TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Z Ukrainy na PWr. Dr Davybida z Iwano-Frankowska rozpoczęła staż na W6

Dzięki Nagrodzie im. Iwana Wyhowskiego dr Lidia Davybida zaczęła właśnie staż naukowy na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. W Polsce spędzi cztery miesiące – z czego dwa na naszej uczelni – pracując nad badaniami związanymi z obserwacją poziomu wód podziemnych.

Dr Lidia DavybidaDr Davybida pochodzi z Iwano-Frankowska, w zachodniej części Ukrainy. Na tamtejszym Narodowym Technicznym Uniwersytecie Nafty i Gazu uzyskała tytuł licencjata i magistra w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Doktorat z nauk geologicznych obroniła w 2013 r. na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Obecnie dr Lidia Davybida pracuje na Wydziale Bezpieczeństwa Geotechnicznego i Geoinformatyki Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku na stanowisku docenta, łącząc działalność dydaktyka i naukowca.

Zajmuje się badaniami kształtowania zasobów wód podziemnych i reżimu hydrogeologicznego w warunkach naturalnych i spowodowanych przez człowieka, a także analizowaniem interakcji między dynamiką wód podziemnych a rozwojem niebezpiecznych egzogenicznych procesów geologicznych oraz wykorzystywaniem GIS w badaniach geologicznych.

Badania wód podziemnych pogranicza

Na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr dr Davybida zajmie się pracą na projektem „Interpretacja wieloletnich obserwacji poziomu wód podziemnych w zakresie zmian klimatycznych na terenach przygranicznych Polski i Ukrainy”. W analizach będą ją wspierać badaczki z wydziału  dr Magdalena Worsa-Kozak i dr hab. inż. Justyna Górniak-Zimroz.

- Moim celem jest ocena czasowych i przestrzennych wzorców zmian klimatycznych i poziomów wód podziemnych przy wykorzystaniu metod analizy szeregów czasowych i GIS, czyli systemu geoinformacyjnego – opowiada badaczka. - Zakładam, że uzyskane wyniki pozwolą na oszacowanie czasu trwania okresów niskiego i wysokiego poziomu przy planowaniu eksploatacji zasobów wód podziemnych. Dzięki temu możliwe będzie także prognozowanie takich zjawisk jak powodzie, osuwiska, krasowienie czy lawiny błotne.
newsletter-promo.png

Dr Lidia DavybidaSwoje badania dr Davybida przez dwa miesiące będzie prowadzić na Politechnice Wrocławskiej, a jesienią będzie je kontynuować na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej, gdzie spędzi kolejne dwa miesiące stażu.

Mimo różnych regulacji związanych z pandemią udało mi się przyjechać do Wrocławia w planowanym terminie, czyli 8 lutego i rozpocząć staż – opowiada dr Davybida. – To mój pierwszy pobyt w waszym cudownym mieście i muszę przyznać, że nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, co robi na mnie większe wrażenie: niepowtarzalna atmosfera Wrocławia, czy wysoki poziom naukowy, profesjonalizm i gościnność pracowników wydziału.

Staże dla naukowców z Ukrainy

Realizacja projektu naukowego na dwóch polskich uczelniach jest możliwa dla dr Davybidy dzięki Nagrodzie im. Iwana Wyhowskiego, przyznanej jej w 2020 r. Mogą się o nią ubiegać naukowcy z Ukrainy o wyróżniającym się dorobku, którzy chcą poprowadzić badania w Polsce. Nagrodę od 2014 r. przyznaje Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – pod patronatem Prezydenta Polski.

Inicjatywa jest wyrazem uhonorowania zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą.

Laureatów wybiera kapituła złożona z rektorów i prorektorów największych polskich uczelni. Program finansuje bowiem solidarnie 25 polskich instytucji naukowych.

Dr Davybida jest dziewiątką stypendystką Nagrody, która swój staż realizuje na Politechnice Wrocławskiej. W maju przyjedzie do nas także kolejna badaczka – z Sumy National Agrarian University, we wschodniej części Ukrainy. Będzie gościem Wydziału Informatyki i Zarządzania.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję