Wykład „An overview of laser technology development”

Data: 06.03.2024
Miejsce wydarzenia: wydarzenie online

W środę, 6 marca, na Politechnice Wrocławskiej rusza seria wykładów „Research opportunities for modern science and technology using high-power pulsed lasers (Online Extreme Light Infrastucture ERIK Training for Polish Students)”. Pierwsze spotkanie „An overview of laser technology development” poprowadzą Tyler Green i Robert Boge.

01_wyklady_lasery.jpg

Seminaria są skierowane do studentów, doktorantów i naukowców zainteresowanych impulsowymi laserami wielkiej mocy i ich zastosowaniami w nauce i technologii. Zapisy na cykl wykładów prowadzone są poprzez formularz.

Inicjatywa obejmuje w sumie dziewięć wykładów prowadzonych przez renomowanych ekspertów z ośrodka ELI (Extreme Light Infrastructure) ERIC (European Research Infrastructure Consortium), które odbywać się będą online w języku angielskim w każdą środę w godzinach 9.15-11.00, w okresie od 6 marca do 30 kwietnia.

Uczestnictwo jest szczególnie zalecane dla studentów i doktorantów fizyki, fotoniki, chemii, inżynierii materiałowej, optoelektroniki, elektroniki, ale także dla studentów innych specjalności zainteresowanych laserami i ich zastosowaniem. Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w szkoleniu.

Organizowana seria wykładów  jest związana z projektem ELI, w wyniku którego w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii powstały trzy wielkie ośrodki badawcze, skupiające się na badaniach wykorzystujących  systemy laserowe wytwarzające promieniowanie w postaci  ultrakrótkich impulsów  w zakresie do attosekund (as), o ekstremalnych mocach w zakresie do petawatów (PW), otwierając przez to nowe obszary badawcze w fizyce, chemii, inżynierii materiałowej, medycynie, biotechnologii i wielu innych dziedzinach nauki.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie projektu ELI ERIC.

Organizatorzy wykładów:

• prof. Krzysztof Abramski (Politechnika Wrocławska),
  • prof. Henryk Fiedorowicz (Wojskowa Akademia Techniczna),
  • prof. Czesław Radzewicz (Uniwersytet Warszawski),
  • Michai Suster (Fundacja Candela),
  • Piotr Węgrzyn (Fundacja Candela),
  • Nada Witzanyova (ELI ERIC).