TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

XI Robotic Arena

Data: 12.01.2019
Miejsce wydarzenia: Wrocławskie Centrum Kongresowe

W 17 konkurencjach, w tym aż czterech zupełnie nowych, zmierzą się roboty z całego świata podczas XI edycji Robotic Arena. Zawody odbędą się 12 stycznia we Wrocławskim Centrum Kongresowym

robotic15_14.jpgRobotic Arena to jedna z największych imprez robotycznych w Polsce, która z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zawodników (już nie tylko z kraju i Europy, ale i całego świata) oraz obserwatorów. Celem zawodów jest dobra zabawa, integracja środowiska oraz promocja robotyki. W ubiegłym roku w Robotic Arena uczestniczyło 160 zawodników i 210 robotów, a ich zmagania obserwowało około 2 tys. widzów.

Podczas tegorocznej edycji turnieju odbędą się cztery zupełnie nowe konkurencje. Combat to walka robotów na piły, noże, młoty i kilofy, a wszystko w zamkniętej – dla bezpieczeństwa widzów – klatce. Dla gotowych na ratowanie świata organizatorzy przygotowali Rescue, czyli poszukiwania zaginionego (którym będzie prawdopodobnie pluszowa maskotka) w labiryncie, a następnie przetransportowanie go do bezpiecznej bazy. Po raz pierwszy na Robotic Arena pojawią się drony. Na ich właścicieli czekają turnieje: Drone (zadanie polegające na wykonaniu figury przypominającej symbol nieskończoności po wyznaczonej trasie) oraz Drone Sandbox – walka o tytuł asa przestworzy na specjalnie przygotowanym torze.

Kolejne konkurencje to znane już z wcześniejszych edycji turnieju: LineFollower Drag, Linefollower Enhanc3D, LineFollower Turbo i LineFollower Light – wyścigi robotów, podczas których będą liczyły się szybkość oraz sprawność. Podobnie, jak w RoboSprint, biegu inspirowanym najstarszą konkurencją starożytnej olimpiady "dromos". Tu jednak zamiast tradycyjnych kół, roboty muszą posiadać kończyny.

Nie zabraknie również zmagań nawiązujących do japońskich zapasów. Podczas NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo zobaczymy walki robotów różniących się wielkością. Zmierzą się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i dwukilogramowe kolosy. W ostatniej konkurencji będą one wyposażone w zestaw magnesów dociskających przeciwnika do metalowego ringu, co pozwoli na pokaz skomplikowanych manewrów.

MicroMouse 16x16 to z kolei zawody polegające na symulacji zachowania myszy szukającej kawałka sera w labiryncie, a podczas Puck Collect zadaniem robotów będzie zebranie z planszy losowo rozmieszczonych kolorowych krążków. Odpowiednia taktyka i algorytmy wykrywania obiektów to klucz do sukcesu.
Ostatnia konkurencja, Freestyle, to turniej dla wszystkich konstrukcji, które nie wpisują się w pozostałe kategorie. Poza wykonaniem, jury złożone z naukowców i pasjonatów, oceni pomysł i innowacyjność robota.

XI edycję zawodów organizują Koło Naukowe Robotyków "KoNaR", działające przy Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz organizacja studencka BEST Wrocław.

Drużyny zainteresowane udziałem w zawodach mogą rejestrować się do 17 grudnia. Wstęp oraz uczestnictwo są bezpłatne.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebooku

42896663_2128897967142620_7717450550328950784_n.jpg

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję