TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koło naukowe Cardo tworzy przewodnik dla dzieci po Ołbinie

Data: 07.09.2016 Kategoria: aktywność studencka

Studenci z Wydziału Architektury PWr przygotowują jedno z wydarzeń październikowego 6. Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. Ich pomysł na przewodnik i grę miejską po Ołbinie wybrało konkursowe jury jako jeden z czterech, które zostaną zrealizowane

Tegoroczna edycja DoFA – organizowana pod hasłem „Przestrzeń dla piękna” – jest szczególna. Odbywa się bowiem w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu organizator festiwalu, wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, ogłosił konkurs dla osób i organizacji chcących zrealizować wydarzenia, które staną się częścią programu DoFA. Zainteresowani mogli zgłaszać propozycje m.in. wystaw, projekcji czy publikacji.

Wśród czterech projektów wyłonionych przez jury jest pomysł studentów z koła naukowego Cardo, działającego na Wydziale Architektury PWr. Studenci zaproponowali przygotowanie Archiliady, czyli architektoniczno-historycznej gry miejskiej dla dzieci oraz książki-przewodnika, zawierającej zagadki i zadania do rozwiązania podczas spacerów po Ołbinie.

- Już od dawna przymierzaliśmy się do stworzenia takiej książeczki – opowiada Karolina Gabryańczyk z Cardo. – Pomyśleliśmy, że warto pokazać mieszkańcom, że na co dzień, w drodze do szkoły czy pracy, mijają piękne i ciekawe budynki o niezwykłej historii. Zaczęliśmy od Ołbina, ale w planach mamy także inne wrocławskie osiedla.
Studenci przygotowali trasę z myślą o uczniach ostatnich klas szkoły podstawowej i ich rodzinach. - Historyczno-architektoniczny spacer mógłby być dobrym pomysłem na zabawę i wspólne spędzenie czasu w weekend czy wolne popołudnie – tłumaczy Karolina.

Trasa opracowana przez członków koła obejmuje sześć obiektów – zaczyna się przy budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Nowowiejskiej i wiedzie do kościoła św. Michała Archanioła, Domu Edyty Stein, kościoła Opieki św. Józefa, Parku Tołpy i Wydziału Architektury PWr.

- Jest niedługa, by dzieci mogły przejść ją w około dwie godziny i nie zmęczyć się za bardzo – opowiada Karolina. – Każdy odcinek trasy jest „misją” do wykonania. Uczestnicy zabawy poznają historię danego obiektu, mają okazję nauczyć się różnych pojęć architektonicznych i zaangażować się w wypełnianie bardzo różnorodnych zadań.
I tak np. przy kościele św. Michała Archanioła dzieci mają m.in. zaprojektować nowy witraż i muszą zdecydować, w jakich częściach zabytku znajdują się pinakiel, wimperga, maswerk i przypora.

- Książka będzie zawierać słowniczek trudniejszych pojęć i dodatek dla dociekliwych z różnymi wytłumaczeniami. Pojawią się w niej także postacie: Ołbinki, Ołbinka i prof. Ołbinusa, którzy będą wyjaśniać niektóre kwestie, np. czym jest przekrój, a czym rzut architektoniczny – opowiada studentka. – Wszystko po to, by dzieci nie miały problemów z rozumieniem zadań i historii. Bardzo staraliśmy się, by książka była napisana możliwie najprostszym językiem, ale też żeby nie przesadzić, bo uczniowie piątych czy szóstych klas podstawówki znają już podstawowe pojęcia i nie trzeba im ich tłumaczyć.

Gra miejska na Ołbinie zostanie przeprowadzona podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury (7-14 października).  Wtedy też będzie rozdawana książeczka przygotowana przez członków Cardo. Jej egzemplarze studenci chcą także dostarczyć do szkół działających na terenie Ołbina, tym samym zachęcając ich uczniów do poznawania swojej okolicy.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję