TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wykład „Pandemie i epidemie — skąd się biorą, gdzie znikają i jak z nimi walczyć”

Data: 22.12.2021
Miejsce wydarzenia: wydarzenie online

Zdjęcie ilustracyjne

Na spotkanie online z dr Emilią Skirmuntt z Uniwersytetu Oxfordzkiego zaprasza Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym. Badaczka opowie m.in. o tym, jak powstają pandemie i co nam po nich pozostaje. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Pandemie i epidemie to naturalne zjawiska, które od zawsze pojawiały się i będą się pojawiać w populacjach. Jednak aby doszło do wybuchu pandemii, w określonym czasie musi zostać spełniony szereg pewnych warunków. To sprawia, że mimo iż wiemy, że pandemia prędzej czy później nastąpi, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć kiedy i gdzie do tego dojdzie – czytamy w opisie seminarium zaplanowanego na środę, 22 grudnia, o godz. 11.15 na platformie Zoom.

Podczas spotkania online naukowiec z Uniwersytetu Oxfordzkiego opowie m.in. o tym, jak powstają pandemie, jak przebiegają i — gdy już miną — co nam po nich pozostaje? A także, co robić by wygrać z koronawirusem SARS-CoV 2 i kiedy skończy się obecna pandemia.

Emilia Skirmuntt - zdjęcieDr Emilia Cecylia Skirmuntt jest wirusolożką pracującą na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zajmuje się koewolucją pomiędzy patogenami i gospodarzami. W ramach pracy doktorskiej badała geny wirusopodobne w genomie ssaków, ich wpływ na kolejne zakażenia wirusowe oraz ich rolę w odpowiedzi immunologicznej gospodarza.

Ukończyła także nauki biomedyczne na Uniwersytecie Westminster w Londynie, medycynę sądową na Bart’s and the London School of Medicine and Dentistry w Londynie oraz zootechnikę na SGGW w Warszawie.

Przed rozpoczęciem doktoratu pracowała dla laboratorium analitycznego w Londynie, gdzie jej zadaniem była analiza toksykologiczna leków i substancji chemicznych. W karierze naukowej zajmowała się odzwierzęcymi wirusami tropikalnymi, a także mechanizmami prowadzącymi do powstania nowych genów w genomach zwierząt.

W czasie pandemii pomagała jako specjalista diagnosta w szpitalu w Oksfordzie przy testach na nowego koronawirusa.

Poza pracą naukową zajmuje się komunikacją naukową z mediami i opinią publiczną, a także doradztwem naukowym dla firm.

Środowe spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wykład zostanie poprowadzony w sposób popularnonaukowy, tak by poruszane zagadnienia były zrozumiałe także dla osób nie zajmujących się na co dzień nauką. Zaprasza na niego Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym.

Spotkania z długą tradycją

Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej (jako spadkobierczyni wcześniej istniejących zakładów w Instytucie Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej) organizuje cotygodniowe spotkania naukowe pod tradycyjną nazwą Seminarium Dynamiki.

Organizatorem i stałym ich uczestnikiem jest prof. Wacław Kasprzak, były rektor Politechniki Wrocławskiej. Seminarium po raz pierwszy przeprowadzono w październiku 1962 r. i od tego czasu odbywa się zawsze w środy w godzinach 11.15-13.00. Prelegentami, poza pracownikami i doktorantami katedry, są także partnerzy naukowi z zaprzyjaźnionych uczelni krajowych i zagranicznych. Tylko w ubiegłym roku akademickim prelegenci pochodzili z partnerskich uczelni i instytutów z USA, Niemiec, Kanady, Portugalii, Brazylii, Czech oraz Ukrainy.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję