Ekonomistka z Ukrainy realizuje staż na PWr

Dr Ievgeniia Golysheva z Sumy National Agrarian University odbywa staż naukowy na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Badaczka jest ekonomistką, a na naszej uczelni dzieli się swoim doświadczeniem na temat szeroko rozumianego marketingu.

Dr Ievgeniia Golysheva

– Moje badania dotyczą rozwoju systemów przyjaznych środowisku. Sprawdzam między innymi, które ukraińskie firmy faktycznie wdrażają takie rozwiązania, a które tylko twierdzą, że są „eco friendly”, a w praktyce w ogóle tego nie realizują na poziomie technologicznym – mówi badaczka z Ukrainy. Na Sumy National Agrarian University zajmuje się też projektem związanymi z marketingiem społecznym jako narządzeniem zrównoważonego rozwoju. Bada, jak poszczególne przedsiębiorstwa wykorzystują to narządzie w zarządzaniu.

Dr Golysheva przyjechała do Polski jako laureatka Nagrody im. Iwana Wyhowskiego. Jest to program realizowany od 2014 roku przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – pod patronatem Prezydenta Polski. Biorą w nim udział naukowcy z Ukrainy o wyróżniającym się dorobku, którzy chcą poprowadzić badania w naszym kraju.

Dr Ievgeniia GolyshevaInicjatywa jest wyrazem uhonorowania zasług obywateli Ukrainy w rozwój nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz budowaniu demokratycznego państwa – skierowanego ku Europie, uwzględniającego najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą

Laureatów wybiera kapituła złożona z rektorów i prorektorów największych polskich uczelni. Program finansuje bowiem solidarnie 25 polskich instytucji naukowych.

Badania na dwóch uczelniach

Dr Golysheva odbywa staż w Polsce na dwóch uczelniach. Dwa miesiące spędziła już na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na Politechnice Wrocławskiej gości ją Katedra Organizacji i Zarządzania na W8. Badaczka wygłosiła już wykład online dla pracowników katedry o stanie zrównoważonego rozwoju na Ukrainie. Teraz zapoznaje się z projektami obecnie realizowanymi przez naszych naukowców.

– Cieszę się, że przyjechałam na Politechnikę, bo mam okazję nawiązać kontakty, które mogą się przydać się przy realizacji różnych projektów naukowych – uważa dr Ievgeniia Golysheva. Przyznaje, że pandemia pokrzyżowała trochę jej plany i zmusiła do przesunięcia przyjazdu do Polski. – Dzięki temu miałam jednak więcej czasu na intensywną naukę języka polskiego. Zapisałam się na kurs, jak tylko dowiedziałam się, że otrzymałam stypendium – przyznaje badaczka.

Dr Golysheva jest dziesiątą stypendystką Nagrody, która swój staż realizuje na Politechnice Wrocławskiej. Na początku roku na naszej uczelni była dr Lidia Davybida z Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku, która gościła na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

ISZ

newsletter-promo.png