TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.03.2021
Miejsce wydarzenia: wydarzenie online
Godzina: 14:00
Organizator: Politechnika Wrocławska, wrocławski o. PTChem
Kontakt: elzbieta.wojaczynska@pwr.edu.pl
Zapraszamy na spotkanie online z wybitnym naukowcem, laureatem Nagrody Nobla z chemii w 2016 roku, ekspertem od maszyn molekularnych – prof. Bernardem Feringą. Profesor z Uniwersytetu w Groningen wygłosi wykład online 24 marca o godz. 14.
Swój udział w spotkaniu można rejestrować do 23 marca w tym miejscu. Wykład profesora pt. "Dynamic molecular systems from switches to motors" zaplanowano na 24 marca na godz. 14.. Odbędzie się on za pośrednictwem platformy Zoom.
Do osób, które potwierdzą swój udział w wydarzeniu zostanie wysłany link do spotkania wraz z hasłem. Ze względów bezpieczeństwa wiadomość z danymi dotyczącymi spotkania zostanie wysłana jedynie na adresy e-mail z następujących domen: pwr.edu.pl, uni.wroc.pl, int.pan.wroc.pl, intibs.pl, upwr.edu.pl, umed.wroc.pl, ue.wroc.pl.
Organizatorami spotkania są: Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej.Profesor Bernard Feringa urodził się 18 maja 1951 roku w Barger-Compascuum (Holandia). Na Uniwersytecie w Groningen ukończył studia, a następnie kontynuował tam karierę naukową. W roku 1978 obronił pracę doktorską, dziesięć lat później został profesorem chemii organicznej. Współpracował z koncernem petrochemicznym Shell. Profesor jest laureatem wielu nagród naukowych, w 2008 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Holandii.
W 2016 roku Komitet Noblowski przyznał nagrodę w dziedzinie chemii wspólnie trzem naukowcom. Laureatami zostali: Jean-Pierre Sauvage z Uniwersytetu w Strasburgu (Francja), sir J. Fraser Stoddart z Northwestern University w Evanston (Stany Zjednoczone) oraz Bernard L. Feringa z Uniwersytetu w Groningen (Holandia). Doceniono ich za badania nad projektowaniem oraz syntezą maszyn molekularnych.
– Idea działania maszyn molekularnych sprowadza się do przemieszczania się fragmentów układu molekularnego względem siebie pod wpływem impulsu z zewnątrz, czyli dostarczonej energii, reakcji utleniania/redukcji, protonacji/deprotonacji – wyjaśnia dr hab. Elżbieta Wojaczyńska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr i przewodnicząca Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dodaje, że nie należy układów molekularnych mylić z metodą chemii obliczeniowej nazywaną mechaniką molekularną.
– Układami, w których możliwe jest przeprowadzenie tego typu przemian, są na przykład badane (i zsyntezowane po raz pierwszy) przez noblistów katenany i rotaksany. Maszyny molekularne mogą w przyszłości być wykorzystane w elektronice molekularnej, np. w charakterze molekularnych przełączników czy silników. Opisano szereg takich układów, na przykład molekularny rotor czy nanosamochód – wyjaśnia prof. Wojaczyńska.
Więcej szczegółów dotyczących spotkania na stronie internetowej wydziału i na profilu facebookowym.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »