TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 31.03.2017
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. D-21
Organizator: Wydział Architektury PWr
Dostosowanie mieszkania czy nawet tylko łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością wymaga dużych nakładów – nie tylko na prace budowlane, ale i na sam projekt zmian. Z pomocą od dziewięciu lat przychodzą studenci Wydziału Architektury, którzy angażują się we Wspólną Inicjatywę Architektoniczną, tworząc za darmo projekty i kosztorysy adaptacji. Kolejna edycja programu właśnie się rozpoczyna. W piątek zaplanowano spotkanie informacyjne
Wspólną Inicjatywę Architektoniczną od 2008 r. organizują Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych oraz Wydział Architektury PWr przy udziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Od 2015 roku w przedsięwzięcie włączyło się również Koło Naukowe Pop-Arch, którego prezesem jest Natalia Ratajczak-Szponik, a opiekunem prof. Elżbieta Trocka-Leszczyńska, dziekan Wydziału Architektury PWr.
W pilotażowej edycji programu studenci projektowali zmiany w jednym mieszkaniu osoby z niepełnosprawnością. W kolejnych liczba obiektów sięgała nawet siedmiu, a wśród nich były tak duże jak Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie (gdzie uczestnicy programu przeprojektowywali łazienki), przychodnia we Wrocławiu czy dom jednorodzinny w Obornikach Śląskich adaptowany na ośrodek czasowej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.
Najczęściej do Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej zgłaszają się osoby, które potrzebują zmian w swoim mieszkaniu lub domu w związku z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ich samych lub członków ich rodziny. Konieczne jest wówczas np. przebudowanie łazienki, usunięcie przeszkód w poszczególnych pomieszczeniach czy zbudowanie podjazdu do domu, a także szereg innych drobnych lub większych zmian.
O dofinansowanie do takich prac osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który rozdziela na ten cel środki od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. MOPS może przyznać nawet do 80 proc. kwoty potrzebnej na taki adaptację. Pozostałe środki musi zainwestować osoba niepełnosprawna. By jednak starać się o takie dofinansowanie, musi ona przedstawić projekt zmian w swoim mieszkaniu lub domu. A to wiąże się z zatrudnieniem architekta, czyli kolejnymi kosztami, często niemałymi.
Tutaj z pomocą przychodzą studenci, którzy zgłaszają się do Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej. Poświęcając swój wolny czas i doszkalając się, pracują w grupach i bezpłatnie przygotowują projekty koncepcyjne, z których mogą później skorzystać osoby niepełnosprawne.
Spotkanie informacyjne na temat programu w piątek, 31 marca o godz. 17.30 w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20). Więcej informacji o Wspólnej Inicjatywie Architektonicznej tutaj.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »