TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Będzie druga „Archiliada”. Studenci oprowadzą nas po Osiedlu Powstańców Śląskich

Data: 22.05.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił wyniki otwartego konkursu na wydarzenia, które zostaną włączone do programu tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. Jedną z inicjatyw wybranych do realizacji jest „Archiliada 2” planowana przez studentów z koła naukowego Cardo

archiliada_olbin2.jpgPierwsza „Archiliada” – także zorganizowana dzięki finansowaniu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury – okazała się sporym sukcesem. Studenci z koła naukowego Cardo z Wydziału Architektury przygotowali wówczas przewodnik z konkursami i zabawami oraz bazującą na nim grę miejską po osiedlu Ołbin. Książeczka w wersji papierowej trafiła głównie do uczniów dwóch szkół podstawowych i zainteresowanych osób, które odezwały się do studentów, prosząc o przewodnik. W wersji online została natomiast umieszczona na stronie internetowej koła i na platformie Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej, skąd może ją pobrać każdy. Studenci zorganizowali też kilka otwartych spacerów, które cieszyły się dużą popularnością.

Odkryj na nowo Powstańców Śląskich

Druga „Archiliada” będzie obejmowała Osiedle Powstańców Śląskich. Studenci z Cardo pracują nad nią od początku roku. Przez wiele tygodni nie tylko poszukiwali ciekawych informacji na temat tej okolicy, ale także wybrali się na spacer z członkami Stowarzyszenia Animacji i Rozwoju Lokalnego, którzy oprowadzili ich po osiedlu.

- Trasa naszego spaceru jest już ustalona – opowiada Karolina Gabryańczyk z Cardo. – Będzie prowadzić przez dziesięć punktów. Zabawę zaczniemy przy Sky Towerze, który jest wyróżnikiem osiedla, by następnie przejść m.in. do Thespiana, na ulicę Sudecką czy na cmentarz żydowski przy ul. Ślężnej. Podobnie jak w przypadku Ołbina, tak i teraz szykujemy dziesiątki architektonicznych, urbanistycznych i historycznych zagadek, ciekawostek i zabaw dla najmłodszych. Spacer łączy bowiem zabawę z nauką, a przede wszystkim z odkrywaniem tajemnic osiedla, na którym mieszka wiele osób, ale być może nawet nie zdają sobie sprawy z historii miejsc, które mijają każdego dnia.

archiliada_olbin1.jpgTrasa wiedzie zarówno przez budynki o nowoczesnej architekturze, jak i obiekty zabytkowe. Twórcy przewodnika chcą też zwrócić uwagę na kwestie urbanistyczne, m.in. pokazać pomysły, jakie wcielano w życie na Osiedlu Powstańców Śląskich. – Dzieci przemierzające tę trasę dowiedzą się np., dlaczego plac Powstańców Śląskich jest gwiaździsty – zdradza Karolina Gabryańczyk.

Studentka podkreśla, że członkowie Cardo sami także poznają wiele ciekawostek na temat tej części Wrocławia. – W większości pochodzimy spoza stolicy Dolnego Śląska, więc ciągle odkrywamy to miasto – przyznaje. – Praca nad „Archiliadą” to dla nas świetna zabawa, możliwość zrobienia czegoś pożytecznego i szansa, by wiele się nauczyć o Wrocławiu. Nie wiedziałam np., że szpital kolejowy na skrzyżowaniu ulic Sudeckiej i Wiśniowej był wcześniej szpitalem żydowskim, w którym przez cały okres jego funkcjonowania działała synagoga. Dzięki pracy nad przewodnikiem dowiedziałam się też, że ulica Sudecka wcześniej była eleganckim deptakiem otoczonym dziesiątkami drzew i biegła aż do ulicy Grabiszyńskiej. W 1969 r. w Zaporożu na Ukrainie jednej z ulic nadano nazwę „Wrocławska”, więc w rewanżu we Wrocławiu część ulicy Sudeckiej nazwano Zaporoską. Co ciekawe, do dzisiaj numery domów na Sudeckiej nie zaczynają się od jedynki, a od numeru 70.

Dzieci zazielenią osiedle

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Architektury w podtytule ma „Miasto zieleni”, dlatego członkowie Cardo planują, że „Archiliada 2” będzie miała dodatkową wkładkę o trochę większym formacie, w całości skupiającą się na kwestiach zieleni na tym osiedlu.

- Pokażemy tam m.in. trzy kadry - wybrane miejsce na historycznym zdjęciu, fotografię współczesną wykonaną z tej samej perspektywy i pusty kadr, w którym zaznaczone będą jedynie obiekty, jakie nie mogą ulec zmianie, np. w przypadku ulicy Sudeckiej będzie to wieża ciśnień. Zadaniem dzieci będzie uzupełnienie trzeciego kadru o drzewa i krzewy, według własnego uznania – opowiada Karolina Gabryańczyk. – W ten sposób chcemy je skłonić do myślenia o roli zieleni w naszym otoczeniu i do zastanowienia się, jak te miejsca wyglądały kiedyś i czy zmiany, jakie tam zaszły, były na lepsze czy na gorsze.

Nowością w „Archiliadzie 2” ma być też książeczka dla nauczycieli zawierająca odpowiedzi i rozwiązania zagadek.

- Przewodnik będzie miał swoją premierę w październiku. W tym samym czasie chcemy też zacząć oprowadzania dla dzieci ze wszystkich szkół na Osiedlu Powstańców Śląskich – mówi Karolina Gabryańczyk. – Będziemy więc kontaktować się z tymi placówkami i proponować spacery. W tym roku najprawdopodobniej zaprosimy do zabawy głównie uczniów klas od pierwszej do trzeciej, bo dla starszych nasze zadania okazywały się trochę zbyt łatwe.

W konkursie na wydarzenia , które zostaną włączone do programu DOFA, wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich wybrał także trzy inne projekty: „Konkurs fotograficzny - Wrocław miastem zieleni” Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych, „Grün I Zielony - spotkanie z Karoliną Grzywnowicz” Centrum Sztuki WRO i „Miasto w zieleni-zieleń w mieście, ekosystemy na przykładzie Singapuru”  SK_Architekci, Karolina Szkapiak.

Dolnośląski Festiwal Architektury to cykliczne przedsięwzięcie poświęcone architekturze i dziedzinom pokrewnym. Promuje wysokiej jakości przestrzenie publiczne, służy dogłębnej diagnozie i dokumentacji dorobku architektonicznego Dolnego Śląska oraz propaguje twórczość architektoniczną jako działalność kulturalną. W programie wydarzenia są m.in.: wystawy prac zgłoszonych do konkursów, wystawy problemowe, wykłady specjalistów i debaty publiczne z ich udziałem, seminaria czy zwiedzanie ciekawych obiektów w wybranych miastach Dolnego Śląska. Wśród wydarzeń towarzyszących są także projekcje filmowe, koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania performatywne w przestrzeni publicznej, prezentacje technologii oraz produktów branżowych.

Lucyna Róg

Na zdjęciach: papierowa wersja "Archiliady" - przewodnika po Ołbinie i studenci z koła naukowego Cardo z egzemplarzami pierwszej "Archiliady".

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję