TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Uniwersytecki Dzień Surowców Naturalych

Data: 25.09.2017
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. L-1

Licealiści i studenci studiów pierwszego stopnia 25 września mogą przekonać się, że warto związać swoją karierę z pracą w sektorze surowców naturalnych. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii przygotowuje dla nich szereg wykładów i warsztatów, a także pokazy, grę terenową i zajęcia laboratoryjne.

- Na Uniwersytecki Dzień Surowców Naturalnych zapraszamy wszystkie młode osoby, które stoją przed wyborem kierunku studiów – zachęca Wioletta Kozłowska-Pęciak z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, koordynatorka wydarzenia. – Odwiedzając nas 25 września, dowiedzą się, jak wiele perspektyw  rozwoju daje branża surowcowa. To nie tylko praca przy wydobyciu, ale także m.in. projektowanie maszyn górniczych, praca w laboratorium czy przy poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż.

Trwają zapisy. Warto się pospieszyć!

pokaz_wulkan.jpgZainteresowani udziałem w Uniwersyteckim Dniu Surowców Naturalnych (RawMaterials Univeristy Day 2017) do 18 września powinni zarejestrować się na poszczególne punkty jego programu przez formularz na stronie internetowej. Warto się pospieszyć, bo w każdym ze spotkań i innych atrakcji wydarzenia może wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Kończą się już np. miejsca dla uczestników gry terenowej Geocatching. Obecnie trwają zapisy do ostatniej z pięciu grup.

 – Zapraszamy na „łowy”  – śmieje się dr Wojciech Milczarek, który organizuje grę wspólnie z kołem naukowym GIS. - Uczestnicy zabawy dostaną od nas wskazówkę i odbiorniki GPS, a gdy odgadną właściwą odpowiedź, przekażemy im współrzędne GPS. Z pomocą odbiorników będą poszukiwali lokalizacji pojemników, w których ukryjemy współrzędne kolejnych punktów do odnalezienia. Skrzyneczki będą poukrywane w najróżniejszych miejscach w pobliżu budynku naszego wydziału, pod ławkami, w krzakach i innych zakamarkach. W ostatniej z nich na „odkrywców” będą czekały drobne upominki, m.in. gadżety naszej uczelni. 

Wybuchnie wulkan

gornictwo_udsn3.jpgJednym z najbardziej widowiskowych punktów Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych będzie z pewnością doświadczalna erupcja wulkanu, którą szykuje dr Paweł Zagożdżon. Ma to być „prawdziwy” gorący wybuch wulkanu z wyrzutem popiołów i wylewem lawy.  – Użyję do tego saletry potasowej i cukru – opowiada naukowiec. – Powinien się pojawić i ogień, i dym. Ale poza walorami wizualnymi będzie też spora dawka ciekawych informacji o tym, co zawdzięczamy wulkanom. Opowiem o surowcach mineralnych takich jak bazalt, porfiry i siarka, a także o rudach miedzi i diamentach.

Dla uczestników Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych przygotowywane są także warsztaty i zajęcia laboratoryjne - m.in. o ziemskim polu magnetycznym i magnetometrii (na których będzie można przyjrzeć się magnetometrowi protonowemu), „kolosach” w górnictwie odkrywkowym – czyli olbrzymich maszynach wykorzystywanych przy wydobyciu bogactw naturalnych czy o „wyłuskiwaniu” zasobów naturalnych. Na tym ostatnim uczniowie i studenci będą mogli wykonać niektóre doświadczenia pokazujące proces wydobycia rud miedzi i jej przeróbki przemysłowej. 

Na posilenie – wojskowa grochówka

gornictwo_udsn1.jpgCiekawie zapowiadają się także prelekcje połączone z wystawą minerałów, rzadkich skał i skamieniałości ze złóż Polski. Poprowadzą je dr Paweł Zagożdżon i Katarzyna Zagożdżon, pokazując m.in. różne odmiany kwarcu, fluoryty, ametysty i pegmatyty oraz ciekawe przykłady struktur tektonicznych – jak np. brekcja tektoniczna, która powstaje w wyniku kruszenia skał podczas ruchów tektonicznych i ponownego ich „sklejenia” przez spoiwo krzemionkowe, wapienne lub inne. 

Swoje stanowiska szykują także najaktywniejsi studenci wydziału, działający w kołach naukowych Górnik, Revimining i GIS oraz instytucje partnerskie i firmy z branży surowcowej współpracujące z wydziałem. 

Warto będzie również wybrać się na wykłady – o innowacjach i edukacji w sektorze surowców opowie Krzysztof Kubacki z EIT Raw Materials, a o perspektywach rozwoju zawodowego w sektorze surowcowym dr hab. Herbert Wirth, prof. PWr, były prezes KGHM Polska Miedź.

Uczestnicy wydarzenia mogą za darmo skorzystać z przejazdów Polinką. Będzie na nich także czekała grochówka z wojskowego kotła.

Szczegółowy program Uniwersyteckiego Dnia Surowców Naturalnych (RawMaterials University Day) tutaj. Wydarzenie zacznie się o godz. 9 i potrwa do 16. Organizują je wspólnie EIT RawMaterials i Politechnika Wrocławska.

Uniwersyteckie Dni Surowców Naturalnych są kampanią informacyjną zainicjowaną przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji w zakresie surowców naturalnych. 

lucy

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję