Geovariances, Itasca i Rocscience.

– Na naszych studiach nie tylko będą używać ich za darmo, ale także mogą zdobyć certyfikat producenta oprogramowania potwierdzający ukończenie specjalistycznego kursu – podkreśla dr Hołodnik. – Jesteśmy jedną z kilku uczelni na świecie oferujących taką możliwość. A taki certyfikat jest z pewnością dużym atutem na rynku pracy. Nie jest to nasze przypuszczenie. Wielu absolwentów wydziału, którzy zdobyli te certyfikaty, pracuje obecnie w cenionych firmach, także za granicą, korzystając na co dzień z takich narzędzi geoinformatycznych.

Absolwenci geoinformatyki będą orientowali się w zagadnieniach związanych z geodezją i kartografią, geologią, geofizyką, a także, w zależności od wybranej specjalności: geomechaniką, geoinżynierią lub inżynierią surowców naturalnych. Poznają nowoczesne techniki pomiarowe, będą potrafili budować modele numeryczne i wizualizować modele przestrzenne, korzystając z wirtualnej rzeczywistości.

– Od początku studiów zadania, z jakimi będą mierzyć się na różnych kursach, nie będą abstrakcyjne, a będą wiązały się z problemami z zakresu konkretnej nauki o Ziemi – opowiada dr Hołodnik. – Np. poznane operacje na obiektach graficznych w programie AutoCAD, wykorzystają w kursie z geodezji i kartografii do budowy modelu terenu wybranego obszaru w Polce, na którym utworzą przestrzenny model złoża w kursie z geostatystyki.

W zależności od wyboru specjalności studentów na pewno będą też czekały zajęcia terenowe – m.in. związane z pomiarami geodezyjnymi, poznawaniem złóż surowców mineralnych czy zwiedzaniem dolnośląskich kopalni, odkrywek i kamieniołomów.

Interdyscyplinarne studia

gornicy.jpgW ostatnim semestrze studenci przygotują zespołowy projekt geoinformatyczny. Będzie to dla nich okazja, by wiedzę z rożnych kursów realizowanych w czasie całych studiów wykorzystać w ramach studium przypadku. Wybrane aspekty projektów będą także mogły stać się tematem ich prac dyplomowych.

Jako że sam kierunek jest interdyscyplinarny – zajęcia na nim będą prowadzić naukowcy i dydaktycy z kilku wydziałów uczelni – oprócz Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, także z Informatyki i Zarządzania, Matematyki i Podstawowych Problemów Techniki.

Geoinformatyka na studiach magisterskich będzie oferować studentom możliwość poznania m.in. procesów stochastycznych i bardziej zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji.

Co po studiach?

Już od 2005 r. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oferował specjalność geoinformatyka na kierunku górnictwo i geologia. – Zainteresowanie pracodawców absolwentami tego kierunku było bardzo duże – podkreśla dr Hołodnik.

newsletter-promo.png

Inżynierowie z dyplomem geoinformatyka mogą myśleć o pracy m.in. w branżach związanych z poszukiwaniem, oceną potencjału i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w geoinżynierii (w analizach stateczności i stabilności terenu pod inwestycje, a także w pracach archeologicznych) czy w organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym.

Absolwentów chętnie zatrudnią także przedsiębiorstwa i instytuty zajmujące się poszukiwaniem i dokumentowaniem zasobów surowców naturalnych, firmy zajmujące się doradztwem inwestycyjnym i działające w branży konsultingowej, a także przedsiębiorstwa projektujące i rozwijające oprogramowanie (i wsparcie produktów oprogramowania) oraz administracja publiczna i instytuty naukowo-badawcze oraz badawczo-rozwojowe.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję