Biurowiec, w którym aż chce się pracować. Projekt studentki najlepszy w konkursie

Wizualizacja biurowca

Aleksandra Szczębara, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „Blend” platformy UNI. Jury spodobała się jej koncepcja biurowca w regionie Wzgórza Müggelberge w Berlinie.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie takiego obiektu biurowego, który nie zdominowałby okolicy, a do tego jak najlepiej wpasował się w otoczenie, pozwolił na zachowanie istniejącej zieleni i wkomponowanie jej w budynek.

Do tego musiał gwarantować minimum 2000 m kw. zadaszonej powierzchni biurowej pod wynajem dla kilku firm jednocześnie, w tym przestrzenie coworkingowe.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Tarasy, zieleń i przestrzenie do wypoczynku

Aleksandra SzczębaraAleksandra Szczębara, studentka naszego Wydziału Architektury, swoją koncepcję przygotowała w ramach pracy inżynierskiej pod okiem promotora dr inż. arch. Marka Piróga.

Zaproponowała obiekt w układzie tarasowym na zboczu wzgórza i panoramicznymi przeszkleniami otwierającymi się na zieleń.

– To sprawia, że zaciera się granica między budynkiem a otoczeniem – tłumaczy autorka projektu. – Zjawisko to wzmacnia także wprowadzenie do wnętrza zielonych ścian i zastosowanie ich na fragmentach zewnętrznej elewacji. Dodatkowym atutem dla pracowników biurowca byłaby też możliwość spędzenia przerw w pracy w będącej jego częścią szklarni albo na terenie zielonego atrium.

Pozostałą część działki studentka przeznaczyła na łąkę kwietną i nieregulowaną zieleń niską, ze specjalnie dobranymi gatunkami roślin, tak aby nie zakłócić obecnego tam ekosystemu.

Biurowiec miałby także zielony dach, który nie byłby jednak udostępniany użytkownikom.

Drewno z recyklingu

Wizualizacja biurowcaBudynek zostałby osadzony na słupach, co w mniejszym stopniu ingerowałoby w teren niż w przypadku użycia płyty fundamentowej.

Studentka postanowiła także nie zamykać wewnętrznego dziedzińca, dzięki czemu byłby lepiej przewietrzony i nie tworzyłby przeszkody na ewentualnych ścieżkach małych zwierząt.

Autorka zdecydowała się również na użycie naturalnych materiałów i ekologicznych rozwiązań.

Biurowiec powstałby z wykorzystaniem dwóch technologii – w części podziemnej autorka zaproponowała użycie żelbetu, a w cześć nadziemnej systemowe rozwiązania CLT.

Materiał wykończeniowy stanowiłoby przede wszystkim drewno, w tym drewno z recyklingu.

Wnętrza biura miałyby wolny plan i mogłyby być swobodnie kształtowane przez użytkowników – w zależności od bieżących potrzeb. Obiekt pomieściłby maksymalnie 400 osób.

***

Konkurs „Blend” zorganizowała internetowa platforma UNI, skupiająca ponad 150 tys. architektów i projektantów z całego świata. Więcej informacji na temat zadania konkursowego na stronie internetowej UNI.

Lucyna Róg