TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa "Rysunek jako element procesu myślenia i forma zapisu idei – twórcze pogranicza"

Data: 27.01 - 26.02.2023
Miejsce wydarzenia: Muzeum Architektury
Godzina: 17:00

Plakat wystawy

W Muzeum Architektury można oglądać wystaw przygotowaną przez artystów i pracowników dydaktycznych trzech uczelni: Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. Wystawa i towarzysząca jej konferencja mają skłonić do refleksji nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej. Zaproszeni do udziału w ekspozycji artyści – pracownicy i wykładowcy trzech uczelni – próbują wspólnie odpowiedzieć na pytania o to, czym jest współczesny rysunek architektoniczny?

Rysunek postrzegany jako tradycyjne narzędzie pracy architektów już dawno powinien odejść w zapomnienie. Ostateczny cios powinny były zadać mu narzędzia cyfrowe spod znaku CAD. Tymczasem umiejętność odręcznego rysowania jest nadal jedną z podstawowych umiejętności weryfikowanych przez uczelnie i rozwijanych w toku studiów. Kandydat na architekta musi potrafić rysować.

– Widzenia przestrzeni czy rozumienia formy najskuteczniej można nauczać poprzez ćwiczenia rysunkowe, malarskie i rzeźbiarskie – twierdzi  Paweł Jaszczuk, architekt i wykładowca na Politechnice Wrocławskiej.

Tradycyjny odręczny rysunek architektoniczny jest zapisem myśli i idei, efektem bezpośredniej relacji między tym, co zobaczone czy wyobrażone a tym, co narysowane. Z drugiej strony, współczesne media cyfrowe przyczyniają się do zasadniczych zmian w tej dziedzinie: dziś proces projektowania w całości można oprzeć na mediach cyfrowych i – jak twierdzą niektórzy - rysowanie w ogóle nie jest potrzebne.

Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu porusza najważniejsze, aktualne wątki w trwającej od kilkunastu lat dyskusji o znaczeniu rysunku architektonicznego i jego roli w przyszłym procesie dydaktycznym. Rozwijać je będzie jednodniowa konferencja naukowa towarzysząca otwarciu ekspozycji. Oba wydarzenia łączą perspektywę trzech uczelni technicznych – Politechniki Bydgoskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej – w nadziei na znalezienie wspólnej platformy do przyszłych twórczych działań.

Kuratorzy wystawy:

  • dr sztuk plastycznych Beata Fertała-Harlender - Katedra Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • dr sztuk plastycznych Dorota Łuczewska - Katedra Architektury i Sztuk Wizualnych, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
  • dr hab., prof. PP Tomasz Matusewicz - Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej.

Współorganizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję