TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.12.2021
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. A-1
W holu gmachu głównego PWr (bud. A-1) można obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wydarzeń, które wtedy miały miejsce na Politechnice.
Ekspozycję opracowało Centrum Historii Zajezdnia, jej autorami są: Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie (tekst i projekt merytoryczny) oraz Martin Venter (opracowanie graficzne).
Z opisu wystawy:
„Opowiada ona o postawach pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej po ogłoszeniu stanu wojennego. Prostota formy graficznej, nawiązująca do kolorystyki gazet z tamtego czasu, wzmacnia klimat grozy wojny wypowiedzianej narodowi. Tekst główny przeplata się z wypowiedziami uczestników wydarzeń Grudnia’81. Autorki częściej niż innym oddają głos prof. Andrzejowi Wiszniewskiemu, który – jako uczestnik i świadek – w lapidarnych słowach ukazuje klimat pierwszych dni stanu wojennego, podkreśla odważną postawę pracowników i studentów oraz doniosłą rolę solidarności społeczności akademickiej.
Wystawa przedstawia też skalę represji, jakim poddani zostali pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej, ale również siłę oporu, który przejawili, podejmując działalność podziemną. Ekspozycja jest hołdem złożonym tym, którzy w godzinie próby bronili godności, a także Politechnice Wrocławskiej, będącej kuźnią liderów i tyglem działalności opozycyjnej.”
Ekspozycja prezentowana jest w gmachu głównym PWr od 6 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022. To jeden z elementów cyklu wydarzeń „Wrocław pamięta. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »