TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

VII debata „Miasta Idei" – „Jak zasilać Dolny Śląsk. Atom, magazyny energii w kopalniach, geotermia"

Data: 15.04.2025
Miejsce wydarzenia: bud. H-14
Godzina: 17:30
Organizator: PWr, Gazeta Wyborcza/Wrocław

Grafika ilustracyjna wydarzenia

Można pozyskać bardzo dużo taniej energii ze słońca i wiatru. Co z tego, jeśli nie potrafimy jej magazynować. O tych kwestiach porozmawiają uczestnicy kolejnej debaty z cyklu „Miasta Idei”. Na dyskusję „Jak zasilać Dolny Śląsk. Atom, magazyny energii w kopalniach, geotermia" zapraszamy we wtorek, 15 kwietnia, do budynku H-14 (Wybrzeże Wyspiańskiego 40). Początek o godz. 17.30.

Okazuje się, że na magazyny energii można przerobić stare kopalnie, których u nas nie brak. W rozwoju nowej energetyki mogą się przydać nawet stare hałdy pokopalniane, których też zalega u nas sporo. W rejonie sudeckim znajdują się złoża wód termalnych, które obecnie wykorzystywane są głównie do celów leczniczych czy rekreacyjnych, a mogą zasilać również sieci ciepłownicze.

A energetyka jądrowa? Wstępnie analizowano na razie budowę małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), np. na potrzeby przemysłu. Czy to przyszłość energetyczna Dolnego Śląska?

O sprawach związanych z transformacją energetyczną rozmawiać będą w trakcje debaty na PWr eksperci:

  • prof. Herbert Wirth (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii),
  • dr hab. inż. Krzysztof Czajka, prof. uczelni (Wydział Mechaniczno-Energetycznego, dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii Surowcowych i Energetycznych PWr).
  • dr hab. inż. Przemysław Moczko, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny),
  • Przemysław Malczewski (Instytut Rozwoju Terytorialnego),
  • Yong Girl Lee (dyrektor Departamentu External Relations w LG Energy Solution Wrocław).

Wydarzenie poprowadzi Sławomir Szymański, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję