TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Visiting Professors - prof. Norimi Futaba

Data: 05.06.2019
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. A-1

Prof. Norimi Futaba (Państwowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej w Tsukubie, Japonia), który zasłynął odkryciem metody pozwalającej na wytworzenie w ciągu kilku minut tzw. lasu nanorurek o wysokości dochodzącej do kilku centymetrów, odwiedzi Politechnikę Wrocławską. W ramach programu Visiting Professors prof. Futaba wygłosi trzy wykłady na naszej uczelni. Wizyta jest finansowana ze środków miejskiego funduszu Scientae Wratislavienses

futabe_photo.jpgProf. Norimi Futaba jest liderem zespołu naukowego zajmującego się wytwarzaniem (syntezą) nanorurek węglowych w Państwowym Instytucie Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST) mieszczącego się w Japonii, w mieście Tsukuba. Doktorat otrzymał na Uniwersytecie Kalifornijskim Davis (USA) w 2000 roku, w dziedzinie fizyki, a w 2004 roku dołączył do Centrum Badań nad Zaawansowanymi Materiałami Węglowymi (AIST, Japonia) prowadzonego przez Prof. Sumio Iijima. Tam też, rozpoczął badania nad syntezą nanorurek węglowych i odkrył nową metodę syntezy lasu nanorurek węglowych z wykorzystaniem chemicznego osadzania z fazy gazowej w asyście wody.

Jego zainteresowania naukowe obejmują syntezę i aplikację nowych materiałów, jak również, wielkoobszarową syntezę nanorurek węglowych, obróbkę procesową i aplikacje, które pozwolą na to, aby nanorurki węglowe stały się materiałem gotowym do komercjalizacji i użytku na skalę przemysłową.

Prof. Futaba ma w swoim dorobku co najmniej 100 publikacji naukowych w czasopismach typu peer-review i ponad 60 międzynarodowych patentów. Jest członkiem prestiżowych stowarzyszeń  naukowych, tj. American Physics Society, Materials Research Society oraz Fullerene Nanotube Graphene Research Society of Japan.

Program wizyty:

  • 5 czerwca (środa), godz. 12.00 (bud. A-1, s. 322) - wykład “Serendipity in Science; Nanotechnology from a Person who works with Carbon Nanotubes”,
  • 5 czerwca (środa), godz. 15.00 (bud. A-1, aula) - wykład  “Our Efforts in Industrializing Carbon Nanotubes in Japan”, A-1, 
  • 10 czerwca (poniedziałek), godz.  11.00 (bud. C_2, s. 321) - wykład “Advances in the Synthesis of Single Wall Carbon Nanotubes by the Water- Assisted CVD Method”, C-2, s 321.
Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję