TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.10.2017 Kategoria: aktywność studencka, działania społeczne, popularyzacja nauki
Studenci z koła naukowego Cardo przygotowali drugą „Archiliadę”, czyli trasę spacerową i książeczkę z ciekawostkami, zagadkami i zadaniami do wykonania dla dzieci ze szkół podstawowych. Tym razem zachęcają do poznania historii, architektury i zieleni dzielnicy Południe.
„Archiliada” jest jedną z inicjatyw tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, wyłonioną w otwartym konkursie. Studenci z Wydziału Architektury PWr w zeszłym roku zaprosili na wycieczkę po Ołbinie, w tym roku podobną trasę spacerową przygotowali dla dzielnicy Południe.
Efektem ich kilkumiesięcznych prac jest książeczka z ciekawie podanymi informacjami na temat historii i architektury tej dzielnicy, a także kilkudziesięcioma zadaniami i zagadkami. – Przygotowywaliśmy ją z myślą o uczniach trzecich i czwartych klas szkoły podstawowej, ale jesteśmy przekonani, że rozwiązując je, świetnie bawić się będą także starsi uczniowie i młodsze dzieci z pomocą rodziców lub dziadków – przekonuje Joanna Baranowska, koordynatorka „Archiliady” z koła Cardo. – Są tam zarówno trudniejsze zadania, jak i takie, które wymagają jedynie połączenia kropeczek czy narysowania willi przy ul. Jarzębinowej według wzoru.
Książeczka została wydrukowana w czterystu egzemplarzach. Część z nich trafi do uczniów szkół podstawowych numer 76 i 81, którzy wybiorą się na spacery ze studentami. Pozostałe członkowie Cardo przekażą zainteresowanym wrocławianom – wystarczy zgłosić się do koła z chęcią odebrania własnego egzemplarza. Materiał znajdzie się także na stronie internetowej Cardo, gdzie każdy będzie mógł go pobrać i wydrukować.
Trasa spaceru po dzielnicy Południe zaczyna się na osiedlu Powstańców Śląskich i prowadzi przez Galeriowce, plac Powstańców Śląskich, Cmentarz Żydowski, Wieżę Ciśnień i Park Południowy, aż do Osiedla Borek. Przemierzając ją, uczestnicy zabawy dowiedzą się np., kto zaprojektował Galeriowce (poznają nazwisko twórcy, rozwiązując krzyżówkę) i czym różnią się one od innych typów budynków takich jak klatkowce, korytarzowce i punktowce. Odkryją też różne rodzaje placów miejskich jak „kurza stopka” czy skwer angielski oraz jakie urządzenie przejęło funkcję, którą dawniej pełniły wieże ciśnień. Przy okazji nauczą się rozróżniania stylów architektonicznych, zgadując które z rysunków przedstawiają okna gotyckie, barokowe, renesansowe i secesyjne.
Jako że tegorocznym hasłem Dolnośląskiego Festiwalu Architektury jest „Miasto zieleni” – studenci poświęcili temu aspektowi wiele uwagi. Bawiąc się w „Archiliadę” dzieci dopasowują więc liście do gatunków drzew czy decydują o rozmieszczeniu drzew na konkretnej działce, biorąc pod uwagę odpowiednie dopasowanie gatunków pod względem ich charakterystyki (np. to, że daglezja chroni przed wiatrem cały rok). Dowiadują się też, że w kulturze żydowskiej, chcąc uczcić pamięć zmarłych, krewni kładą na ich nagrobkach kamienie i owoce pewnego drzewa. Jakiego? Jego nazwę uczniowie poznają rozwiązując zagadkę.
Na ostatnich stronach książeczki uczestnicy zabawy znajdą też słowniczek z trudniejszymi pojęciami – takimi jak putto, pilaster czy wykusz. Dzięki temu żadne z zadań nie powinno być zbyt trudne.
Studenci z Cardo przygotowali też osobne materiały dla nauczycieli i opiekunów, zawierające odpowiedzi i rozwiązania zagadek dla uczniów.
Nad „Archiliadą” pracowali: Joanna Baranowska, Mariola Buczkowska, Alina Dziaduś, Karolina Gabryańczyk, Agata Jakusik, Krzysztof Jankowski, Stefania Kruszyńska, Aleksandra Kozołub, Klaudia Kuchno, Joanna Makowska-Czerska, Paulina Malirz, Mateusz Parużyński i Maciej Pilny.
Spacery z uczniami szkół podstawowych są częścią programu Dolnośląskiego Festiwalu Architektury organizowanego przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Festiwal to cykliczne przedsięwzięcie poświęcone architekturze i dziedzinom pokrewnym. W tegorocznym programie imprezy są także m.in. projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych na temat architektury przygotowane przez Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »