TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.01 - 26.02.2023
Miejsce wydarzenia: Muzeum Architektury
Godzina: 17:00
W Muzeum Architektury można oglądać wystaw przygotowaną przez artystów i pracowników dydaktycznych trzech uczelni: Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. Wystawa i towarzysząca jej konferencja mają skłonić do refleksji nad znaczeniem rysunku w edukacji architektonicznej. Zaproszeni do udziału w ekspozycji artyści – pracownicy i wykładowcy trzech uczelni – próbują wspólnie odpowiedzieć na pytania o to, czym jest współczesny rysunek architektoniczny?
Rysunek postrzegany jako tradycyjne narzędzie pracy architektów już dawno powinien odejść w zapomnienie. Ostateczny cios powinny były zadać mu narzędzia cyfrowe spod znaku CAD. Tymczasem umiejętność odręcznego rysowania jest nadal jedną z podstawowych umiejętności weryfikowanych przez uczelnie i rozwijanych w toku studiów. Kandydat na architekta musi potrafić rysować.
– Widzenia przestrzeni czy rozumienia formy najskuteczniej można nauczać poprzez ćwiczenia rysunkowe, malarskie i rzeźbiarskie – twierdzi Paweł Jaszczuk, architekt i wykładowca na Politechnice Wrocławskiej.
Tradycyjny odręczny rysunek architektoniczny jest zapisem myśli i idei, efektem bezpośredniej relacji między tym, co zobaczone czy wyobrażone a tym, co narysowane. Z drugiej strony, współczesne media cyfrowe przyczyniają się do zasadniczych zmian w tej dziedzinie: dziś proces projektowania w całości można oprzeć na mediach cyfrowych i – jak twierdzą niektórzy - rysowanie w ogóle nie jest potrzebne.
Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu porusza najważniejsze, aktualne wątki w trwającej od kilkunastu lat dyskusji o znaczeniu rysunku architektonicznego i jego roli w przyszłym procesie dydaktycznym. Rozwijać je będzie jednodniowa konferencja naukowa towarzysząca otwarciu ekspozycji. Oba wydarzenia łączą perspektywę trzech uczelni technicznych – Politechniki Bydgoskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej – w nadziei na znalezienie wspólnej platformy do przyszłych twórczych działań.
Kuratorzy wystawy:
Współorganizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »