TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa: Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza

Data: 21.06.2022
Miejsce wydarzenia: Muzeum Architektury
Organizator: Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą monograficzną wystawę poświęconą życiu i twórczości Tomasza Mańkowskiego - architekta, profesora, nauczyciela akademickiego i twórcy, który przez cały okres swojej zawodowej działalności związany był z Krakowem i tamtejszym Wydziałem Architektury. Ekspozycję przygotowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej – dr Joanna Majczyk i doktorant Mikołaj Twardowski.

WystawaMańkowski wierzył, że „architektura jest najważniejsza”, ponieważ jest sztuką oddziałującą na wszystkie sfery życia. Pracował przez ponad pięćdziesiąt lat – od 1954 roku, kiedy ukończył studia, do pierwszej dekady XXI wieku. Stworzył własną filozofię projektowania, opartą o poczucie wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Był przekonany, że problemy społeczne można rozwiązywać za pomocą architektury i planowania przestrzennego, które postrzegał jako narzędzia służące zapewnieniu wszystkim równego prawa do mieszkania w godnych warunkach. Pozostał wierny modernizmowi z jego prostotą form i humanistycznym przesłaniem.

WystawaNa wystawie w Muzeum Architektury zaprezentowane zostaną projekty i realizacje Mańkowskiego z całego okresu jego twórczej działalności, w najpełniejszy sposób obrazujące jego autorską filozofię twórczą i podejmowane przez niego zagadnienia: mieszkalnictwo, prefabrykację, poodwilżowy modernizm oraz postmodernizm.

Temat mieszkalnictwa i prefabrykacji będą reprezentować między innymi domki prefabrykowane z odpadów drzewnych czy monumentalne założenie Miasteczka Studenckiego AGH. Zagadnienie poodwilżowego modernizmu ukaże grupa koncepcji konkursowych współprojektowanych przez Mańkowskiego w drugiej połowie lat 50. Postmodernizm w twórczości architekta, rozumiany w autorski sposób jako gra z geometrią i formą, przedstawią między innymi projekty Wioski Dziecięcej w Rajsku koło Oświęcimia oraz Radia Kraków, będącego jedną z najczęściej nagradzanych realizacji autorstwa Mańkowskiego.

WystawaOtwarcie wystawy zaplanowano na wtorek 21 czerwca 2022 roku o godz. 18.00.

Wystawa będzie otwarta do 31 października 2022 roku. Więcej na jej temat na stronie muzeum.

Kuratorzy: Joanna Majczyk, Barbara Szczepańska, Maciej Siwy

Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Aranżacja: Joanna Majczyk, Mikołaj Twardowski

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję